مجلس ایران دات كام
شریعتی در نشست خبری:

70 درصد از اهداف ما برای اصلاح اساسی در بودجه محقق شد

70 درصد از اهداف ما برای اصلاح اساسی در بودجه محقق شد

به گزارش مجلس ایران دات کام نماینده مردم تهران در مجلس با اعلان اینکه بودجه 1400 را دو سقفی بستیم، اظهار داشت: 70 درصد از اهداف ما برای اصلاح اساسی در بودجه محقق شد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، مالک شریعتی دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی امروز در نشست خبری جبهه تحول خواهان انقلابی با اشاره به بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ در مجلس اظهار داشت: آخرین خروجی دولت فعلی که عملکرد غیرقابل دفاع دارد، لایحه بودجه ۱۴۰۰ است.
وی اضافه کرد: این لایحه همانند بیمار بدحال رو به موت به مجلس آمد و مجلس هم دو گزینه پیش رو داشت، یا باید این بیمار را رد می کرد و می گفت ما آنرا پذیرش نمی نماییم یا آنرا پذیرش می کرد اما با وجود همه اشکالات ما این بودجه را پذیرش کردیم و سعی کردیم آنرا احیا نماییم.
عضو کمیسیون تلفیق با اعلان اینکه بودجه ۱۴۰۰ را دو سقفی بستیم، گفت: ۷۰ درصد از اهداف ما برای اصلاح اساسی در بودجه محقق شد.
شریعتی به تبیین مشکلات بودجه ۱۴۰۰ پرداخت و اشاره کرد: در لایحه بودجه میزان وابستگی به نفت حدود ۱۹۹ هزار میلیارد تومان بود و ما سه رقم پنهان را در آن آشکار کردیم و علاوه بر اینکه ۱۰ درصد سهم صندوق توسعه ملی بود که رئیس جمهور به آن اشاره نکرد!
وی گفت: همین طور ۷۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی سلف نفتی بود که ما آنرا حذف کردیم و اجازه ندادیم که این اتفاق بیافتد و دولت های آینده را مقروض کند.
نماینده مردم تهران در مجلس اشاره کرد: مقامات دولتی بارها در رسانه ها گفتند که مجلس، دولت را برای فروش نفت و تعیین نرخ ارز محدود کرده اما اینطور نیست و محدودیتی برای دولت در فروش و صادرات نفت وجود ندارد و دولت می تواند بیشتر نفت و با قیمت بیشتری هم نفت بفروشد و نرخ ارز را به نرخ واقعی نزدیک کند.
شریعتی با اعلان اینکه تنها محدودیت کمیسیون تلفیق در بودجه برای دولت میزان استفاده از منابع نفتی فروش میعانات گازی است که آنرا در رقم ۲۳۱هزار میلیارد تومان محدود کردیم، اظهار داشت: این رقم حاصل ضرب سه عدد قیمت ارز، قیمت نفت و میزان فروش است.
وی با تاکید بر اینکه یکی از رویکردهای کمیسیون تلفیق، انضباط بخشی به شرکت های دولتی بود، اظهار داشت: یکی از مسائلی که همیشه در مورد شرکت های دولتی جدی بود این بود که برخی از این افراد همزمان عضو هیئت مدیره چند شرکت بودند و هیچ شفافیتی وجود نداشت و یا پرداخت هایی که به مدیران و مقامات این شرکتها می شد از جاهای مختلف بود و در یک جا تجمیع نمی شد.
نماینده مردم تهران در مجلس افزود: آنچه در کمیسیون تلفیق مصوب شده این است که تمامی پرداخت ها به افراد برمبنای کد ملی و از مسیر خزانه بگذارد و تبیین شود که یک فرد از جاهای مختلف چقدر دریافت می کند.
شریعتی با اعلان اینکه از شروع سال ۱۴۰۰ باید تمامی پرداخت های کارکنان و مقامات ذیل ماده ۲۹ کامل معلوم شود وگرنه این پرداخت حقوق ها تخلف تلقی می شود، اشاره کرد: این موارد نکاتی است که در جهت ضوابط بخشی به شرکت های دولتی پیش بینی شده است.
وی در بخش دیگری از این جلسه خبری به اهمیت مبارزه با فساد اشاره نمود و با اشاره به تلاش هایی که دراین زمینه در ادوار گذشته مجلس صورت گرفته بود، تصریح کرد: ما در زمینه فسادستیزی با تقوای جمعی پرونده های مرتضوی، رحیمی و کردان را که شاید در مقطعی نزدیک به جبهه انقلاب تلقی می شدند دنبال کردیم و نگذاشتیم که این موارد بعنوان سوالاتی بی پاسخ بمانند.
دبیرکل جمعیت رهپویان همین طور درباره شکل گیری جبهه تحول خواهان انقلابی نیز، اضافه کرد: ما در همگرایی با شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به دنبال تحول گرایی و عدالت طلبی و فسادستیزی هستیم و امیدواریم در ادامه تحول در قوه قضاییه و قوه مقننه در سال ۱۴۰۰ هم شاهد تحول در قوه مجریه باشیم.
شریعتی درپاسخ به این پرسش که گزینه سه تشکل «رهپویان، ایثارگران و جانبازارن» برای انتخابات ریاست جمهوری چه زمانی مشخص می شود؟، اظهار داشت: هنوز به مصداق نرسیدیم و البته برای این کار زود است؛ معتقدیم هم اکنون ورود به مصدایق هم به دولت در سال آخر و هم به مجلس در سال اول لطمه می زند.
وی اشاره کرد: اینکه هر قسمتی از یک مجلس از یک کاندیدایی دعوت کند نیز به ضرر مجلس است. اینکه پنجاه نفر در مجلس از یک کاندیدا حمایت کنند و پنجاه نفر از کس دیگری حمایت کنند کار درستی نیست.
نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: اینکه مجلس بعنوان نهاد خدمتگزار درگیر رقابت هایی درون گروهی شود قابل قبول نیست و به کار مجلس لطمه می زند، هرچه به انتخابات که نزدیک شویم خود جامعه فضای بحث های این چنینی را فراهم می آورد.


منبع:

1399/11/11
21:44:49
0.0 از 5
3957
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴