مجلس ایران دات كام
دستغیب در دیدار سفیر عراق:

دیوان محاسبات برای گسترش روابط با همسایگان تسهیل گری می کند

دیوان محاسبات برای گسترش روابط با همسایگان تسهیل گری می کند

به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس کل دیوان محاسبات کشور اظهار داشت: دیوان محاسبات بعنوان بخش نظارتی قوه مقننه، به ایفای نقش تسهیل گری خود در گسترش روابط با کشورهای دوست و همسایه ادامه خواهد داد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، نصیر عبدالمحسن عبدالله، سفیر جمهوری عراق در جمهوری اسلامی ایران با رئیس سفیر کل دیوان محاسبات کشور ملاقات و گفتگو کرد.
در ابتدای این دیدار که در آستانه اربعین حسینی برگزار شد، دستغیب ضمن خیر مقدم به نصیر عبدالمحسن عبدالله، سفیر جمهوری عراق در جمهوری اسلامی ایران و اشاره به سوابق و تجربیات سیاسی و دیپلماتیک وی، روابط دو کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق را در زمینه های مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی خوب توصیف کرد و ضمن قدردانی از میهمان نوازی و همکاری خوب مردم و دولت عراق در میزبانی از زائرین ایرانی و غیرایرانی عتبات عالیات در این کشور، برگزاری مراسم شکوهمند اربعین را فرصتی مغتنم برای تعمیق و گسترش روابط میان دو کشور برشمرد.
دستغیب ضمن اشاره به ساختار و قدمت دیوان محاسبات در ایران، اظهار داشت: دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران بعنوان یک نهاد نظارتی قوی و مستقل در حوزه مالیه عمومی، دارای صلاحیت ها و اختیارات گسترده ای در حوزه پیگیری و تسهیل همکاریهای دوجانبه و همینطور برخورد با ترک فعل ها در دستگاههای اجرایی کشور است.
وی میزان مبادلات تجاری و اقتصادی در میان دو کشور دوست و همسایه ایران و عراق را با عنایت به اشتراکات موجود، کافی ندانست و با تاکید بر اهمیت استفاده از تمام ظرفیتهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی موجود، خواهان گسترش هر چه بیشتر مناسبات بین دو کشور گردید.
دستغیب در این حوزه ضمن اشاره به تأکیدات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص تنش زدایی و توسعه هر چه بیشتر همکاری ها با کشورهای همسایه، خاطرنشان کرد: دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران بعنوان بخش نظارتی قوه مقننه، به ایفای نقش تسهیل گری خود در گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری با کشورهای دوست و همسایه ادامه خواهد داد.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور ضمن اشاره به زمینه های همکاری مشترک با دیوان محاسبات جمهوری عراق در حوزه حسابرسی دولتی در موضوعات زیست محیطی، مبارزه با تروریسم و گردشگری مذهبی، اظهار داشت: همکاری دو کشور طی سالهای اخیر در مقابله با تروریسم و ایثار و فداکاری شهیدانی همچون سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، یک نمونه مثال زدنی و به یادماندنی است.
دستغیب در انتها ضمن اشاره به لزوم اجرایی شدن یادداشت تفاهم همکاری مشترک بین دو دیوان، بر آمادگی دیوان محاسبات کشورمان بعنوان رئیس سازمان اکوسای، جهت افزایش همکاری ها با رئیس کل جدید دیوان محاسبات جمهوری عراق تاکید کرد.
باید مناسبات میان ایران و عراق هر چه بیشتر گسترش یابد
در ادامه این دیدار، نصیر عبدالمحسن عبدالله، سفیر جمهوری عراق در جمهوری اسلامی ایران، با ابراز خرسندی از حضور در دیوان محاسبات کشور و تسلیت و ابراز همدردی در مورد از دست رفتن جان برخی از زائرین ایرانی در حادثه جاده ای اخیر در عراق، رابطه دو کشور دوست و همسایه ایران و عراق پس از سقوط دیکتاتور سابق عراق طی ۲۰ سال گذشته، همواره خوب و رو به رشد بوده است.
وی اضافه کرد: اشتراکات فراوان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و مذهبی بین دو کشور، اقتضا می کند که مناسبات در میان در تمام زمینه های ممکن، هر چه بیشتر گسترش یابد.
سفیر جمهوری عراق در ادامه ضمن اشاره به فعالیت ها و جلسات کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور و هم برگزاری کنفرانس مقابله با گردوغبار با حضور وزرای محیط زیست بیشتر از ۴۵ کشور طی هفته آینده به میزبانی جمهوری اسلامی ایران، آنرا نشانه ای از روند رو به رشد همکاریهای دو کشور دانست و بر ایفای نقش مؤثر دیوان محاسبات دو کشور ایران و عراق در کمک به توسعه این مناسبات تاکید کرد.
وی تحصیل تعداد زیادی از دانشجویان عراقی در دانشگاه های ایران را با عنایت به قرابت های فرهنگی بین مردم دو کشور، سبب مباهات مردم عراق و مایه رشد و گسترش تعاملات علمی و دانشگاهی بین دو کشور دانست و خواستار ایجاد تسهیلات کنسولی بیشتر برای آنها از طرف جمهوری اسلامی ایران شد.
در پایان این دیدار، رئیس کل دیوان محاسبات کشور و سفیر جمهوری عراق در تهران، تسریع در تکمیل پروژه راه آهن شلمچه - بصره را امری ضروری برای توسعه گردشگری مذهبی و مناسبات تجاری بین دو کشور دانستند.

1402/06/17
14:43:12
0.0 از 5
3083
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵