مجلس ایران دات كام
رییس ستاد انتخابات كشور:

شورای نگهبان تا آخر وقت پنج شنبه فهرست نهایی تایید صلاحیت ها را اعلام می کند

شورای نگهبان تا آخر وقت پنج شنبه فهرست نهایی تایید صلاحیت ها را اعلام می کند

به گزارش مجلس ایران دات کام، محمدتقی شاهچراغی با بیان این که شورای نگهبان حداکثر تا آخر وقت پنج شنبه هفته جاری فهرست نهایی تایید صلاحیت های داوطلبان انتخابات مجلس را اعلام می کند، اظهار داشت: این نوید را می دهم که شرایط برای یک مشارکت حداکثری برقرار است.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدتقی شاهچراغی با حضور در برنامه «صف اول» شبکه خبر به تشریح برنامه های ستاد انتخابات کشور برای برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان پرداخت و اظهار داشت: هیئت نظارت باید در نهایت تا پنج شنبه اسامی داوطلبان را به وزارت کشور اعلام نماید و ما هم به فرمانداری ها اعلام می نماییم و به همه داوطلبان بصورت متمرکز پیامک می دهیم.
معترضان به نتایج صلاحیت ها دو روز فرصت اعتراض دارند
وی افزود: علاوه بر آن فرمانداری ها در عرصه های انتخابیه بصورت مستقل نتیجه صلاحیت های شان را اعلام می کنند. اگر داوطلبانی عدم احراز یا عدم تأیید صلاحیت شده باشد دو روز فرصت دارد تا اعتراض شان را به شورای نگهبان اعلام کنند و شورای نگهبان هم برابر قانون فرصت دارد به اعتراضات رسیدگی کند و نتایج را به داوطلبان اعلام نماید.
شاهچراغی با اشاره به مکانیزم پیش ثبت نام داوطلبان شرکت در انتخابات، اظهار داشت: هم پیش ثبت نام و هم ثبت نام ها بصورت الکترونیکی انجام شد. برای گرفتن رأی از مردم نیز در شعب گرفتن رای دستگاه های احراز هویت پیش بینی کرده ایم که البته آماده کردن این دستگاهها چند ماه زمان برد و الان دستگاه های احراز هویت به استانها فرستاده شده است.
آماده سازی ۶۵ هزار شعبه ثابت گرفتن رای در کشور
رئیس ستاد انتخابات کشور از آماده سازی ۶۵ هزار شعبه ثابت گرفتن رای در سراسر سخن گفت و اضافه کرد: این تعداد شعبه بصورت ثابت پیش بینی شده است حتی اعلام کردیم که اگر در پادگان ها، بیمارستان ها، مراکز صنعتی، پتروشیمی ها و پالایشگاه و همه مجموعه هایی که تمرکز جمعیت در آنها وجود دارد، اعلام کردیم که اگر نیاز به شعب ثابت گرفتن رای وجود دارد به ما اعلام کنند.
وی افزود: ۱۲۱۸ هیات اجرائی اصلی و فرعی موظفند شعب گرفتن رای و مسائل آنها را بررسی و به ستاد انتخابات استان و شهرستان ها گزارش دهند و آنها نیز گزارش خودرا به ستاد انتخابات کشور اعلام کنند پس از آن برای هر شعبه نماینده ویژه فرماندار، یک بازرس توسط شورای نگهبان و یک بازرس توسط هیأت های نظارت وزارت کشور تعیین می شود. نیروهای مسلح نیز با مسئولیت فراجا امنیت شعب را بر عهده می گیرند. تا این لحظه کار در ۵۸ هزار شعبه انجام شده و بقیه نیز به مرور به انجام می رسد.
چاپ ۷۱ میلیون تعرفه انتخاباتی
شاهچراغی از چاپ ۷۱ میلیون تعرفه انتخاباتی با بارکدهای امنیتی آگاهی داد و اظهار داشت: برای رعایت سلامت انتخابات تا این لحظه این تعداد تعرفه انتخاباتی چاپ و در مراکز مربوطه نگهداری می شود.
رئیس ستاد انتخابات کشور اشاره کرد: دستگاه های احراز هویت با اولویت استانهای سردسیر و مرزی شروع شده و به تدریج در استانهای مرکزی تر توزیع می شود. صندوق های جمع آوری آراء هم کدگذاری شده است. نرم افزار ثبت احوال نیز در دستگاه های احراز هویت بارگذاری شده است. تمام شرایطی که به لحاظ فنی باید اقدام گردد، انجام گرفته است. ما الان در حدی از آمادگی قرار داریم که اگر اعلام گردد طی ۴۸ ساعت آینده انتخابات برگزار شود، ما شرایط برگزاری را داریم.
شرایط برای مشارکت حداکثری فراهم است
وی در پاسخ به این پرسش که از فضای تأیید صلاحیت ها چه خبر؟ آیا در تأیید صلاحیت ها به تنوع جریان های سیاسی توجه شد یا خیر، پاسخ داد: هیأت های اجرائی در همان مرحله اول بررسی صلاحیت ها برابر قانون به این وظیفه عمل کردند چون قانون برای شرایط عدم احراز را برای هیات های اجرائی مشخص کرده است. با دوستان خانه احزاب چند جلسه برگزاری کردیم که این جلسات محدود به موضوع انتخابات هم نبود. ان شاءالله شورای نگهبان برابر وظیفه ذاتی خود به قانون و مخصوصاً به سفارش های حضرت آقا نسبت به چهار راهبردی که فرمودند عمل خواهدنمود و حداکثر تا آخر وقت پنج شنبه هفته جاری فهرست نهایی تایید صلاحیت ها را اعلام می کند. این نوید را می دهم که شرایط برای یک مشارکت حداکثری برقرار است.
سهم ۱۵ درصد داوطلبان زن در انتخابات مجلس
شاهچراغی در پاسخ به این پرسش که حضور بانوان در این دوره از ثبت نام ها چه طور است، پاسخ داد: در انتخابات سال ۱۳۹۸ دوازده درصد ثبت نام کنندگان خانم بودند که این عدد در انتخابات اسفند ماه سالجاری به ۱۵ درصد بالا رفته است. نکته مهم تر این است که بخش عمده ای از این خانم ها خانم های جوان هستند یعنی جوان ها پا به عرصه گذاشتند.
رئیس ستاد انتخابات کشور از رفع نقایص قانون جدید انتخابات سخن گفت و اضافه کرد: قانون جدید انتخابات نقصها قانون قبل را در بررسی صلاحیت ها برطرف کرد. افزایش فرصت رسیدگی به صلاحیت های داوطلبان نمایندگی مجلس مانع از تضییع حق داوطلبان شد و ان شاءالله شاهد ایجاد مجلسی خوب، سالم و قوی خواهیم بود.

منبع:

1402/10/13
09:10:11
0.0 از 5
2246
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴