مجلس ایران دات كام
نماینده مردم چابهار در مجلس یازدهم مطرح كرد:

مشكلات صید ترال در آب های سیستان و بلوچستان برای صیادان

مشكلات صید ترال در آب های سیستان و بلوچستان برای صیادان

به گزارش مجلس ایران دات كام نماینده مردم چابهار در مجلس یازدهم در مورد فعالیت كشتی های صید ترال در آب های سیستان و بلوچستان آگهی داد و اظهار داشت: صیادان ما با مشكل معیشتی رو به رو شده و شناورهای آنها به سبب بی تدبیری امكان صید ندارد.


معین الدین سعیدی در گفت و گو با ایسنا از حضور کشتی های صید ترال(نوعی از صید آبزیان گفته می شود که به وسیله تور ماهیگیری بزرگی انجام شده و معمولاً به دنبال شناور در بستر دریا کشیده می شود) در آب های سیستان و بلوچستان آگاهی داد و اظهار داشت: عمده ماهی های کشور از آب های استان سیستان و بلوچستان صید می شود. آمارها عددی بیش از ۷۰ درصد را دراین زمینه نشان می دهند. صیادان ما در این منطقه با مشکل صید ترال مواجه گشته اند. کشتی های بزرگی به این آب ها می آیند و همه ذخایر آبزی را صید می کنند.
نماینده مردم چابهار در مجلس یازدهم با بیان این که «این کشتی ها به صورت مجاز کار می کنند» مدعی شد: یعنی مجوز بخش دولتی شیلات، اجازه کار را به آنها می دهد. هیچ نظارتی روی این کشتی ها نیست. این کشتی ها از لحاظ قانونی نباید وارد آب های شوند اما ورود می کنند و ذخایر را صید می کند. صید ترال با روش های عجیبی و غریبی انجام می شود. مثلا در بعضی مواقع آبزیان را گرفتار شوک الکتریکی می کنند. گاهی اوقات همه آبزیان را بدون انتخاب از روی سطح دریا جمع می کنند. این نوع صید هم برای صیادان مشکلات معیشتی ایجاد کرده است.
سعیدی در مورد تبعات زیست محیطی صید ترال آگهی داد و اظهار داشت: این نوع صید مشکلات زیست محیطی زیادی ایجاد کرده است. این کشتی ها معتقدند که ماهی های حرام گوشتی را صید می کنند که نخوردنی هستند. باید بگویم که این طور نیست. اگر هم اینطور باشد، ماهی های ناخوردنی در محیط زیست ما نقش سازنده ای دارند. در چرخه غذایی فعال می باشند. برخی از این ماهی ها غذای ماهی های خوردنی هستند. نوع روش صید ترال بگونه ای است که اثری از هیچ نوع آبزی باقی نمی ماند.
نماینده مردم چابهار در مجلس «صید ترال» را روشی منسوخ و غیرمرسوم دانست و اظهار داشت: شیلات در سال جهش تولید باید مجوز را به صیادان ما بدهد اما هزاران شناور ما به سبب بی تدبیری امکان صید ندارد. اما صیدهای ترال که معمولا با شرکت های دیگر فعالیت می نمایند همه ذخایر آبزی ما را از بین می برند. در گذشته در حوزه جاسک و سیریک فعالیت می کردند که با همت برادران سپاهی جمع شدند اما الان به منطقه چابهار و کنارک آمده اند.
منبع:

1399/03/29
23:43:45
5.0 از 5
5701
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان مجلس ایران دات كام