مجلس ایران دات كام
رضاخواه در نهمین كنفرانس جهانی نمایندگان جوان IPU:

ایران خواهان برخورداری همه کشورها از منافع توسعه دیجیتال است

ایران خواهان برخورداری همه کشورها از منافع توسعه دیجیتال است

به گزارش مجلس ایران دات کام، نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: ایران خواهان برخورداری جوانان همه کشورها از منافع توسعه دیجیتال، حفظ حقوق افراد جامعه و پاسخگو نمودن فناوری های دیجیتال در مقابل جوانان و کشورها است.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، مجتبی رضاخواه، در نهمین کنفرانس جهانی نمایندگان جوانIPU درباب نقش جوانان در تسریع دستیابی به اهداف توسعه پایدار بوسیله تحول دیجیتال و نوآوری به ایراد سخرانی پرداخت که متن این سخنرانی به شرح زیر است:
آقای رئیس، عالیجنابان، خانم ها و آقایان؛
مایه خوشوقتی است که به نمایندگی از مجلس شورای اسلامی ایران در این اجلاس شرکت می کنم. لازم می دانم از میهمان نوازی گرم و حمایت مجلس ملی ویتنام به عنوان میزبان این اجلاس قدردانی نمایم. اجلاس جهانی نمایندگان جوان بی گمان یکی از با اهمیت ترین ارکان اتحادیه بین المجالس (IPU) بشمار می رود برای اینکه موضوع جوانان یکی از موضوعات مهم دستور اتحادیه بشمار می رود و سالانه ابعاد در رابطه با زندگی جوانان از عمده محورهای دستور کار مجمع و سایر ارکان اتحادیه می باشد.
احمد نادری
نهمین کنفرانس نمایندگان جوان اتحادیه بین المجالس به موضوع محقق ساختن اهداف توسعه هزاره (SDGs) بوسیله تحول دیجیتال می پردازد. دستیابی به اهداف توسعه هزاره از ابعاد مختلفی مورد بحث قرار گرفته است. توجه به بعد انسانی در معنای عام و استفاده از توانمندی و انگیزه جوانان در نگاه خاص برای تحقق اهداف توسعه هزاره نشان از آگاهی جامعه جهانی از اهمیت این نیروی سرشار از انگیزه برای پیشبرد این اهداف دارد. تحول دیجیتال و شکوفایی فناوری با تمرکز بر نقشی که جوانان برای پویایی این حوزه در آن ایفا نمایند حرکت به سمت بهتر ساختن جامعه بشری را محقق می سازد.
نمایندگان محترم
قانونگذاری می تواند موانع موجود بر سر راه توسعه زمینه های دیجیتالی را مرتفع نماید. جوانان می توانند هدف مناسبی برای تسهیل قوانین و یا ایجاد چهارچوب های قانونی حمایتگر برای توسعه دیجیتالی باشند.
جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری پیشرو در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه تلاش نموده است تا در نشست های در رابطه با فناوری ها به خصوص فناوری های پیشرو و اینترنت، نظیر جلسات تدوین پیمان جهانی دیجیتال دبیرکل ملل متحد (Global Digital Compact، مجمع جهانی اینترنت (Internet Governance Forum) سازمان ملل متحد و جامعه جهانی اطلاعات (World Summit on Information Society) موضوع ایجاد و افزایش ظرفیت دیجیتالی جوانان (Digital literacy) در برای کمک به اشتغال آنان در عصر دیجیتال را وارد مذاکره میان کشورهای جهان کند. رویکرد کلان و فراگیر در ابتکارات بین المللی سازمان ملل متحد در عرصه دیجیتال می تواند مکمل اقدامات ما نمایندگان مجالس کشورها برای حل مشکلات و چالش های اصلی بین المللی و رفع موانع همکاری بین المللی در حوزه دیجیتال باشد.
دوستان
جوانان کشورم ایران، همیشه هدف تحریم های غیر قانونی و اقدامات قهری در همه زمینه ها به ویژه حوزه های فناوری اطلاعات بوده اند. لازم است با مشارکت قانونگذاران کشورهای عضو اتحادیه بین المجالس این اقدامات غیرسازنده که موجب افزایش شکاف دیجیتال میان جوانان کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته می شود، رفع گردد. جمهوری اسلامی ایران خواهان برخورداری جوانان همه کشورها از منافع توسعه دیجیتال، حفظ حقوق افراد جامعه و پاسخگو نمودن فناوری های دیجیتال در مقابل جوانان و کشورها است.
تفاهمات به عمل آمده در این جلسه که هدف توسعه هزاره با تمرکز بر نقش جوانان را محور قرار داده، می تواند در یکصد و چهل و هفتمین مجمع اتحادیه بین المجالس در آنگولا بررسی شود و در قالب یک سند برای اقدام کشورهای عضو محور قرار گیرد. پیشنهاد می کنم نمایندگان شرکت کننده با ارائه پیشنهادهای خود محتوای چنین برنامه ای را در راستای کاهش شکاف دیجیتالی برای کشورهای درحال توسعه شکل دهند و این محتوا در قالب یک سند، برنامه ای برای دستیابی به اهداف توسعه هزاره در عرصه انسانی بوجود آورد.
از توجه و همراهی شما سپاسگزارم.


منبع:

1402/06/26
14:30:19
0.0 از 5
3151
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان مجلس ایران دات كام