مجلس ایران دات كام
نماینده اصفهان در مجلس:

نسبت به مسائل اصفهان بی تفاوت نیستم

نسبت به مسائل اصفهان بی تفاوت نیستم

به گزارش مجلس ایران دات کام اصفهان وقتی همه صاحب نظر هستند نمی توان آنرا ید واحده کرد، کسی می گفت در اصفهان بزرگ تر وجود ندارد؟ جواب شنید که در اصفهان کوچک تر وجود ندارد؛ این همه همه قله اند؛ دامنه هایشان کنار هم قرار می گیرد، اما قله ها کنار هم قرار نمی گیرند.


امیر حسین بانکی پور در نشست خبری ظهر امروز خود که در محل دفتر مجمع نمایندگان اصفهان برگزار شد در پاسخ به سوال ایسنا درباره عدم وجود بودجه اختصاصی برای زاینده رود در ردیف های بودجه اصفهان و احتمال روی کاغذ ماندن مصوبات سفر آتی رئیس جمهور درباره آب اصفهان به سبب این نقص قانونی، اظهار نمود: در ردیف های منابع بودجه، همیشه عنوان برخوردار به اصفهان داده می شده، این طور که در مصرف ردیف های پایین و در مالیات ردیف های بالا به اصفهان داده می شده است.
اصفهان میدان امام و چهار باغ نیست
وی با اشاره به اینکه به بهانه برخورداری در بودجه رفتار بدی با اصفهان می شده است، افزود: بی گمان محرومیت زدایی نگاه اعتقادی ما است، اما این که فکر نماییم محرومیت ها در جغرافیای مرزی یا خاص تعریف می شود اشتباه است، چون سخت ترین محرومیت ها در بخش هایی از خود اصفهان اتفاقاً وجود دارد، حتی نقاطی از اصفهان در میان گروههای جهادی از نظر محرومیت معروف است. من بارها به نمایندگان هم گفته ام که اصفهان میدان امام و چهار باغ نیست؛ محرومیت در چند قدمی شهر اصفهان است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اعتقاد به این که تبعیض به اصفهان صدمه زده است، افزود: متأسفانه سال قبل و سال جاری، اصفهان یک کرسی در کمیسیون تلفیق بودجه نداشت و این ایراد به مجمع نمایندگان استان وارد است، چون بخش عمده تصمیم گیری ها درباره بودجه در تلفیق اتفاق می افتد نه در صحن، و سال قبل از استان اصفهان فقط حاجی دلیگانی در کمیسیون تلفیق مجلس حضور داشت و سال جاری هم فقط طباطبایی نژاد، و این برای همه نیازهای استان کافی نبود.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجمع نمایندگان باید برای حضور دو یا سه نماینده در تلفیق بودجه برنامه ریزی می کرد، تصریح کرد: شیوه انتخاب نماینده در تلفیق مجمعی نیست، بلکه استانی است و تصمیم گیری برای آن در کمیسیون ها اتفاق می افتد، اما می شود از قبل دو یا سه نماینده را مشخص کرد و برای انتخاب آنها از جانب کمیسیون هم برنامه ریزی کرد که این کار اتفاق نیفتاد و این ایراد وارد است که برای حضور نمایندگان بیشتر از استان در کمیسیون تلفیق، مجمع نمایندگان استان برنامه ای نداشت.
بانکی سپس به مقایسه ردیف بودجه اصفهان با سایر استان ها پرداخت و اظهار داشت: قرار بود بودجه اصفهان ۳۵ میلیون و ۱۷۰ هزار و ۱۰۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود که البته با شش هزار میلیارد تومان افزایش در قانون به رقم ۴۱ میلیون و ۱۷۰ هزار و ۱۵۰ میلیون تومان رسیده است، البته استان هایی مانند خوزستان، فارس، کرمان، تهران و سیستان و بلوچستان بودجه بیشتری از در مقایسه با اصفهان دریافت کرده اند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، استان خوزستان را که توانسته بودجه بیشتری نسبت به اصفهان به خود اختصاص دهد، را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: این استان از نظر وضعیت فاضلاب اوضاع بسیار نامناسبی دارد، آب زیادی به خوزستان می رود، اما بخش عمده ای از این آب با فاضلاب ادغام می شود و اگر وزارت نیرو کل بودجه فاضلاب همه کشور را هم به بازسازی شبکه فاضلابی خوزستان اختصاص دهد باز هم کم است.
بانکی پور در پاسخ به سوال ایسنا در مورد انتقادها به مدل اجرایی استاندار اصفهان، اظهار داشت: قرارم این است که در این جلسه درباره افراد دیگر صحبت نکنم، چون مصداق غیبت است و آنها در این نشست حضور ندارند؛ من در این نشست به سوالات شخصی در ارتباط با خودم پاسخ می دهم.
سوال دیگر ایسنا از سر فهرست نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی معطوف به حضور کم رنگ وی در وقایع در ارتباط با استان و شهر بود، این که آیا یک انتخاب برای تاکید بیشتر بر مبحث جوانی جمعیت است؟ که بانکی پور اظهار داشت: من بی تفاوت نیستم؛ شهرستان اصفهان بر خلاف آنچه قبل از نمایندگی تصور می کردم بسیار گسترده است؛ از اینجا تا شهرکرد ۵۰ دقیقه راه است، اما در شهرستان اصفهان نقاطی وجود دارد که تا مرکز شهر دو ساعت و نیم فاصله است و ۸۰ درصد مردم این نواحی تحت پوشش کمیته امداد هستند، برق ندارند و تمام آرزویشان برق دار شدن است و بسیاری از پیگیری های مان هم به نتیجه رسیده است.
۹۰ درصد دیدارهای من خارج از استان درباره مبحث جوانی جمعیت است
وی افزود: شاید ۹۰ درصد دیدارهای من خارج از استان درباره مبحث جوانی جمعیت است، اما ۹۰ درصد بازدیدهای درون استانی من در ارتباط با مساله مردم اصفهان است؛ در دوران نمایندگی هر سال پنج بار به زینبیه و حصه و دارک و دیگر نواحی محروم شهرستان رفته ام؛ هر بار در یک مسجدی با مردم دیدار کرده ام؛ تاکنون اشتغال حدود ۲۰ نفر و وام ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر را درست کرده ام، اما تز فکری ام این نیست که این مسائل رسانه ای شود؛ طرح جوانی جمعیت را هم مخالفان طرح مطرح نمودند نه خود من.
بانکی پور با تکیه بر این که مساله آب برایم بسیار مهم بوده، اما با موضع گیری کلان مخالفم، افزود: شاید هیچ نماینده ای به اندازه من برای آب مذاکره نکرده است، من تاکنون پنج بار با وزیر نیرو درباره آب حرف زده ام، گفت وگوهای نزدیک انجام داده ام، اما باورم این بوده که لازم نیست این ها رسانه ای شود؛ چرا؟! چون در استانهای همجوار حساسیت هایی وجود دارد و امکان دارد فردا نمایندگان از این جو رسانه ای سود ببرند و نمایندگانی پیش وزیر نیرو بروند و در کار ما اختلال ایجاد شود؛ اگر اثر بخشی کارها گفته شود سریع پادزهر آن تولید می شود.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در پاسه بخ سوال دیگر ایسنا درباره این عقیده که لابی نمایندگان اصفهان در مجلس ضعیف است، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی پدیده های زشت در فضای سیاسی قابل انکار نیست، برخی اعمال نفوذهای غلط وجود دارد، گاه کسی لابی مثبتی برای همراه کردن دیگران برای کار صحیحی انجام می دهد؛ این خوب است چون ۲۷۰ نماینده مجلس هم فی البداهه درباره چیزی رای نمی دهند؛ اگر لابی برای احقاق حقی صورت گیرد، خیلی هم خوب است، صحن علنی فضای ۱۰ یا ۱۵ نفره یک کمیسیون نیست، اما برای یک تصمیم گیری کلان باید جدا جدا با افراد صحبت نماییم.
بانکی پور در عین حال درباره وجود لابی منفی در مجلس اظهار داشت: در لابی منفی فرد یا افراد خواسته ای را مطرح می کنند که می دانند به صورت طبیعی مطرح شدن آن عادلانه نیست، اما آنرا شروع می کنند و برای اجرایی شدنش این فرد و آن فرد را می بینند که این خودش یک آفت است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از اصفهان ستیزی بعنوان یک آفت اثرگذار در تصمیم گیری ها یاد کرد و افزود: در عالم سیاست بر خلاف فرهنگ اصفهان ستیزی هست، البته آن زرنگ نمایی هایی هم که ما اصفهانی ها داریم کار دستمان داده است، آنها می گویند اصفهانی ها زرنگند و ما هم خوشمان می آید و می خندیم در حالیکه همین زرنگ نمایی در دیگران رفته رفته بوجود می آورد که خب اصفهانی به حق خود به اندازه کافی رسیده اند حالا نوبت دیگر استان ها است.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که هماهنگی بین نمایندگان استان کمتر دیده می شود، خاطرنشان کرد: این نقد هم به جا است؛ باید یکی دو نماینده در میان نمایندگان علمدار آب شوند و سایرین هم به دنبال آنها حرکت کنند، یکی بگوید بن بروجن، دیگری بگوید حواسمان به گلاب باشد و دیگری درباره بهشت آباد حرف بزند بی فایده است، این تفرق آرا کار دست ما می دهد و این یک آفت است، ما در میان کنشگران از عوامل اجرایی دایره استانداری و نمایندگان و دیگر فعالان به وحدت کلمه و راهکار نرسیدیم در عین این که همه می گوییم آب نخستین مسئله استان است.
بانکی پور با اشاره به اینکه در اصفهان نظریه پرداز و صاحب نظر زیاد هست و بنابراین هم نظرات یکدیگر را به سختی می پذیرند، تصریح کرد: وقتی همه صاحب نظر هستند نمی توان آنرا ید واحده کرد، کسی می گفت در اصفهان بزرگ تر وجود ندارد؟ جواب شنید که در اصفهان کوچکتر وجود ندارد؛ این همه همه قله اند؛ دامنه هایشان کنار هم قرار می گیرد اما قله ها کنار هم قرار نمی گیرد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیا این که در اصفهان همدلی و وحدت درباره آب وجود ندارد، افزود: کار درباره آب زیاد شده است اما اصفهان در چهار دولت گذشته از نظر آب ضربه خورده است؛ دولت ها شکل عوض کرده اند، اما سیاست هایشان به آب اصفهان ضربه زده است
با اشاره به طرح بن بروجن بعنوان یکی از چالش های حال حاضر آب اصفهان اظهار داشت: نمایندگان استان اصفهان موضع گیری خویش را نسبت به طرح بن-بروجن اعلام نموده اند؛ طبق قوانین شورایعالی آب ایجاد کردن مصرف و بارگذاری جدید برای زاینده رود بدون در نظر گرفتن منبع جدید، ممنوع می باشد و متاسفانه وزارت نیرو مدت ها است این مسئله را رعایت نمی کند.
وی در عین حال مسئله آب آشامیدنی را مستثنا دانست و افزود: درباره آب آشامیدنی موضع همه نمایندگان روشن است که آب باید به همه مناطق اصفهان شامل اصفهان، یزد، چهارمحال و خوزستان برسد. اما دیده می شود که مجموعه آب پیش بینی شده برای استانهای دیگر گاه صرفاً مخصوص شرب نیست؛ این اعتراض ما هم هست ونسبت به آن اطلاعیه و بیانیه هم داده ایم.
نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی با تکیه بر این که در مبحث آب همه باید ملتزم به قانون باشند، تصریح کرد: وقتی قانون می گوید که بارگزاری جدید برای زانیده رود نباید اتفاق بیفتد، دولت باید خویش را ملزم به اجرای آن ببیند، مبحث دیگر بحث شفافیت است؛ تابلوی منابع و مصارف آب را وزارت نیرو هر سال مشخص می کند، اما تابلوی تحقق مصارف را مشخص نمی کند؛ وزارت نیرو مشخص میکند چه مقدار باید برداشت شود اما سهم برده شده را مشخص نمی کند و این به سبب عدم شفافیت است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: شفافیت سبب روشن شدن این مسئله می شود که شهرکرد، یزد، اصفهان و حتی صنعت چه مقدار آب از سهم خویش را دریافت کرده اند؛ و این کار اصلا سختی هم نیست، همین شفافیت سبب کنار رفتن ذهنیت ها و درگیری های بین مردم در استانهای مختلف می شود
بانکی با اعتقاد به این که در سیاستگذاری مسائل حوزه آب عدالت از اهمیت ویژه ای برخوردار است، افزود: بله در بعضی سال ها واقعا وضعیت خشکسالی شدیدتر حاکم می شود، ما هم انتظار نداریم دقیقا همان مصرف پیش بینی شده محقق شود اما این انتظار داریم تخصیص آب در همه تابلوهای مصرف و روی دوش همه مصرف کنندگان نصف شود نه آنکه بالا دست استفاده نماید و چیزی به پایین دست نرسد، این تصور اشتباه نگاه برخی مسؤلان کشور بوده و هست.
نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: در سال خشک سالی انتظار نداریم آب آشامیدنی نصف شود اما حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش تخصیص اتفاق بیفتد یا اگر در بخش صنعت کاهش مصرف آب امکان پذیر نیست حالا که از آب کشاورز کم گذاشته شده، خسارت جبران از صنعت گرفته شود.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تکیه بر این که نگاه اصفهان به آب ملی و نه بخشی است، تصریح کرد: در دیدار با رئیس جمهور و وزرا هم بارها گفته شده که آنچه برای اصفهان به دنبال آن هستیم شهری یا استانی نیست ما همان نگرانی برای آب اصفهان را برای همه جای ایران هم داریم و دنبال ضایع کردن حق کسی نیست؛ با این همه امام خمینی (ره) به ملت ما یاد دادند که نه ظلم نماییم و نه ظلم را بپذیریم این مسئله را باید درون خود هم رعایت نماییم و ما بطور قطع جلوی قانون گریز خواهیم ایستاد.
بانکی پور با اشاره به اینکه موضع گیری های رسانه ای درباره آب تاکنون بی نتیجه بوده است، افزود: آیا بالاتر از این بود که هر ۲۰ نماینده استان اصفهان یکجا استعفا دادند؟ اما آیا نتیجه داشت؟ این مساله باید در لایه های تصمیم گیری و فنی با تعامل و توافق مساله را حل کرد، چون با نفاق و ایجاد درگیری و داد و بیداد و کشمکش مساله آب حل نمی گردد.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با تکیه بر این که باید نسبت به مساله آب به درک متقابل بین تصمیم گیران استانی حاصل شود، اظهار داشت: من نمایندگان استانهای همجوار را به اصفهان آوردم، حتی زمانی که کشاورزان اصفهانی کف زاینده رود تجمع کرده بودند با رعایت مسائل امنیتی و به صورت ناشناس این بازدید صورت گرفت. به نماینده ها گفتم بیایید در دل مردم و مساله را ببینید و اظهارنظرها را بشنوید، آثار فرونشست در آثار باستانی اصفهان را به آنها نشان دادم، به صورتی که نماینده مردم آبادان در مجلس دادش بلند شد که این ها آثار باستانی اصفهان نیست، این ها متعلق به کل کشور است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال ایسنا که با عنایت به تاکید حضرت عالی بر مأموریت محوری نمایندگان اما آیا بهتر نیست که در مسئله آب با عنایت به تعارض منابع چندین استان همه نمایندگان متفق و با همه توان به عرصه وارد شوند، اظهار داشت: یکی از نمایندگان استانهای هم جوار آن قدر درباره آب کوشیده بود که همه در مجلس شکل آب او را می دیدند، یعنی هویت و روایت و قصه ای که برای خودش تعریف کرده بود درباره آب بود؛ من از روز اول هم گفتم یک نفر وسط بیاید و قصه اش قصه آب بشود اما نشد.
وی در عین حال اظهار داشت: کسی که مسئله و قصه اش آب می شود دیگر خودش را در مسائل دیگر وارد نمی شود؛ تمام وقتش را به آب اختصاص دهد و بعد نه این که سایر نمایندگان بی تفاوت باشند بلکه در مبحث آب پشت سر او قرار گیرند و با این که این تاکید من بود اما هیچ کس به این شکل وارد عرصه نشد و بعد دیدیم کسانی که داوطلب این مسئله بودند بعد کارهای دیگری هم گردن گرفتند.
بانکی بعنوان نمونه به نقش موثر خود در تصویب قانون جوانی جمعیت اشاره نمود و افزود: آقای فولادگر و دیگرانی که پیش از این در مجلس بودند هم قبول دارند که تصویب این قانون با این گستردگی چیزی شبیه معجزه است؛ دو- سه دوره برای آن سعی شده بود اما شاید یک چهارم یا یک پنجم چیزی که امروز شاهد آن هستیم در مجالس قبلی اتفاق افتاده بود؛ که دلیل آن پیگیری جامعی است که نماینده باید برای یک قانون انجام دهد و حواسش به همه چیز باشد؛ خب نمی توانم به همه چیز بپردازم.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: مأموریت محوری یکی از گمشده های امروز مجلس است؛ اصلا چرا کمیسیون ها در مجلس شکل گرفته است؟ به جهت اینکه افراد در این کمیسیون ها به صورت تخصصی یک مسئله را مورد تاکید قرار دهند؛ جالب است روزی که کمیسیون فرهنگی تشکیل شد، کمترین آدم به کمیسیون فرهنگی آمده بود و بعد که مجلس کمیسیون فرهنگی را مکلف کرد تا افرادی را برای حضور در شوراهای عالی کشور انتخاب نماید عده ای خارج از کمیسیون فرهنگی داعیه دار شدند که به جهت فعالیتهای فرهنگی پیشین باید انتخاب شوند.
بانکی در مقام مثال افزود: مثلاً در شورایعالی مطبوعات بنا بود افرادی از مجلس انتخاب شوند یا دو نفر از مجلس باید در شورای نظارت بر صدا و سیما معرفی می شد؛ کسانی از سایر کمیسیون ها آمدند که ما مطبوعاتی هستیم و برای حضور در شورایعالی مطبوعات مُحق تریم و باید ما را انتخاب نماییم من با آنها بحث جدی کردک که اگر آدم مطبوعاتی هستید چرا به کمیسیون فرهنگی نیامدید؟ در کمیسیون های دیگر چه می کنید؟ می گفت به سبب حوزه انتخابیه گفته بودند مثلاً به کمیسیون صنایع بروم.
وی با اعتقاد به این که در قانون اساسی مجلس، مجلس عوام نیست، تصریح کرد: مجلس ما تخصصی است، حتی در کمیسیون فرهنگی هم گفتیم آقایان نماینده هر کدام باید کار ویژه ای انجام دهند، یکی بر ورزش تمرکز کند دیگری روی میراث تاکید کند، ما که نمی توانیم هم زمان همه نقشی را بپذیریم باید تخصص گرا باشیم؛ حتی شما رسانه ای ها هم بیایید به این بپردازید که چرا مجلس ما مجلس تخصص گرایی نیست و روی آن کار کنید.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه روزی که مردم اصفهان به من رای دادند هم من و حوزه تخصصی من را می شناختند، خاطرنشان کرد: یادم هست که انجمن صنفی کشاورزان تشکیل جلسه دادند و گفتند 30 یا 60 هزار رای داریم و به من گفتند اگر اعلام کنی که پیگیر آب کشاورزان هستم ما همه به تو رای می دهیم؛ من گفتم اگر صرفاً برای این مورد به من رای می دهید، ندهید چون من تخصص این حوزه را ندارم اما برای آب هر کمکی بتوانم انجام می دهم.
بانکی پور در پاسخ به این سؤال ایسنا که سمن هایی اخیرا در حوزه خانواده به راه افتاده که مردم را تشویق به نگه داری جنین های دارای نقص های مختلف به رغم مسجل شدن نتایج آزمایش های غربال گری در خصوص مشکلات فرزند می کند، نظر شما در اینباره چیست؟ با طرح این سوال که آیا می دانید غربال گری یعنی چه؟ غربال گری یعنی بیمار یابی، یعنی از بین مردم بیمار را پیدا کردن، هدف غربال گری اقدام برای درمان و به قصد سلامت است اما غربال گری جنین به هدف قتل اتفاق می افتد.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: دستگاههای غربال گری جنین با خطای زیاد همراه هستند این را به تجارت چند ده میلیاردی کسانی که این دستگاه ها را خریداری نموده اند و با ایجاد استرس و اضطراب در مادران آبستن آنها را به انجام غربال گری در مراحل مختلف سوق می دهند باید اضافه کرد؛ این در حالیست که مجامع بین المللی جهانی به ایران درباره مجوز این همه سقط اخطار هم داده اند و مدارک آن هم موجود است.
وی افزود: امکان دارد کسی بگوید مادر میخواهد تصمیم بگیرد اما مگر مادر می تواند برای فرزند خود تصمیم بگیرد؟ اصولا این نگاه از شیئی گری به فرزند می آید؛ در ضمن آنچه تاکنون انجام میدادند و می گفتند که بر مبنای فتوای مراجع سقط زیر چهار ماه انجام می شده، طبق تحقیقات ما هم هیچ سند و مدرکی ندارد، یعنی هیچ مرجعی مجوز سقط را برای فرد معلول یا دارای سندروم داون صادر نکرده است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بیشتر از ده هزار کودک در نتیجه اشتباه دستگاههای غربال گری سقط شده است، افزود: به دوستان مخالف در وزارت بهداشت گفتم که آیا حاضرید هزار بچه در نتیجه این آزمایش از بین برونددر حالی که امکان دارد چند دَه بچه سالم در این بین وجود داشته باشد که بی گناه کشته شوند؛ در قانون جوانی جمعیت باید سقط برنامه ریزی شده، طبق مجوز پزشک و با ثبت در سامانه اتفاق بیفتد، در حالیکه از هر 1500 کودک فقط یکی امکان دارد سندروم داون داشته باشد یعنی 99.93 درصد بچه ها سالم به دنیا می آیند و مشکلی متوجه آنها نیست.
بانکی پور در پاسخ به این سؤال ایسنا که با این همه آیا هنوز هم مجوز صدق برای جنین زیر چهار ماه صادر می شود یا خیر؛ تصریح کرد: اگر میخواهد سقطی اتفاق بیفتد باید بر مبنای اصول علمی، مبانی بین المللی، با نظارت، اختیاری و با نظر پزشک متخصص صورت گیرد، همینطور گفته شده که اگر آزمایشگاهی تعداد منفی و مثبت های کاذبش از حد معینی بیشتر شود مجوز فعالیتش باطل شود؛ با این همه اعلام سقط زیر چهار ماه تنها به شرط حرج اتفاق می افتد یعنی اگر مادری غربال گری شد و ثابت شد مادر گرفتار سختی شدید غیر قابل جایگزینی است سقط اتفاق می افتد.
در همایش "ایران جوان" که یک خرداد ماه در جامعه الزهرا شرکت کرده بودید برای ازدواج دختران با سنین بالا ایده هایی مانند ازدواج بین المللی و ازدواج هم سالان را مطرح کرده بودید؛ این ایده ها تا چه حد راهگشا هستند؟ بانکی پور به این سؤال ایسنا این طور پاسخ داد: تعداد دختران و پسران در آستانه ازدواج و زیر 30 سال ما فعلاً به هم می خورد؛ اما در مورد نسل گذشته منظور دختران مجرد بالای 30 سالی هستند که آمار آنها با عنایت به سرشماری صورت گرفته در سال 95 چیزی در حدود یک میلیون و 400 هزار نفر را نشان داده است و خانم های بالای 30 سال مجردی که در این سن یا مطلقه هستند و یا به هر علت همسر خویش را از دست داده اند هم بالغ بر 700 هزار نفر هستند؛ یعنی روی هم دو میلیون و 100 هزار نفر مجرد 30 تا 50 ساله وجود دارد که اگر بخواهند طبق عرف ازدواج ها با فردی متوسط پنج سال بزرگتر از خود ازدواج کنند این تعداد پسر مجرد وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه بیشترین نگرانی ما مخصوص گروه سنی بالای 30 سال است، اضافه کرد: برای این گروه دو پیشنهاد وجود دارد؛ اول ازدواج هم سالان است به این مفهوم که بنا به قول روان شناسان که پایبند به این مسئله هستند که سن شناسنامه ای ملاک تصمیم نیست بلکه ملاک سن ظاهری و عقلی افراد است افراد به ازدواج هم سالان که از گذشته هم وجود داشته و اتفاقا ازدواج موفقی هم هست روی بیاورند. دختر حتی می تواند با فردی یک یا دو سال کوچکتر خود هم ازدواج کند به شرط آنکه شکسته نشده باشد و نشاط خویش را حفظ نموده باشد.
بانکی پور افزود: سفارش دیگر برای این گروه ازدواج بین المللی می تواند باشد به این مفهوم که این قشر از دختران مجرد با عنایت به کمبود پسر مجرد در کشور با مسلمانان و شیعیان علاقمند به ایران ازدواج کنند؛ مثلاً جوانانی در جامعه المصطفی؛ از این طریق نه تنها توسعه فرهنگی اتفاق افتاده است و ارتباطات بین المللی تقویت می شود بلکه این نسبیت به هم ریخته در کشور هم بر طرف می شود.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، درباره تبعات احتماعی فرهنگی این نوع ازدواج اظهار داشت: دو نفر از دو فرهنگ مختلف باید با روحیات هم کامل آشنا گردند، و بررسی شود که تا چه حد پذیرای فرهنگ هم هستند اما گاها افرادی که به عشق ایران و اسلام در کشور و از ملیت های آمریکایی، اروپایی، و آفریقایی و آسیایی هستند آن قدر عاشق یادگیری اسلام و دین و تشیع هستند که حتی گاها جایگاه ویژه خود در کشورهای مبدا را هم ترک کرده و به ایران آمده اند. در این افراد آنچنان تعلق اعتقادی بالا است که مسئله فرهنگ را تحت الشعاع خود قرار می دهد.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال ایسنا که هنوز 80 هزار نفر حاصل از ازدواج مادران ایرانی و پدران غیر ایرانی شناسنامه ندارند، تصریح کرد: این مشکل در سالهای گذشته با وضع قانون بر طرف شده و اگر معضل یا چالش قانونی در این بین وجود دارد باید با بررسی بیشتر برطرف شود.1401/03/16
21:46:54
0.0 از 5
3376
تگهای خبر: بازدید , بودجه , پیگیری , تصویب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱