مجلس ایران دات كام
عمویی در تشریح بازدید نمایندگان مجلس از ۲ سایت هسته ای:

هیچ خللی به فعالیت غنی سازی سایت نطنز وارد نشده است

هیچ خللی به فعالیت غنی سازی سایت نطنز وارد نشده است

سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: فعالیت غنی سازی در سایت نطنز با صحت و در سطح سابق ادامه دارد و حادثه ای كه به تازگی رخ داده خللی در آن ایجاد نكرده است.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از خانه ملت، ابوالفضل عمویی ضمن تشریح بازدید نمایندگان مجلس از سایت های هسته ای، تصریح کرد: امروز برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچون اغلب اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با سفر به قم و نطنز از سایت های هسته ای شهید علیمحمدی و شهید احمدی روشن بازدید کردند.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان نمود: این سفر با هدف بررسی آخرین اقدامات و تحولات در فعالیتهای هسته ای کشور رخ داد.
وی اضافه کرد: در سایت شهید علیمحمدی فردو ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در ۶ آبشار از سانتریفیوژهای نسل یک در حال غنی سازی هستند که اورانیوم را تا ۴ و نیم درصد غنی می کنند.
عمویی افزود: در سایت شهید احمدی روشن هم شاهد فعالیت سانتریفیوژهای نسل یک، نسل دو و نسل چهار بودیم که در زنجیره غنی سازی قرار گرفته اند، همچنین در این بازدید از روند تحقیق و توسعه بر روی نسل های جدید سانتریفوژ ایرانی هم مواردی را دیدیم. هم اکنون روند تحقیق و توسعه بر روی نسل های جدید سانتریفیوژ همچون سانتریفیوژهای IR6، IR8، IR9 هم ادامه دارد که در سایت نطنز، نمایندگان از نزدیک شاهد فعالیت دانشمندان جوان هسته ای کشور در مورد تحقیق و توسعه در مورد این سانترفیوژ ها بودند.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه طراحی و تحقیق و توسعه بر روی نسل های جدید سانتریفیوژ، روند روبه جلویی دارد. این مورد شامل طراحی و ساخت قطعات در داخل کشور می شود که کشور را از وابستگی به خارج بی نیاز کرده است.
وی اضافه کرد: نمایندگان در بازدیدی که از این دو سایت هسته ای داشته اند ضمن تقدیر از زحمات دانشمندان هسته ای کشور که باعث دستاوردهای افتخار آمیزی در حوزه هسته ای برای کشور شده اند بر حفظ دستاوردها و توانمندی های علمی و انسانی که در این عرصه وجود دارد، تاکید نمودند.
عمویی تصریح کرد: همینطور نمایندگان در بخش دیگری از این بازدید از محل حادثه رخ داده در نطنز هم بازدید کردند و گفت وگوهای کارشناسی با برخی از افراد حاضر در محل صورت گرفت و سناریوهای مختلف که می تواند باعث این حادثه شده باشد را مرور کردند.
وی اضافه کرد: جمع بندی دقیق تر در مورد علت این حادثه نیازمند بررسی های کارشناسی بیشتری است که امیدواریم نهادهای مسؤول در این حوزه پاسخ مقتضی را ارائه نمایند. فعالیت غنی سازی در سایت نطنز با صحت و در سطح سابق ادامه دارد و این حادثه خللی در آن ایجاد نکرده است.
عمویی افزود: غنی سازی در نطنز در بخش زیرزمینی صورت می گیرد و بر مبنای مشاهدات نمایندگان، روند جاری غنی سازی بدون وقفه ادامه دارد. حادثه اخیر در یکی از سوله های روی سطح رخ داده که به غنی سازی ارتباطی ندارد و بیشتر در امور تحقیق و توسعه به کار گرفته می شده است.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر حفظ دستاوردهای کشور در حوزه هسته ای، آمادگی خویش را برای همکاری با سازمان انرژی اتمی برای حفظ و توسعه این دستاوردها اعلام نمودند و همینطور بر رعایت شاخص های پدافند غیرعامل در تأسیسات هسته ای کشور تاکید نمودند.

1399/04/31
13:45:24
5.0 از 5
5733
تگهای خبر: بازدید , سایت , قم , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان مجلس ایران دات كام