مجلس ایران دات كام
نماینده رشت و خمام در مجلس:

وزیر بهداشت در معرض استیضاح است

وزیر بهداشت در معرض استیضاح است

به گزارش مجلس ایران دات کام، از گیلان نماینده رشت و خمام در مجلس، وزیر بهداشت را در معرض استیضاح دانست و اظهار داشت: طرح دارویار قرار بود قیمت دارو را برای مصرف کننده افزایش ندهد، اما حالا قیمتها چند برابر افزایش پیدا کرده که ضعف شدید وزارت خانه بهداشت را بیان می کند.


جبار کوچکی نژاد، ضمن اشاره به تمدید یک ساله برنامه ششم توسعه، تمدید باردیگر این برنامه را به صلاح ندانست و اظهار نمود: بودجه سالانه برپایه اسناد بالادستی همچون برنامه توسعه تصویب می شود و بنابراین مذاکراتی بین مجلس و دولت انجام شده تا ابتدا لایحه برنامه هفتم توسعه به مجلس عرضه شود و سپس به سمت لایحه بودجه ۱۴۰۲ برویم.
وی با اشاره به اینکه تدوین و تصویب برنامه هفتم توسعه حداقل چهار ماه طول می کشد تا کلیات و جزئیات آن در کمیسیون تلفیق و صحن تصویب شود، اظهار داشت: مجلس این اختیار را به دولت داده تا از احکام بودجه ۱۴۰۱ طی سه ماهه اول سال ۱۴۰۲ جهت پرداخت حقوق و مزایا استفاده نماید و مجلس هم در بهار سال آینده لایحه بودجه را برپایه برنامه هفتم تصویب و ابلاغ خواهد نمود.
نماینده شهرستان های رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی در گفت وگوی خبری باران، ضمن اشاره به لایحه ۵۲ هزار میلیارد تومانی دولت جهت افزایش حقوق کارکنان جهت پرداخت ماه شهریور و شش ماهه دوم سال، اظهار داشت: مجلس با افزودن پنج درصد حقوق بازنشستگان و ۳۰ درصد دریافتی کمیته امداد و بهزیستی و افزایش حقوق چهار میلیون تومانی جانبازان بالای ۲۵ درصد به پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و افزایش حقوق جانبازان زیر ۲۵ درصد به چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، لایحه دولت را به ۶۵ هزار میلیارد تومان رساند.
کوچکی نژاد، از پرداخت ۵۰ درصدی فوق العاده ویژه بعضی از دستگاه، خاطرنشان کرد: مابقی دستگاه ها کمتر از ۲۵ درصد فوق العاده ویژه را پرداخت کرده اند و بنابراین در شورای حقوق و دستمزد عنوان شد که ۳۵ درصد تا ۵۰ درصد فوق العاده ویژه را برای همه کارکنان در نظر بگیریم که با عنایت به شرایط حقوقی کارکنان حدود ۸۰۰ هزار تومان است.
وی در ادامه از تصویب اعتبار ۱۰۲ هزار میلیارد تومان برای تبصره ۱۶ بانکها اطلاع داد و بیان نمود: این تسهیلات قرض الحسنه بوده و شامل وام های ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون تومانی ازدواج و فرزندآوری می شود؛ همینطور ۲۵ هزار میلیارد تومان برای اشتغال کمیته امداد و ۶۰۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال بهزیستی در نظر گرفتیم.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تسهیلات تبصره ۱۸ را در قسمت اشتغال دانست و خاطرنشان کرد: مقرر شد دولت ۷۷ هزار میلیارد تومان از منابع خودش را در اختیار بانکها قرار دهد و بانکها هم به همین نسبت آورده داشته باشند تا وام ۱۲ درصدی اشتغال پرداخت گردد که در مرحله اول برای همه استان ها ۲۰۰۰ میلیارد تومان را تکلیف کردیم.
وی همینطور به ضعف عملکرد وزارت خانه بهداشت اشاره نمود و متذکر شد: وزیر بهداشت در معرض استیضاح است و یکی از ضعف های این وزارت خانه در قسمت داروست، چونکه شرکتهای داروساز و شرکتهای توزیع دارو و داروخانه در اختیار دولت بوده و اگر وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو نمی تواند این سیستم را کنترل کند، نشان دهنده ضعف است.
کوچکی نژاد، کمبود داروهای سرماخوردگی بخصوص در فصل سرد و برخی داروهای دیگر را قابل قبول ندانست و تصریح کرد: مجلس بشدت وزارت خانه بهداشت را تعقیب می کند تا اصلاحات لازم انجام شود؛ البته رئیس سازمان غذا و دارو تعویض شده و باید منظر عملکرد مثبت باشیم. طرح دارویار قرار بود قیمت دارو را برای مصرف کننده افزایش ندهد، اما حالا قیمتها چند برابر افزایش پیدا کرده که ضعف شدید وزارت خانه را بیان می کند.
نماینده رشت و خمام در مجلس، همینطور به مساله پسماند و فاضلاب گیلان اشاره نمود و اظهار داشت: عملیات ساخت سایت بزرگ هسته ای گیلان را با محوریت کشاورزی در منطقه لاکان رشت آغاز کردیم و مقرر است در قسمت های درمان و فاضلاب و محیط زیست اثرات خوبی را به همراه داشته باشد بنابراین در بودجه سال جاری ۲۳۰ میلیارد تومان را تخصیص دادیم تا هم مشکل اشتغال و هم کشاورزی را رفع کند.
وی با اشاره به اینکه در جریان سفر رئیس جمهور ۱۸ هزار میلیارد تومان آورده به گیلان داشتیم، افزود: بخشی از این اعتبارات توسط سازمان برنامه و بودجه و قسمتی دیگر هم توسط دستگاههای مربوطه جذب خواهد شد و بطور قطع در توسعه گیلان اثرگذار می باشد.
کوچکی نژاد از تخصیص اعتبار ۶۰۰ میلیارد تومانی سازمان برنامه و بودجه و ۶۰۰ میلیارد تومانی سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری ها برای پسماند رشت اطلاع داد و تصریح کرد: بخشی از این اعتبارات سال ۱۴۰۰ تخصیص یافته و مابقی طی سال جاری و سال آینده تخصیص پیدا می کند؛ همینطور برای فاضلاب شهر رشت ۳۰۰ میلیارد تومان مصوب شده که ۴۵ میلیارد تومان برای تصفیه خانه مسکن مهر است.
وی ضمن اشاره به سرمایه گذاری ۳۵۰ میلیارد تومانی بانکها برای آب آشامیدنی شهر رشت و تخصیص ۲۰۰۰ میلیارد تومانی تهاتر نفت، تصریح کرد: اگر این منابع پیگیری و محقق شود، بطور قطع شاهد اتفاقات خوبی در حوزه آب و فاضلاب رشت خواهیم بود.
منبع:

1401/08/28
10:03:02
0.0 از 5
3376
تگهای خبر: ابلاغ , بودجه , پیگیری , تصویب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳