مجلس ایران دات كام

تفکیکی که به استیضاح رسید

تفکیکی که به استیضاح رسید

مجلس ایران دات کام: به گزارش مجلس ایران دات کام، روز گذشته طرح استیضاح سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام وصول شد؛ استیضاحی که حیات آن به لایحه ای گره خورده بود که اگر بموقع تقدیم مجلس می شد دیگر خبری از آن نبود.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، ماجرای استیضاح فاطمی امین به جلسه علنی مجلس در ۷ تیر سالجاری بر می گردد؛ قبل از آن برخی از نمایندگان خواهان به جریان انداختن استیضاح وزیر صمت بودند تا این که محمدباقر قالیباف در آن جلسه، از فرصت دو ماهه مجلس به دولت برای ارسال لایحه به مجلس به منظور تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و اصلاح ساختاری در این وزارت خانه سخن گفت.
آن زمان قالیباف به بیان علل استیضاح پرداخت و توضیح داد که «در طول هفت روز گذشته طرح استیضاح وزیر در مجلس دنبال شد و در اختیار هیات رئیسه قرار دارد؛ با عنایت به وضعیت معیشت مردم و گرانی ها در بازار و وضعیت صنعت خودروسازی گروهی از نمایندگان مجلس طرح استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت و تعدادی دیگر از وزرا را عرضه کردند. مجلس در طرح استیضاح وزیر صمت هیچ نیتی جز اصلاح امور نداشت. مجلس به وظیفه ذاتی خود عمل کرد و دولت هم مسئولیتی دارد که باید به آن عمل کند.»
رئیس مجلس حتی به گفت وگوهایش با رئیس جمهوری در رابطه با وظایف وزارت صمت اشاره ای داشت و در نهایت اظهار داشت: « با صحبتی که با رئیس جمهور و معاون اول ایشان و وزیر صنعت، معدن و تجارت داشتم آنها پذیرفته اند که مشکل ساختاری در این وزارت خانه وجود دارد. در آخرین صحبتی که با رئیس جمهور داشتم به این جمع بندی رسیدیم که نیازمند تجدیدنظر در ساختار این وزارت خانه بوده و باید این وزارت خانه به دو وزارت تبدیل گشته و دو وزیر به مجلس شورای اسلامی معرفی شوند و قرار شد دولت به سرعت این مورد را در چارچوب یک لایحه به مجلس عرضه کند.»
در نهایت هم قالیباف بیان داشت که طبق صحبت با نمایندگان متقاضی استیضاح، درخواست داشته که با عنایت به اینکه دولت مشکلات ساختاری را پذیرفته و بناست به قید فوریت لایحه به مجلس شورای اسلامی بیاورد، «استیضاح فعلاً اعلام وصول نشود و دو ماه به دولت فرصت داده شود تا اصلاح ساختاری صورت گیرد.»
در خلال این مهلت دو ماهه، گمانه زنی هایی عنوان شد که مقرر است دولت با عرضه لایحه تفکیک وزارت صمت و تشکیل دو وزارت خانه بازرگانی و صنایع، تنها یک وزیر معرفی نماید و وزیر دوم همان فاطمی امین خواهد بود؛ موضوعی که با واکنش لطف الله سیاهکلی نماینده قزوین و از متقاضیان استیضاح وزیر صنعت مواجه شد؛ سیاهکلی در جلسه علنی ۸ شهریور ماه در تذکری اظهار داشت که « معاون پارلمانی رئیس جمهور در امور مجلس صحبت هایی داشتند که خیلی اشکال داشت آقای حسینی برخلاف وعده رئیس جمهور گفته که پس از تفکیک تنها یک وزیر به مجلس معرفی می شود حال این که رئیس جمهور وعده داده بود که دو ماه به دولت برای استیضاح فرصت دهید تا دو وزیر برای معرفی شود. چرا اظهارات معاون پارلمانی رئیس جمهور خلاف اظهارات شخص رئیس جمهور است؟ اینچنین نگاه کردن تمسخر به کار کارشناسی مجلس شورای اسلامی است. استیضاح وزیر صمت هنوز پابرجا می باشد و اگر دو وزیر به مجلس معرفی نشوند بطور قطع باردیگر دنبال خواهد شد.»
همان زمان قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی این توضیح را داد که « در رابطه با تشکیل دو وزارت خانه با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنان نظر رئیس جمهور همان نکته ای است که بنده اشاره کردم. در صحبت هایی که با معاون پارلمانی داشتم گفتند که صحبت من با رسانه ها چیز دیگری بوده و در تیتر این گونه مطرح شده که دولت یک وزیر به مجلس شورای اسلامی معرفی می کند.»
در این بحبوبه، سخنان متناقضی در رسانه ها در رابطه با تعداد وزرایی که رئیس جمهور به مجلس پس از تفکیک وزارت صمت به مجلس معرفی می کند، شنیده می شد؛ عده ای معتقد بودند که با عنایت به این که فاطمی امین یک مرتبه از مجلس رای اعتماد گرفته دیگر احتیاجی برای دریافت مجدد رای اعتماد وجود ندارد. برخی دیگر نظر متفاوتی داشتند در خصوص این که به علت تشکیل دو وزارت خانه جدید، رئیس جمهور باید مجدد دو وزیر به مجلس معرفی نماید. موضوعی که صدیف بدری از متقاضیان استیضاح هم به آن اشاره کرده بود و اظهار داشت: « با تصمیم دولت و رئیس جمهور در خصوص ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت و تشکیل دو وزارت خانه جدید، رئیس جمهور باید دو وزیر به مجلس معرفی نماید. آقای رئیس جمهور می تواند مجدد آقای فاطمی امین را معرفی کنند اما ایشان باید مجدد از مجلس رای اعتماد بگیرد دلیل موافقت استیضاح کنندگان با این پیشنهاد این بود که ما امکان عدم رای مجدد به فاطمی امین را داریم؛ البته پیشنهاد ما به آقای دکتر رییسی اینست که فرد جدیدی را معرفی کنند.»
با این وجود و علیرغم تمامی کش و قوس ها، فرصت دو ماهه به اتمام رسید.
کمیسیون صنایع و معادن مجلس روز ۲۶ مهر جلسه ای با حضور وزیر صمت و متقاضیان استیضاح برگزار کرد و وزیر هم به سوالات پاسخ داد منتها این پاسخ ها قانع کننده نبود و با اصرار نمایندگان متقاضی استیضاح این مورد در جلسه علنی روز ۲۷ مهر اعلام وصول شد؛ طبق گفته علی نیکزاد نایب رئیس مجلس، «طرح استیضاح در ۱۹ مهر به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع داده شده بود که با عنایت به آخر مهلت قانونی و داشتن نصاب لازم اعلام وصول می شود. طبق آئین نامه مجلس مطابق با ماده ۲۲۳ آئین نامه داخلی مجلس وزیر حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز موظف به حضور در مجلس و عرضه توضیحات در جلسه علنی مجلس خواهد بود.»
اما چرا پس از گذشت بیشتر از دو ماه استیضاح اعلام وصول شد؟ سوالی که در پاسخ به آن حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رییسه مجلس اظهار داشت: «متقاضیان استیضاح قراری با رئیس جمهوری گذاشته بودند که طبق آن رئیس جمهوری وعده داده بود ظرف دو ماه اقدامی انجام دهد که به عمل نشده است. چند نفر از متقاضیان استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت چند شب پیش هم جلسه ای با رئیس جمهوری داشتند منتها به نتیجه نرسیدند. متقاضیان استیضاح دو ماه برای تعیین تکلیف وزارت صنعت، معدن و تجارت مهلت داده بودند که با به انتها رسیدن دو ماه و رخ ندادن اتفاقی، نمایندگان متقاضی، استیضاح را به جریان انداختند.»
سوال دیگر اینست که آیا در صورت تقدیم لایحه تفکیک وزارت صمت، استیضاح از دستور کار متقاضیان خارج می شد؛ در پاسخ به این پرسش محسن علیزاده از متقاضیان استیضاح فاطمی امین به ایسنا اظهار داشت: طبق وعده رئیس جمهوری قرار بود با عرضه لایحه تفکیک وزارت صمت، دو وزیر معرفی شود و آقای فاطمی امین هم جز آنها نباشد که در این صورت ما قرار بود ما دیگر استیضاح را دنبال نکنیم اما به این وعده عمل نشد.
وی یکی از علل اصرار متقاضیان بر اعلام وصول استیضاح وزیر صمت را ضعف آقای فاطمی امین در حوزه بازرگانی داخلی و خارجی عنوان و اظهار نمود: وزیر صمت چند ضعف اساسی دارد؛ نتوانسته به درستی تنظیم بازار داخلی انجام دهد، رسالتش فقط تنظیم بازار برای پشتیبانی از صنایع بزرگ شده، قیمت گذاری دستوری در صنایع فولادی و سیمانی است، موفقیت در بازرگانی داخلی و خارجی خودرو و نداشته و همینطور برای ساماندهی بازار خودرو توانایی نداشته است.
علیزاده این را هم اظهار داشت که این استیضاح حدود ۳۰ امضا دارد.
با عنایت به تعطیلی جلسات علنی مجلس برای سرکشی نمایندگان به حوزه های انتخابیه، عملا مبحث استیضاح فاطمی امین به به پس از این ایام موکول می شود چه این که طبق گفته حاجی دلیگانی عضو هیات رییسه مجلس این احتمال وجود دارد که در هفته پس از تعطیلات، جلسه علنی بررسی استیضاح وزیر صمت برگزار گردد.
منبع:

1401/07/28
12:11:49
5.0 از 5
3051
تگهای خبر: دولت , طرح , قاضی , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴