مجلس ایران دات كام

نمایندگان كمیسیون عمران در كمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ انتخاب شدند

نمایندگان كمیسیون عمران در كمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ انتخاب شدند

به گزارش مجلس ایران دات كام نایب رییس كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از بررسی حوزه عمرانی بودجه سال ۹۹ كشور در جلسه امروز این كمیسیون و كاهش ۱۴ درصدی بودجه این بخش در سال آینده اطلاع داد.


سید ابوالفضل موسوی بیوكی در گفتگو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، بیان كرد: در جلسه امروز كمیسیون نمایندگان وزارت نیرو و وزارت راه و شهرسازی گزارشی را از وضعیت بودجه عمرانی كشور در سال ۹۸ و همینطور وضعیت آن در سال ۹۹ عرضه كردند. در سال ۹۸ سقف بودجه عمرانی كشور ۶۷ هزار میلیارد تومان بوده است و در سال ۹۹ این رقم به ۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و از نظر ریالی حدوداً ۵ درصد رشد دارد.
ایشان در ادامه اظهار نمود: در سال ۹۸ مجموع بودجه كل كشور ۴۴۷ هزار میلیارد تومان بوده است اما با عنایت به شرایط كنونی و وضعیت فروش نفت در تحریم ها در سال آینده سقف بودجه ۳۸۶هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و بر طبق این آمار بودجه سال آینده ۶۰ هزار میلیارد تومان نسبت به سال جاری كاهش داشته و بیشتر این كاهش به حوزه عمرانی بازمی گردد چونكه هزینه های جاری كشور و تامین حقوق و دستمزد كاركنان در اولویت قرار دارد.
نماینده مردم یزد در مجلس خاطرنشان كرد: حدوداً ۳۰ هزار میلیارد تومان از سرجمع بودجه عمرانی در سال آینده كاسته شده است به صورت كلی بودجه عمرانی كشور ۶ برابر بودجه جاری كشور كاهش دارد. در ادامه عنوان شد كه به صورت كلی در سال آینده ۱۹ درصد افزایش قیمت خواهیم داشت و اگر بودجه عمرانی پنج درصد از نظر ریالی افزایش داشته باشد این بودجه نسبت به سال جاری حدود ۱۴ درصد كاهش خواهد داشت.
ایشان در ادامه تصریح كرد: از جانب دیگر یكی از نكات مثبتی كه در جلسه عنوان شد این بود كه وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی از دارایی های خود در جهت تامین هزینه های پروژه های نیمه تمام و جاری خود استفاده كنند و در بودجه سال ۹۹ به این مساله توجه شده تا دستگاه های اجرایی بتواند دارایی های خویش را مولد كرده و حداقل بخشی از هزینه طرح های خویش را تامین كنند. این برنامه می تواند بخشی از كاهش بودجه بودجه عمرانی كشور را جبران كرده باآنكه از دارایی وزارتخانه ها كم می شود.
ایشان در ادامه با اشاره به نكات مثبت لایحه بودحه سال ۹۹ در حوزه حمل و نقل، بیان كرد: در بخش حمل و نقل حدود ۴۳ درصد افزایش ردیف بودجه ای داریم و این بودجه از ۸۰۰۰ میلیارد به ۱۱ هزار میلیارد افزایش یافته است. در صورت تخصیص این مبلغ می توان نگاه ویژه ای به ناوگان ریلی و جاده های شهری و روستایی داشت. در بخش آبرسانی به روستاها و شهرها هم حدود ۵۶ درصد افزایش بودجه داریم كه از نكات مثبت به حساب می آید.
وی ادامه داد: طبق گزارش ها ظرفیت های خوبی كه در بودجه سال ۹۸ در تبصره ۱۸ و ۱۹ در ارتباط با استفاده از بخش خصوصی دیده شده بود منجر به پرداخت بخشی از طلب دستگاه های اجرایی شده بود و در بودجه سال ۹۹ هم باید به این مورد توجه گردد. یكی از نكات منفی بودجه سال آینده این است كه اغلب اعداد و ارقام ذكر شده در بخش عمرانی در چارچوب اوراق مالی است و به صورت نقد نیست. امیدواریم كه با تثبیت ارقام در بودجه و تخصیص آن در سال آینده با مشاركت بخش خصوصی شاهد توسعه بیشتری در بخش عمرانی كشور باشیم.
ایشان در ادامه با اشاره به انتخاب سه نفر از اعضای كمیسیون برای حضور در كمیسیون تلفیق، بیان كرد: آقایان رضایی، ملكشاهی و كاظم زاده برای حضور در كمیسیون تلفیق به نمایندگی از كمیسیون عمران انتخاب شدند. همینطور از آنجائیكه سازمان مدیریت بحران كشور مقرر است تاسیس شود، آقایان بنایی و اقبال محمدیان برای حضور در این سازمان بعنوان ناظر از كمیسیون عمران مجلس انتخاب شدند.1398/09/25
20:30:26
5.0 از 5
10705
تگهای خبر: دولت , طرح , قیمت , لایحه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳