مجلس ایران دات كام

پروژه تشخیص چهره در متلب

پروژه تشخیص چهره در متلب

تشخیص و ردیابی اشیاء در بسیاری از برنامه های بینایی کامپیوتر، مانند تشخیص حرکت، ایمنی خودرو و نظارت از اهمیت بالایی برخوردار است.


تشخیص و ردیابی اشیاء در بسیاری از برنامه های بینایی کامپیوتر، مانند تشخیص حرکت، ایمنی خودرو و نظارت از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مطلب تشخیص چهره با استفاده از سیستم نرم افزار MATLAB ارائه شده است و این برنامه علاوه بر صورت انسان قابلیت تشخیص چشم و بالا تنه یک فرد را نیز، دارد.
تشخیص چهره یک کار آسان و ساده برای انسان است، اما برای کامپیوتر خیلی ساده نیست. تشخیص چهره به دلیل تغییرات بزرگ درون گروهی ناشی از تغییرات پیدایش صورت، روشنایی و جلوه، پیچیده ترین و چالش برانگیزترین مشکل در زمینه بینایی کامپیوتری، تلقی شده است. چنین تغییراتی منجر به توزیع صورت می شود تا در هر فضایی که خطی به فضای تصویر اصلی باشد، بسیار غیر خطی و پیچیده شود.
تشخیص چهره به عنوان فرایند شناسایی یک یا چند چهره انسان در تصاویر یا ویدئوها تعریف می شود و نقش مهمی در بسیاری از سیستم های بیومتریک، امنیتی و نظارتی و همچنین سیستم های فهرست بندی تصویر و ویدئو ایفا می کند.
این برنامه تشخیص چهره با استفاده از نرم افزار متلب و با فشار دادن دکمه های مربوطه، می تواند برای تشخیص صورت، چشم و بالا تنه انسان مورد استفاده قرار گیرد. صفحه خروجی برنامه در تصویر 1 نشان داده شده است.

جهت مشاهده کامل این محتوا به لینک زیر در سایت حامی ورک مراجعه کنید.

 

منبع:

https://hamiworks.com/blog/face-detection-using-matlab

 

1401/03/17
21:59:40
5.0 از 5
4455
تگهای خبر: رپورتاژ , حامی , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام