مجلس ایران دات كام

واکنش نمایندگان به بیانیه مشترک شورای همکاری خلیج فارس و روسیه

واکنش نمایندگان به بیانیه مشترک شورای همکاری خلیج فارس و روسیه

به گزارش مجلس ایران دات کام، برخی از نمایندگان به بیانیه مشترک اخیر شورای همکاری خلیج فارس و روسیه واکنش نشان دادند.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بیانیه پایانی گفتگوی استراتژیک بین شورای همکاری خلیج فارس و روسیه واکنش نشان داده و خواهان پیگری این مورد از جانب دستگاه دیپلماسی کشور شدند.
وحید جلال زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت:
«به دوستان خودمان در ‎روسیه عرض می کنم تکلیف ما با ادعاهای غیر مستند و نخ نما شده اماراتی ها در مورد ‎جزایر ایرانی مشخص است. اما مواضع نامربوط ضد ایران در مسکو به نفع روابط در میان نیست. حمایت های ایران از مسکو مشروط است.»
جلیل رحیمی جهان آبادی، عضو دیگری از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم در توئیتر خود، نوشت:
«مطلب بیان شده در قطعنامه پایانی گفتگوی استراتژیک بین شورای همکاری خلیج فارس و روسیه، پیرامون جزایر سه گانه ایرانی تنب کوچک، بزرگ و بوموسی امری خلاف حقوق بین الملل، خلاف حسن همجواری و اقدام ضد امنیت ملی و تمامیت ارضی ماست؛ دستگاه دیپلماسی ما با قاطعیت به روسیه باید پاسخ دهد.»
به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، در بیانیه پایانی ششمین نشست مشترک وزرای امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و روسیه برای گفت وگوهای راهبردی از تلاشهای امارات برای ایجاد چاره مسالمت آمیز برای مسئله جزایر سه گانه تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی از راه گفت وگوهای دوجانبه و یا دادگاه عدل بین المللی بر مبنای مقررات بین المللی و منشور سازمان ملل حمایت شده که این مورد با واکنش های گسترده ای از جانب مقامات کشورمان روبرو شده است.
سفیر روسیه در تهران هم به دنبال این مورد به وزارت امورخارجه احضار شده است. وزیر امورخارجه و سخنگوی وزارت امورخارجه هم هر کدام در پیام هایی جداگانه این اقدام را محکوم کردند.
سید نظام الدین موسوی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی هم در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت:
«تنب بزرگ و کوچک و بوموسی اجزای جدایی ناپذیر و ابدی پیکر ایران زمین هستند.
همه دولت ها همچون دولت روسیه بدانند نظام و ملت ایران در رابطه با جزایر سه گانه با هیچکس تعارف ندارند و هرگونه هرزه گویی در اینباره را برنخواهند تافت.
‏تجربه انگلیس و آمریکا و صدام مقبور را تکرار نکنید.»
منبع:

1402/04/21
20:52:52
0.0 از 5
3114
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲