مجلس ایران دات كام
قالیباف:

باید از كسانی كه 23 برابر دیگران انرژی مصرف می كنند، هزینه بگیریم

باید از كسانی كه 23 برابر دیگران انرژی مصرف می كنند، هزینه بگیریم

به گزارش مجلس ایران دات كام رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما باید از كسانی كه ۲۳ برابر بیشتر از دیگران انرژی مصرف می كنند، هزینه آنرا بگیریم.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه) در نهمین جلسه شورای هماهنگی روسای کمیسیون ها و هیئت رئیسه مجلس، با اشاره به اهمیت جایگاه نفت و گاز برای توسعه همه جانبه کشور، اظهار داشت: در مجموعه حکمرانی کشور، تکلیف ما با مبحث نفت و گاز هنوز روشن نیست. حداکثر نگاه ما به نفت و گاز در عمل فقط بعنوان یک منبع درآمد است. ما حتی در جزئی ترین و ساده ترین مسائل مربوط به نفت و گاز که رابطه مالی بین نفت و دولت می باشد، حداقل ها را نداریم.
وی با طرح این مورد که باید جایگاه نفت و گاز در حکمرانی را به درستی درک و مشخص نماییم، اضافه کرد: نفت و گاز در تمامی شئونات ما همچون در سبک زندگی در بخش های مختلف اقتصاد، صنعت، کشاورزی، آب، خاک و آلودگی هوا آثار عمیقی دارد.
رئیس مجلس همینطور با اشاره به اینکه نفت و گاز در تعریف ما از نقش دولت حکایت دارد، خاطرنشان کرد: امروز بحث اصلاح ساختار بودجه که مطرح می شود، ریشه در ۱۲ تحولی است که ساختار نفت و گاز نیاز دارد.
قالیباف در ادامه به آلودگی نفت در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: این در شرایطی است که در این خصوص هیچ تعیین تکلیفی را در اقتصاد، سیاست داخلی، سیاست خارجی، امنیت ملی، تولید فرهنگ، بخش کشاورزی و بهداشت و درمان نداشته ایم.
وی با اشاره به اینکه الان در کشور حداقل ۲۳ درصد افراد جامعه از این انرژی استفاده می نمایند، آنرا یک بی عدالتی بزرگ خواند.
رئیس مجلس همینطور گریزی به مبحث بخشش هزینه مصرف برق، برای افراد کم مصرف زد و اظهار داشت: ما باید از کسانی که ۲۳ برابر از دیگران انرژی مصرف می کنند، هزینه های آنرا هم بگیریم.
قالیباف با اشاره به اینکه تحقق سیاست ها و پیاده سازی آنها وظیفه مجلس شورای اسلامی است، اظهار داشت: اگر این مورد را در مجلس بعنوان اولویت اول مشخص و روشن نکنیم، تمام بخش ها و تصمیمات تحت تأثیر آن قرار خواهد گرفت.
وی در ادامه با اشاره به اینکه ۱۹ و نیم درصد ذخایر نفتی و گازی جهان متعلق به ایران است و در مجموع کشور ما در نفت و گاز رتبه اول جهان را دارد، اظهار داشت: باید به رابطه انرژی های فسیلی و نو و اینکه نفت در افق آینده ۲۰۳۵ جای خویش را با گاز عوض خواهد کرد، توجه گردد.
رئیس مجلس همینطور اظهار داشت: باید این مورد در سیاست گذاری هایی که در زمینه نفت و گاز صورت می گیرد، مورد توجه قرار گیرد.
رئیس مجلس از مرکز پژوهش های مجلس هم خواست، برای مساله نفت آلودگی در کشور کار دقیق کارشناسی و تحقیقی انجام دهد.


منبع:

1399/06/31
13:22:36
5.0 از 5
4880
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام