مجلس ایران دات كام
نگاهداری بیان كرد

لزوم مقابله قاطع با هرگونه فتنه ژئوپلیتیکی در منطقه قفقاز جنوبی

لزوم مقابله قاطع با هرگونه فتنه ژئوپلیتیکی در منطقه قفقاز جنوبی

به گزارش مجلس ایران دات کام، رئیس مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به اینکه تحرکات در منطقه قفقاز جنوبی برای تغییر ژئوپلیتیک منطقه قطعا منافع ملی جمهوری اسلامی ایران را در ابعاد امنیتی و اقتصادی تحت تأثیر قرار می دهد، اظهار داشت: نهادهای ذیربط می بایست برای اتخاذ اقدامات مقتضی و متناسب آمادگی لازم را داشته باشند.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، بابک نگاهداری در واکنش به درگیری نظامی مجدد باکو و ایروان اظهار داشت: ابعاد این بحران فراتر از تنش و اختلافات مرزی میان دو کشور بوده و دارای آثار راهبردی سیاسی، امنیتی و اقتصادی نه تنها در منطقه قفقاز جنوبی بلکه برای جمهوری اسلامی ایران است. ازاین رو، برای درک صحیح از ماهیت تنش در این منطقه باید به اهداف و نتایج آن در سطح ژئوپلیتیک توجه ویژه داشت.
وی ادامه داد: تمایل ناتو برای امتداد سرزمینی تا سواحل خزر و مداخله نظامی رژیم صهیونیستی در منطقه قفقاز، نشانه توطئه جدید غرب و برخی بازیگران منطقه ای برای ایجاد تغییر ژئوپلیتیکی در این منطقه است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به اینکه نتایج این تحرکات، صرفاً ژئوپلیتیکی نخواهد بود بلکه ژئواکونومی منطقه را هم تحت تأثیر قرار خواهد داد، تصریح کرد: برخی تحرکات معنادار در زمینه ایجاد کریدور در مناطق تحت حاکمیت ارمنستان در چارچوب اسامی و عناوین جعلی می تواند تهدیدات مهمی را در حوزه مزیت ها و دسترسی های ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران ایجاد نماید و منافع اقتصادی ملت ایران را در این عرصه تهدید نماید که بطور قطع مورد قبول نظام نخواهد بود و جمهوری اسلامی در مقابل آن کنش پیشگیرانه خواهد داشت.

وی اخطار داد که ایجاد تغییر در مرزهای بین المللی توسط هر بازیگری و در هر شکلی منجر به تحریک انگیزه های توسعه طلبانه و ایجاد دومینویی از درگیری های نظامی برای اشغال و الحاق سرزمینی در منطقه خواهد شد. ازاین رو، جمهوری اسلامی ایران همانگونه که از تمامیت ارضی کشورها دفاع می کند، در مقابل هر نوع اقدامی برای تغییر ژئوپلیتیکی و ژئواکونومیک در محیط پیرامونی خود هم واکنش جدی نشان خواهد داد.

نگاهداری تصریح کرد: طبعا بازیگران خارج از منطقه قفقاز نباید با تحریک برخی طرف های درگیر در این بحران و سو استفاده ابزاری از آنان، صبر راهبردی جمهوری اسلامی ایران را آزمایش نمایند.

نگاهداری ضمن تاکید بر رویکرد اصولی جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب سیاست همسایگی و اهتمام به تقویت همکاری راهبردی با همه بازیگران پیرامونی و حفظ صلح و ثبات در منطقه، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نباید در مقابل شکل گیری تهدید در اطراف مرزهای خود بی تفاوت بماند.
وی با اشاره به اینکه تهران از آغاز این درگیری اصول مشخص و معقولی را برای مدیریت بحران پیشنهاد کرده است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی، چاره بحران را در حل و فصل مسالمت آمیز و گفت و گوی سیاسی می داند و طرفین را به خویشتنداری و پرهیز از درگیری نظامی دعوت کرده است. علاوه بر این، حفظ تمامیت ارضی کشورها مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران است. ازاین رو، تهران با همان منطقی که از بازگشت قره باغ به آذربایجان حمایت می کند، نیات برخی بازیگران برای اشغال نظامی بخشی از ارمنستان چه در چارچوب ایجاد کریدور و چه در چارچوب الحاق جنوب ارمنستان به آذربایجان را محکوم ساخته و طبعا نیروها و نهادهای ذیربط در کشور در صورت هرگونه تغییر در مرزها، می بایست اقدامات متقابل و مقتضی را در دستور کار قرار دهند.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس در انتها ضمن اشاره به این که هرگونه اقدام در زمینه ایجاد یا توسعه راه های ارتباطی باید بدون تغییر در ژئوپلیتیک منطقه و روند حاکمیت دولت ها باشد و مانع از صدمه به منافع اقتصادی ملت ایران گردد، خاطرنشان کرد: بطور قطع جمهوری اسلامی ایران ضمن اهتمام کامل برای دفاع از منافع کشور می بایست از همه ظرفیت های خود برای میانجی گری و کمک به رفع اختلافات بین دو کشور همسایه استفاده نماید.
منبع:

1401/06/30
21:34:43
0.0 از 5
3365
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام