مجلس ایران دات كام
عارف:

بهره وری یكی از چالش های اصلی شهر است

بهره وری یكی از چالش های اصلی شهر است

به گزارش مجلس ایران دات كام نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی مبحث بهره وری را یكی از چالش های اصلی شهر خواند و اضافه كرد: بطور قطع بهره وری می تواند موتور توسعه كشور باشد.


به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از ایسنا، محمدرضا عارف در اولین همایش ملی بهره وری در مدیریت شهری اظهار داشت: دو مقوله بهره وری و مدیریت شهری از مسائل مهمی قلمداد می شوند كه باید برای تحقق آنها كار مستند و پرتلاشی را در دستور كار قرار دهیم. بنابراین درخواست می كنم كه دبیرخانه دائمی برای این مورد متشكل از دستگاه های اجرایی و چند دانشگاه تشكیل گردد تا هر دو مقوله بهره وری و مدیریت شهری به نقطه مطلوبی برسند.
وی ادامه داد: امروز منظور از مدیریت شهر در حقیقت مدیریت یكپارچه شهری است كه به جز تحقق این مهم امكان پیشبرد اهداف وجود ندارد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تغییر بافت جمعیتی در كشور از روستایی به سمت شهری اظهار داشت: بافت جمعیتی كشور تغییر كرده به شكلی كه امروز روی روستاها نام شهر گذاشته می شود و به تبع آن توقع و سبك و سیاق مردم هم تغییر می كند. باید به چالش های جدی و اولویت های تحقق مدیریت یكپارچه شهری به صورت جد بپردازیم.
وی افزود: در قانون اساسی جهت گیری ها به سمت و سوی خوبی برای تحقق مدیریت یكپارچه شهری رفته است و در برنامه سوم هم واگذاری مسئولیت ها و تصدی ها پیگیری شده است. البته در راه تحقق این سطوح با مشكلات و موانعی روبرو می باشیم ولی با تصویب سیاست های كلی اصل ۴۴ كه از مترقی ترین سیاست های كلی است خیلی از این مشكلات حل شده و بهانه ای در مورد تحقق مدیریت یكپارچه شهری باقی نمانده است.
عارف تصریح كرد: در قانون اساسی هم در اصول ۱۰۰ تا ۱۰۶ آن جهت گیری و فلسفه حاكمیت مردم در امور شهری مورد تاكید قرار گرفته و شورا با جایگاهی كه دارد نقش نظارت بر امور شهر را عهده دار شده است.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم مدیریت یكپارچه شهری را دنبال نماییم بطور قطع در جهت آن نیازمند مرجعی برای قانونگذاری هستیم كه این مرجع شوراست كه من آنرا بعنوان پارلمان محلی تعبیر می كنم. در حقیقت دولت تا دروازه های شهر مجاز است بیاید و قانونگذاری درون شهر را در امور مختلف باید به پارلمان محلی واگذار كند. امروز هیچ مانعی بر سر این مسیر وجود ندارد به جز بخش سیاسی و امنیتی كه باید به صورت متمركز توسط حاكمیت انجام می شود اما در سایر بخش ها هیچ مانعی برای تثبیت مدیریت یكپارچه شهری وجود ندارد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تشریح چالش های جدی پیش رو در راه تحقق مدیریت یكپارچه شهری اظهار داشت: بازبینی در قانون شهرداری ها كه مدت ها انتظار ارسال لایحه آن توسط دولت به مجلس كشیده می شد علیرغم پیگیری ها محقق نشد ولی این مورد باید به صورت جدی دنبال شود.
وی ادامه داد: باید پیوند نامطلوب بین شهرسازی و درآمد كه سال هاست كه در كشور بوجود آمده گسسته شود. الان دو لایحه مناسب در مجلس در حال بررسی است كه امیدواریم با تصویب آن در حوزه درآمدهای ارزش افزوده شاهد اتفاقات مثبتی باشیم.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود به مبحث آلودگی هوا و مسائل محیط زیستی بعنوان چالش دیگر حوزه مدیریت شهری اشاره نمود و اضافه كرد: امروز آلودگی هوا چالش عمده كشور است. از جانب دیگر حمل و نقل عمومی علیرغم كارهای خوبی كه انجام شده اما سهم كمی از سفرهای درون شهری را به خود اختصاص داده و پاسخگوی نیاز مردم نیست.
وی افزود: بحث مدیریت بحران هم با عنایت به اینكه كارهای خوبی انجام شده اما باید به صورت علمی پیگیری شود. بدون شك مدیریت بحران یك علم است و باید حاكمیت علم در مدیریت بحران محقق شود.
عارف به مبحث صدمه های اجتماعی و مشكلاتی كه در حوزه مقابله با آن وجود دارد هم اشاره نمود و اضافه كرد: مرتبا شهرداری مسئولیت هایی در حوزه صدمه های اجتماعی را به بهزیستی و بهزیستی به سایر دستگاه ها پاس می دهند كه شاید این مورد هم ریشه در نبود مدیریت یكپارچه شهری دارد. متاسفانه امروز در بعضی حوزه های صدمه های اجتماعی شاهد بروز بحران هستیم. در مبحث حاشیه نشینی كه یك تهدید ملی است در حوادث اخیر سهم آنرا مشاهده كردیم.
رئیس فراكسیون امید مجلس تصریح كرد: شاید در راس همه این چالش ها مبحث بهره وری به معنای رضایت شهروندان از اداره شهر و خوشحال بودن از زندگی در شهر قرار بگیرد. در حقیقت خود بهره وری یكی از چالش های اصلی شهر قملداد می شود. بدون شك بهره وری موتور توسعه كشور است.
عارف تصریح كرد: با افزایش بهره وری در شهرها شاهد افزایش نشاط و شادابی شهروندان خواهیم بود. همینطور افزایش بهره وری، كاهش سفرهای غیر ضرور و به تبع آن كاهش آلودگی هوا را به همراه خواهد داشت. در این راه باید از تجربه موفق كشورهای دیگر بهره بگیریم و واگذاری امور به مردم در پایین ترین سطوح پیگیری شود. همانند آنچه كه بعنوان مبحث شورایاری ها در تهران وجود دارد. در ادامه امور مردم توسط خود مردم باید پیشگام باشیم و هوشمندسازی و توسعه خدمات الكترونیك دولت را با اتكاء به دانش فناوری بومی پیگیری نماییم.1398/09/07
12:20:18
2.5 از 5
10527
تگهای خبر: پیگیری , تصویب , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳