مجلس ایران دات كام
رضاخواه :

پول زیادی به جیب دلالان می رود

پول زیادی به جیب دلالان می رود

به گزارش مجلس ایران دات كام عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: دولت بوسیله ساماندهی پول هایی كه به جیب دلالان می رود، می تواند یارانه نقدی را متناسب با قیمت ارز افزایش دهد.مجتبی رضاخواه در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره احتمال افزایش یارانه نقدی، اظهار داشت: بنده معتقدم که دولت فعلی در توزیع یارانه ها بسیار بد عمل می کند.
وی متذکر شد: در سال اولی که یارانه ۴۵ هزار تومانی به مردم پرداخت می شد، قیمت دلار حدود ۱، ۰۰۰ تومان و یارانه ۴۵ دلار بود اما با قیمت ارز ۳۰ هزار تومانی، ۴۵ دلار حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان می شود و این عدد با ۴۵ هزار تومان قابل قیاس نیست.
دولت عملاً به ثروتمندان یارانه می دهد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: با این وجود، می بینیم که به سبب سیاست گذاری های اشتباه و عدم نظارت درست بر بازار، دولت سیاست هایی را اعمال کرده که عملاً به ثروتمندان یارانه داده است.
رضاخواه با اشاره به اینکه دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را به افرادی پرداخت کرده که یا با این ارز هیچ کالایی را وارد کشور نکردند یا کالاهای غیرضروری مانند اسباب بازی و غذای سگ وارد کردند، اضافه کرد: فارغ از این، بعضی از این افراد کالاهای مورد نیاز کشور را وارد کردند اما بعد از آنکه آن کالا از گمرک خارج شده، هیچ نظارتی نداشتیم که آن کالا به چه قیمتی فروخته شده است.
کالاهای اساسی با قیمت آزاد به مردم فروخته می شود
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این در حالیست که این کالاها با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده اند و قاعدتاً باید متناسب با همان قیمت به دست مردم می رسید اما می بینیم که این کالاها به قیمت بازار آزاد به مردم فروخته می شود و مفهومش آن است که با این سیاست ها، عملاً دولت در این چند سال به ثروتمندان یارانه داده است و با وجود آنکه دولت ادعا می کند که در پرداخت یارانه به مردم گرفتار مشکل است، اما در پرداخت یارانه به ثروتمندان هیچ مشکلی ندارد.
رانت ۱۰۰ هزار میلیاردی در بازار خودرو
رضاخواه گفت: برای مثال، تفاوت قیمت خودرو در کارخانه و بازار بسیار زیاد است و برخی گزارش ها حاکی از آنست که ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رانت ناشی از این شکاف قیمت به وجود آمده است و عملاً به جیب دلالان می رود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: همین طور در بازار فولاد، شما می بینید که برخی افراد اجناس و تولیدات فولادی را از کارخانه یا بورس خریداری می کنند، سپس با ۵۰ درصد افزایش قیمت می فروشند که همه این موارد، نمونه هایی از اعطای یارانه های بی خود به بعضی از افراد است.
دولت مبالغ در دست دلالان را ساماندهی کند
وی تاکید کرد: اگر دولت مبالغی را که در دست دلالان است، ساماندهی کند بطور قطع خیلی از مشکلات حل می شود چونکه مبالغ زیادی وجود دارد که دلالان از آن منتفع می شوند و اگر دولت این مبالغ را ساماندهی نکند و به این مسئله ورود نداشته باشد، احتمال آنکه مجلس به آن ورود کند، بسیار زیاد است.
رضاخواه اشاره کرد: در واقع می توان بوسیله ساماندهی پول هایی که به جیب دلالان می رود، خدمات عمومی مردم را ارتقا داد. برای مثال، از محل ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی که در بازار خودرو رانت به وجود آورده است، می توان برای توسعه حمل و نقل عمومی هزینه کرد و این کار کاملاً شدنی است اما باید اراده ای در دولت وجود داشته باشد.
دولت می تواند میزان یارانه را متناسب با قیمت ارز بالا ببرد
وی اظهار داشت: اگر این اراده در دولت وجود داشته باشد، حتما می تواند از این مبالغ بسیار زیاد استفاده نماید و حتی می تواند یارانه نقدی را نیز متناسب با قیمت ارز بالا ببرد، اما بنده در دولت چنین اراده ای نمی بینم.


منبع:

1399/08/14
20:48:43
5.0 از 5
4359
تگهای خبر: خدمات , دولت , قیمت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵