مجلس ایران دات كام
قالیباف در دیدار رئیس مجلس ملی ارمنستان:

تکمیل زیرساخت های حمل و نقل جاده ای در توسعه روابط موثر است

تکمیل زیرساخت های حمل و نقل جاده ای در توسعه روابط موثر است

به گزارش مجلس ایران دات کام رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با همتای ارمنستانی خود اظهار داشت: حمل و نقل مهم ترین بحث حوزه اقتصادی میان دو کشور است که منجر به تبادل کالا و انرژی و ارتباط میان کشورها می شود.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، «آلن روبرتی سیمونیان» رییس مجلس ملی ارمنستان، قبل از ظهر امروز (چهارشنبه ۲۵ خردادماه) با حضور در مجلس شورای اسلامی با محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی ملاقات و گفتگو کرد.
قالیباف در این دیدار، سفر رییس مجلس ارمنستان به ایران را فرصتی مناسب برای توسعه همکاریهای دوجانبه دانست و اظهار داشت: اولویت مجلس یازدهم و دولت سیزدهم در زمینه سیاست خارجی، ارتباط با همسایگان بوده و امروز که در برهه حساسی از شرایط منطقه ای قرار داریم، لازم است همکاریهای دوجانبه ای و منطقه ای توسعه یابد.
وی با اعلان اینکه قرن حاضر، قرن آسیا است، اظهار نمود: امروز همه شاخصه های اقتصادی، تولید، جمعیت، فناوری و نظامی تغییر کرده که در این میان شرایط غرب آسیا و اوراسیا نیز ویژه تر شده و جنگ روسیه و اوکراین نیز سرعت و شتاب این تحولات را بیشتر کرده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره این که اهمیت منطقه غرب آسیا و قفقاز، روابط راهبردی و دوجانبه را بسیار حساس کرده است، عنوان کرد: روابط ایران و ارمنستان در این عرصه بسیار حائز اهمیت بوده و مواضع قطعی جمهوری اسلامی درباب کشورهای همسایه خصوصاً ارمنستان، صلح، آرامش و ثبات است به ویژه که می دانیم رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه به دنبال منافع خود و برهم زدن امنیت منطقه هستند، پس ما کشورهای همسایه باید به این موضوعات دقت نماییم.
قالیباف همین طور با اهمیت ترین زمینه ارتباطی میان ایران و ارمنستان را در زمینه اقتصاد تعریف کرد و اظهار داشت: حمل و نقل مهم ترین بحث حوزه اقتصادی میان دو کشور است که منجر به تبادل کالا و انرژی و ارتباط میان کشورها می شود، بنا بر این با صراحت می گویم باوجود اهمیتی که حوزه حمل و نقل دارد، هنوز اقدامی برای تسریع آن صورت نگرفته است.
وی افزود: این در حالیست که ما از جهت برقراری امنیت ملی و منطقه ای و توسعه همکاری ها، نیازمند برقراری کریدور شمال-جنوب هستیم اما هر دو طرف درگیر بروکراسی های اداری هستیم پس دولت ها و پارلمان های دو کشور باید هرچه سریع تر این مساله را در اولویت قرار داده و مسیر جاده و ریلی را ایجاد کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی انتقال انرژی گاز و برق را به عنوان دومین موضوع مهم در زمینه روابط اقتصادی میان دو کشور دانست و اضافه کرد: امیدواریم این سفر بتواند با افزایش همکاریهای پارلمانی و تدوین زمان بندی مشخص، منجر به توسعه روابط اقتصادی شود که هر دو کشور بتوانند در پی آن، از تجارت محدود به ۵۰۰ میلیون دلار به تجارتی با سود بیش از چندین میلیارد دلار برسند.
قالیباف با اعلان اینکه با برطرف شدن مشکلات اداری، بخش خصوصی ایران آمادگی کامل برای همکاری با ارمنستان در زمینه های مختلف را دارد، عنوان کرد: در صورت رفع موانع خدمات مهندسی، ایران می تواند در زمان کوتاه و با بهترین کیفیت، مسیرهای حمل و نقلی را بوجود آورد.
وی در ادامه با ابراز امیدواری برای حل و فصل مسائل میان ارمنستان و آذربایجان در نتیجه مذاکرات اصولی، اظهار داشت: امیدواریم اختلافات خاتمه یافته و به صلحی پایدار برسیم که جمهوری اسلامی ایران در این جهت از گفت وگوهایی در قالب احترام متقابل حمایت می کند چونکه امنیت و آرامش همه کشورهای منطقه به ویژه قفقاز برای همه ما مهم می باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: گسترش زیرساخت ها و کمک به راه اندازی آنها، در توسعه روابط مؤثر است که جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در این خصوص آمادگی کامل دارد و گروههای دوستی پارلمانی نیز می توانند برای تسهیل روابط مؤثر باشند.
در این دیدار «آلن روبرتی سیمونیان» رییس مجلس ملی ارمنستان نیز با اشاره به عمق روابط ارمنستان و ایران که بر پایه دوستی و فرهنگ مشترک بنا شده است، اظهار داشت: جنگ ۴۴ روزه نتایج زیادی برای ارمنستان داشت که لازم است از مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال آن و حمایتی که نسبت به حفظ تمامیت ارضی کشورها صورت داد، تشکر کنم.
وی نظرات جمهوری اسلامی ایران در منطقه را بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار نمود: امکانات و ظرفیت های بسیاری برای برقراری تجارت و توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور وجود دارد پس باید از فرصت ها استفاده نمود.
رئیس مجلس ملی ارمنستان با اشاره این که در توسعه حمل و نقل نمی توان امنیت را نادیده گرفت، اظهار داشت: اگر صلح و امنیت در منطقه برقرار شود، محدودیت ها از مسیرهای جاده ای و ریلی نیز برداشته خواهد شد.
وی در ادامه با تاکید بر این که از طرف رییس جمهور ارمنستان دستور اکید در خصوص ممنوعیت بروکراسی وجود دارد، بیان کرد: ارمنستان تمام تلاش خودرا کرده است تا در سالهای اخیر نسبت به سالهای پس از انقلاب ارمنستان، سرعت بیشتری به تکمیل کریدور شمال-جنوب بدهد تا تبدیل به شاهراه ترانزیتی شده و شمال به جنوب و شرق به غرب را به هم متصل کند.
در این جلسه مهدی فرشادان رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان نیز به همراه شیوا قاسمی پور، روبرت بگلریان و آرا شاوردیان دیگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.


منبع:

1401/03/27
18:34:21
0.0 از 5
3539
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , دولت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳