مجلس ایران دات كام
قالیباف:

ایران اراده محکمی برای استحکام روابط دوجانبه باکشورهای منطقه دارد

ایران اراده محکمی برای استحکام روابط دوجانبه باکشورهای منطقه دارد

به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: ایران اراده محکمی برای استقامت روابط دو جانبه با کشورهای منطقه بخصوص با همسایگان در جهت رسیدن به صلح پایدار در منطقه دارد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، «صقر غباش»، رئیس مجلس ملی امارات، امروز (چهارشنبه، ۵ مهر) در حاشیه برگزاری نهمین مجمع پارلمانی گروه بریکس در ژوهانسبورگ با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره به اینکه یکی از خاصیت های مجموعه های بین المللی اینست که کشورهای همسایه می توانند در دورترین نقاط درباب موضوعات دوجانبه و بین المللی صحبت کنند، تصریح کرد: توسعه روابط دوجانبه و منطقه ای کشورهای همسایه خصوصاً در زمینه خلیج فارس، کشورهای اسلامی و تأثیرگذاری در مجامع بین اللملی خصوصاً بریکس در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی مهم می باشد.
قالیباف اضافه کرد: خوشحالم زمانی با شما ملاقات می کنم که سفیران دو کشور کار خودشان را آغاز نموده اند. تجربه نشان داده است که هر چقدر کشورهای مسلمان، همسایه و دارای روابط مناسب میان دو ملت منسجم تر و هماهنگ تر باشند، در ابعاد سیاسی، اقتصادی و زیست محیطی همکاری و استواری بیشتری داریم. امیدوار هستم در زمینه های مختلف محیطی زیستی ویژه و مبحث ریزگردها که به چالش جدی در منطقه تبدیل گشته موفق تر عمل نماییم.
رئیس مجلس کشورمان با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران اراده محکمی برای استواری روابط دوجانبه و همه جانبه با کشورهای منطقه خصوصاً با همسایگان در زمینه های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، امنیتی و دفاعی در جهت رسیدن به صلح پایدار در منطقه دارد، اظهار داشت: آمادگی داریم در سایه دوستی و همکاری همه جانبه بتوانیم سبب رشد و توسعه کشورها و منطقه شویم.
قالیباف به اهمیت نقش آفرینی کشورهای ایران و امارات پس از عضویت رسمی در مجمع پارمانی بریکس اشاره و اشاره کرد: مهمست که روابط دوجانبه و هم روابط داخل گروه بریکس را با هدف توسعه مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ادامه دهیم. بیشتر از هر زمان دیگری امروز نیازمند انسجام در بهره مندی از فرصت های موجود خصوصاً در منطقه خاورمیانه و کشورهای اسلامی هستیم.
رئیس قوه مقننه کشورمان با تاکید بر اینکه عضویت در گروه بریکس فرصت های بزرگی را در اختیار ما و منطقه قرار داده است، اظهار داشت: ما کشورهای همسایه عضو بریکس می توانیم در مطالبی مختلفی نظیر فناوری اطلاعات، دانش بنیان، انرژی حمل و نقل و توسعه تجارت آزاد از فرصت عضویت در بریکس، حضور و همکاری با کشورهای بزرگی مانند روسیه، چین و هند استفاده نمائیم. این فرصت برای کشورهای منطقه برقرار است تا نقش جدی را در مجمع بین المللی با حضور کشورهایی از ۵ قاره، ایفا نماییم. اما لازمه آن ارتباطات دوجانبه محکم و هماهنگی در سطح بریکس برای اثر گذاشتن در مسائل بین المللی و منطقه ای است.
رئیس مجلس امارات هم در این نشست، عنوان کرد: خیلی خوشحالم که امروز فرصتی برقرار شد تا در حاشیه جلسه مجمع پارلمانی بریکس با شما دیدار و گفت و گو کنم، البته باعث خوشی بیشتر ماست که در آینده نزدیک شما را در امارات میزبانی خواهیم کرد، بسیار مشتاق این سفر هستیم و امیدهای فراوانی به آن بستیم. امروز شاهد فضایی مثبت در منطقه هستیم و رهبران دو کشور با هم توافق نظر دارند. با توجه به جایگاهی که شما در جمهوری اسلامی ایران دارید بغیر از ابعاد نمادین این سفر به تعمیق روابط دو کشور و افزایش اعتماد دو ملت کمک زیادی می کند و همچنان که معتقدم چنین تأثیری را در ایران خواهد داشت و رابطه مردم ایران و امارات را بهبود خواهد بخشید.
«صقر غباش» اظهار داشت: با شما هم نظر هستم که بازگشت سفیران و فضای مثبت میان دو کشور فرصت های بزرگ را پیش روی کشورهای ما قرار داد تا بتوانیم فرصت های از دست رفته گذشته را جبران نماییم.
رئیس مجلس امارات اضافه کرد: دغدغه امروز ما نسبت به منطقه، وجود امنیت و ثبات در منطقه است و رهبران دو کشور توجهی ویژه ای به این مسئله دارند چراکه این امر پیش شرط توسعه کشورهای ماست و اطمینان دارم که سفر شما به امارات گام مثبتی برای تقویت همکاریهای دو کشور خواهد بود.
 


منبع:

1402/07/06
00:12:41
0.0 از 5
2866
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , قوه مقننه , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲