مجلس ایران دات كام
سخنگوی شورای نگهبان:

نتایج بررسی های هیات های نظارت بعد از ۱۴ دی اعلام می شود

نتایج بررسی های هیات های نظارت بعد از ۱۴ دی اعلام می شود

به گزارش مجلس ایران دات کام، سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: در قانون جدید انتخابات اگر کسی حرف غلط، نادرست و خلاف واقعی را به نهادهای اجرایی، نظارتی و دست اندرکار انتخابات همچون شورای نگهبان نسبت داد، آن نهاد می تواند از حق خود دفاع کند که این مورد برای اولین بار در قانون لحاظ شده است.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف بامداد امروز (دوشنبه) در برنامه تلویزیونی «سلام بامداد بخیر» شبکه سه سیما، در رابطه با مباحثی که اینروزها شورای نگهبان در دستور کار دارد صحبت کرد و عنوان کرد: اعضای شورای نگهبان حالا مشغول بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه هستند که تابحال ۲۹ جلسه به صورت غیررسمی برگزار شده است.
طحان نظیف اضافه کرد: به سبب این که مهلت قانونی شورای نگهبان برای اعلام نظر در رابطه با یک مصوبه محدود و ۱۰ روز است که البته قابل تمدید تا ۲۰ روز هم می باشد، پا به پای مجلس شورای اسلامی به بررسی این لایحه پرداختیم که جلسات همچنان ادامه دارد.
این عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به سوال مجری این برنامه در خصوص این که نظر شورای نگهبان در رابطه با مصوبات بحث برانگیز برنامه هفتم توسعه همچون افزایش سن بازنشستگی چیست؟ اظهار داشت: چون این مصوبات جزو مصوبات پایانی مجلس شورای اسلامی در برنامه هفتم توسعه است، هنوز در جلسات شورای نگهبان مورد بررسی قرار نگرفته است. بمحض این که این مصوبات در جلسات شورا بررسی و اعلام نظر شود، نتیجه آنرا اطلاع رسانی خواهیم کرد.
سخنگوی شورای نگهبان مصوبه دیگری که این شورا در دستور کار دارد را لایحه «عفاف و حجاب» اعلام نمود و اظهار داشت: این لایحه بعد از آنکه از جانب شورای نگهبان با ابهامات و ایراداتی روبرو شد به مجلس بازگردانده شد و الان مجلس در جهت رفع ایرادات و ابهامات شورا اصلاحاتی انجام داده و آنرا به شورای نگهبان ارسال کرده است که در نوبت رسیدگی قرار دارد. بررسی خواهیم کرد که آیا ابهامات و ایرادات برطرف شده است یا خیر و سپس به اعلام نظر در رابطه با این لایحه خواهیم پرداخت.

۲۱۰۰ نفر انصراف دادند و شکایت نکردند
انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری که در روز ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برگزار می شود، مبحث دیگری بود که طحان نظیف اشاره نمود که در دستور کار شورای نگهبان قرار دارد و اظهار امیدواری کرد که این انتخابات ها با مشارکت مردم پرشور برگزار گردد.
وی سپس در پاسخ به سوال مجری برنامه در مورد تعداد ثبت نامی های انتخابات مجلس در دوره دوازدهم بیان نمود: حدود ۲۵ هزار ثبت نام کردند که تقریبا رقم بالایی است. ایران جزو معدود کشورهایی است که تعداد ثبت نامی های انتخابات مجلس آن بالاست؛ به میزان هر کرسی در مجلس تعداد زیادی ثبت نام می کنند که به نظرم این مورد در محافل علمی و دانشگاهی قابل بررسی است. روز گذشته هم که در دانشگاه تهران حضور داشتم از دانشجویان خواستم تا در این مورد مقایسه تطبیقی و تحقیق انجام بدهند.
این استاد حقوق دانشگاه و عضو هیات علمی تعداد بالای ثبت نامی ها را از جانب یک مثبت و خوب ارزیابی کرد، بدین معنا که افراد نسبت به مسائل و موضوعات کشور احساس مسئولیت می کنند و طرح و برنامه ای برای رفع مشکلات دارند اما از آن سو به برخی آمار اشاره و متذکر نکته ای شد.
وی در همین رابطه اظهار داشت که یک هزار و ۶۰۰ نفر از ثبت نامی ها که در هیات های اجرایی تاییدصلاحیت نشده بودند به هیات های نظارت استانی اعلام شکایت نکردند و خودشان از گردونه رقابت خارج شدند. ضمن این که طبق اعلام وزارت کشور ۵۰۰ نفر هم پیش از اعلام نتایج هیات های اجرایی انصراف دادند.
طحان نظیف متذکر شد: اگر افرادی به دنبال دریافت تاییدیه از شورای نگهبان هستند تا در انتخابات های دیگر یا برای دریافت شغل و جایگاه به کار گیرند، باید خاطرنشان کرد که نخست هر انتخابات قانون خاص خودش را دارد و شرایط و صلاحیت های هر فرد در هر دوره مجدد بررسی خواهد شد. دوم این که دستگاه ها و نهادها برای واگذاری مناصب به افراد شرایط و ساز و کارهای خاص خودشان را دارند و در این رابطه به تاییدیه های شورای نگهبان رجوع نمی کنند.

نتایج بررسی های هیات های نظارت بعد از ۱۴ دی اعلام می شود
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه صحبت هایش در این برنامه تلویزیونی صبحگاهی به مبحث بررسی صلاحیت ها پرداخت و اظهار داشت: در ماه گذشته هیات های اجرایی که ترکیب آن متشکل از شخصیت های حقوقی و معتمدین محلی است و شامل ۱۱ نفر می شود در فرمانداری ها و حوزه های انتخابیه به بررسی صلاحیت ها پرداختند. این هیات ها که ارتباطی به شورای نگهبان ندارند، طی ۱۵ روز صلاحیت ها را بررسی کردند.
وی اعلام نمود: مرحله دوم بررسی صلاحیت ها توسط هیات های نظارت استانی انجام می گیرد که الان این هیات ها در تعامل با هیات مرکزی نظارت بر انتخابات درحال بررسی صلاحیت ها هستند و به مدت ۵۰ روز یعنی تا روز ۱۴ دی فرصت دارند صلاحیت ها را بررسی و سپس به داوطبان اعلام کنند.
طحان نظیف مرحله سوم بررسی صلاحیت ها را شورای نگهبان اعلام نمود و اظهار داشت: این شورا یک ماه (۳۰ روز) مهلت دارد تا به بررسی صلاحیت ها بپردازد. کسانی که به نتایج بررسی های هیات های نظارت شکایت داشته باشند، می توانند به شورای نگهبان اعلام کنند.
وی تصریح کرد: مطابق قانون در این سه مرحله از ۵ نهاد مرجع در مورد صلاحیت های افراد استعلام گرفته می شود که در صورت ضرورت میتوان از سایر نهادها و دستگاه ها هم استعلام گرفت که اگر آن نهادها اطلاعاتی داشته باشند باید در اختیار هیات ها یا شورای نگهبان قرار بدهند.
سخنگوی شورای نگهبان دلیل طراحی ۳ مرحله جهت بررسی صلاحیت ها توسط قانون گذار را حصول اتقان و اطمینان بیشتر عنوان و تصریح کرد: این سه مرحله پیشبینی شده تا حقوق مردم رعایت و فرآیندهای بررسی صلاحیت ها به خوبی طی شود تا حرفی نشنیده و نکته ای بدون توجه باقی نماند.
مجری برنامه این سوال را هم پرسید که آیا این کار در سایر کشورها هم انجام می گیرد که سخنگوی شورای نگهبان پاسخ داد: بررسی شرایط و صلاحیت ها در سایر کشورها انجام می گیرد، اما این که به این صورت و این فرآیند و سازوکار مختص ایران است. البته نظام انتخاباتی بعضی از کشورها حزبی است و بعضی از این امور از جانب احزاب انجام می گیرد.

در برابر ادعاهای خلاف واقع ردصلاحیت شده ها حق دفاع داریم
مبحث بعدی که مورد توجه و سوال مجری برنامه قرار گرفت، چرایی عدم انتشار عمومی علل ردصلاحیت ها و ادعاهای نادرست و خلاف واقع بعضی از افراد ردصلاحیت شده بود که سخنگوی شورای نگهبان در اینباره اظهار داشت: انتشار علل ردصلاحیت ها احتیاج به مجوز قانونی دارد. قانون چنین اجازه ای به ما نداده است. ما هم با این مورد مواجه هستیم که علل ردصلاحیت را به افراد اعلام می نماییم، اما برخی ادعاهای دیگری را مطرح و نسبت هایی هم به دستگاه ها همچون شورای نگهبان می دهند.
وی ادامه داد: البته در قانون جدید انتخابات اگر کسی حرف غلط، نادرست و خلاف واقعی را به نهادهای اجرایی، نظارتی و دست اندرکار انتخابات همچون شورای نگهبان نسبت داد، آن نهاد می تواند از حق خود دفاع کند که این مورد برای اولین بار در قانون لحاظ شده است البته ابتدا به ساکن نیست؛ یعنی شورای نگهبان در ابتدا اجازه انتشار علل ردصلاحیت ها را ندارد.

پاسخ به یک ادعا؛ شورای نگهبان سفارش پذیر نیست
در قسمت پایانی برنامه تلویزیونی، گریزی هم به انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری زده شد و طحان نظیف این گونه توضیح داد که این انتخابات در چه مرحله ای است: آزمون کتبی انتخابات مجلس خبرگان در هفته های گذشته برگزار شد و الان آزمون شفاهی در حال برگزاری است. افرادی که در آزمون کتبی ادوار گذشته پذیرفته شده بودند، به آزمون شفاهی دعوت شدند و کسانی که در آزمون کتبی این دوره پذیرفته شده باشند درحال دعوت به آزمون شفاهی هستند.
وی این نکته را هم متذکر شد که مطابق قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری اعضای فعلی و سابق مجلس خبرگان رهبری و کسانی که در گذشته در آزمون اجتهاد پذیرفته شده اند نیاز نیست در آزمون شرکت نمایند.
سخنگوی شورای نگهبان اشاره کرد: بعد از برگزاری آزمون شفاهی و احراز اجتهاد داوطلبان، سایر شرایط قانونی داوطلبان توسط فقهای شورای نگهبان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
این عضو حقوقدان شورای نگهبان به برخی ادعاها در خصوص سفارش کردن برخی افراد به شورای نگهبان هم این گونه پاسخ داد: شورای نگهبان دارای ۱۲ عضو فقیه و حقوقدان است که هر کدام از افراد در حوزه های فقه و حقوق صاحب نظر هستند. این گونه نیست که یک نفر بگوید من با شورای نگهبان صحبت کردم و به سفارش من عمل شد. چون که تصمیم گیری در شورا جمعی است و جهت بررسی مصوبات و همینطور بررسی صلاحیت ها رای گیری صورت می گیرد و تمامی اعضا طبق شرع و قانون نظر می دهند.
وی تصریح کرد: شورای نگهبان سفارش پذیر نیست و بر اساس قانون عمل می کند. تمام هم و غم فقها و حقوقدانان اینست که به قانون و شرع عمل شود. همه اعضا پای بند به شرع و قانون هستند و دغدغه آنها عمل به قانون است و چنین ادعاهایی به هیچ وجه حقیقت ندارد.
منبع:

1402/09/20
14:47:05
0.0 از 5
2406
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام