مجلس ایران دات كام
عضو ناظر مجلس در شورای سنجش و پذیرش دانشجو:

هیچ جایگزین عادلانه ای برای حذف كنكور وجود ندارد

هیچ جایگزین عادلانه ای برای حذف كنكور وجود ندارد

به گزارش مجلس ایران دات كام لرستان مباحث پیرامون كنكور سال هاست ذهن دانش آموزان و مسئولین آموزش وپرورش را به خویش مشغول كرده و درحالی كه شماری از كارشناسان از مزایای آن داد سخن می گویند، شماری دیگر آنرا عین ناعدالتی می نامند.


در خلال پنج دهه اخیر مکرراً مباحثی در ارتباط با محاسن و معایب کنکور مطرح شده که در ادامه به بیان نظر عضو ناظر مجلس در شورای سنجش و پذیرش دانشجو متناسب با حال و هوای امروز کنکور می پردازیم.
عضو ناظر مجلس در شورای سنجش و پذیرش دانشجو اعتقاد دارد هیچ جایگزین عادلانه ای برای حذف کنکور وجود ندارد و در شرایط بین بد و بدتر کنکور یک گزینه بد است.
مهرداد ویسکرمی در گفتگو با ایسنا در ارتباط با حذف کنکور اظهار نمود: تصمیمات این چنینی باید با واقعیات جامعه تناسب داشته باشد. در جامعه ای که آشنابازی بیداد می کند و عدالت اجتماعی وجود ندارد، حذف کنکور تصمیم درستی نیست.
وی با اشاره به اینکه کنکور در شرایط بین بد و بدتر یک گزینه بد است، افزود: کسانی که می گویند کنکور حذف شود، هیچ راهکار جدی برای جایگزین آن نیاورده اند. در شرایط فعلی کسی جایگزین عادلانه ای که نخبگان جذب دانشگاه ها شوند و نه آن هایی که رانت و پارتی دارند، نداشته است.
ویسکرمی اظهار داشت: فعلاً کنکور هست و واقعیتی تلخ است و گرچه گویای توانایی افراد نیست و ایرادهای اساسی به آن وارد بوده اما فعلاً چاره همین برگزاری کنکور است.
نماینده مردم خرم آباد و دوره چگنی خاطرنشان کرد: اما اگر روشی جایگزین کنکور نماییم که صرفا هوش شناختی مورد ارزیابی قرار نگیرد و به مافیای مؤسسات کنکوری آخر دهد، اساسا کنکور را باید حذف شود.
وی تصریح کرد: به نظر بنده مؤسسات کنکوری حتی عقل دانش آموزان را با این روش های آموزشی از بین می بردند و عقلانیت و سواد به کسی نمی دهند و فقط تست زدن را یاد می دهند و در واقع در همین مسیر برای خود تجارت راه انداخته اند.
ویسکرمی با اشاره به اینکه کنکور ظلم علی السویه است، اضافه کرد: باید راهکاری پیدا شود که این عوارضی که الان کنکور دارد را نداشته باشد؛ مثلاً شما سؤالات را تشریحی کنید دست افراد می افتد و در این صورت امکان تقلب بالاست.
عضو ناظر مجلس در شورای سنجش و پذیرش دانشجو در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: یکی از بحث های اساسی که مردم دارند از آن صدمه می بینند بحث سهمیه های کنکور است و من روی این مورد از سوی کمیسیون آموزش مأمور شده ام که راهکاری بیاندیشیم تا سهمیه ها به سمت عدالت برود. تا می گوییم عدالت در سهمیه نباید ذهنیت به سمت حذف سهمیه شهدا، جانبازان و ایثارگران برود بلکه سهمیه های بسیار مختلفی با روش هایی که حتی مشخص نیست چگونه اجرا می شوند، وجود دارد که اگر این ها اصلاح شوند بسیاری از دغدغه های مردم و داوطلبان در بحث کنکور رفع می شود.
وی اظهار داشت: حذف کنکور در شرایطی امکان پذیر خواهد بود که روش جدید عادلانه برگزار گردد و افراد برپایه شایستگی، سلامت، توان علمی و هوش وارد مراکز آموزش عالی شوند.
منبع:

1399/05/18
15:05:15
5.0 از 5
5158
تگهای خبر: طرح , مجلس , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴