مجلس ایران دات كام
فرزین در صحن مجلس:

امسال یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بیش از سال قبل ارز تامین شده

امسال یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بیش از سال قبل ارز تامین شده

به گزارش مجلس ایران دات کام، رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: از شروع سال تا به امروز بیش از 11 میلیارد و 840 میلیون دلار ارز اختصاص یافته و امسال یک میلیارد و 700 میلیون دلار بیش از سال قبل ارز تامین شده است.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، محمدرضا فرزین در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد لطمه شناسی ساز و کار تامین و اختصاص نیازهای ارزی در زمینه واردات مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز واحدهای صنعتی تولیدی به کشور، اظهار داشت: همچون اقداماتی که انجام دادیم، آنست که فروش ارز در صرافی ها ممنوع و این مساله منوط به ایجاد حساب ارزی در بانکها شد و بر این اساس افراد باید افتتاح حساب و ثبت درخواست کنند تا بعد ارز به حسابشان واریز شود.
رئیس کل بانک مرکزی متذکر شد: از اول فروردین ماه ۱۴۰۱ تا ۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ مجموع ارز اختصاص یافته ۱۱ میلیارد و ۸۴۰ میلیون دلار بوده، این در حالیست که طی سال قبل ۱۰ میلیارد و ۷۳۴ میلیون دلار ارز اختصاص یافته بود. این ارز باید توسط صرافی ها و بانکها تامین شود که با کمی تأخیر به انجام می رسد که بدنبال حل این مشکل هستیم.
وی افزود: امسال در یک ماه و نیم گذشته از ۱۱ میلیارد و ۸۴۰ میلیون دلار ارز اختصاص یافته، ۶ میلیارد و ۷۳۸ میلیون دلار تامین شده و به حساب افراد واریز شده، در صورتیکه سال قبل در همین بازه پنج میلیارد دلار تامین ارز انجام شده بود و امسال یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بیش از سال قبل ارز تامین شده است.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به این که سعی کردیم تا نیازهای ارزی کشور تامین شود، اظهار داشت: در بانک مرکزی کمیته اختصاص و تامین ارز را تشکیل دادیم و در آن برآورد کردیم که منابع ارزی مورد نیاز برای هر بخش و هر دستگاه چقدر است و تعهد بانک مرکزی نیز در قبال دستگاهها مشخص است.
وی اضافه کرد: برای مثال، حالا دقیقاً مشخص است که وزارت صمت چقدر می تواند تا آخر سال ثبت سفارش کند و تعهد ارزی بانک مرکزی به آن چقدر است. بدنبال این هستیم که در هر فصل تعهد بانک مرکزی به هر کدام از دستگاهها برای تامین ارز مشخص شود تا هیچ بخشی بیش از میزان تعیین شده ثبت سفارش نکند.
فرزین بیان کرد: از آنجائیکه تعدادی از افراد بدون نیاز ارزی نسبت به ثبت سفارش اقدام می کردند، ما الزام کردیم که پنج درصد ریالی منابع را نزد بانک مرکزی مسدود کنند تا میزان ثبت سفارش های بی خود کاهش پیدا کند. اخیراً کمیته ای در بانک مرکزی تشکیل شده تا به بررسی تخلفات پولی و ارزی بپردازد. ما در این عرصه سه تخلف داریم که در وهله اول صادر کنندگانی هستند که ارز نیاوردند، دوم کسانی هستند که در سامانه نیما معامله غیرشفاف داشتند و سوم هم افرادی هستند که ارز را در بازار غیررسمی خریداری نموده اند.منبع:

1402/02/19
10:23:09
0.0 از 5
3034
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام