مجلس ایران دات كام
رییس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور خبر داد

بازرسی های غیر محسوس برای شناسایی دفاتر ازدواج آریایی

بازرسی های غیر محسوس برای شناسایی دفاتر ازدواج آریایی

مجلس ایران دات كام: رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور از وصول 10 هزار میلیارد تومان معوقات بانكی توسط این سازمان در سال 97 آگاهی داد.


به گزارش مجلس ایران دات كام به نقل از ایسنا، ذبیح الله خداییان در نشست خبری امروز خود با سوژه "آیین افتتاح پروژه های فناوری اطلاعات در امتداد توسعه خدمات الكترونیك" ضمن تسلیت به مصیبت زدگان زلزله اخیر، اظهار داشت: سازمان ثبت یكی از دستگاه های حاكمیتی در كشور است كه نقش مهمی در رشد و توسعه كشور در ابعاد مختلف دارد. در بعد ایجاد امنیت و آرامش در جامعه، سازمان ثبت با تثبیت مالكیت های مادی و معنوی مانع بروز اختلافات می شود.
وی اضافه كرد: با وجود اینكه سازمان ثبت دستگاه متولی اقتصادی نیست اما در اقتصاد مقاومتی موثر است. یكی در وصول مالیات ها است كه قسمت عمده ای از مالیات های وصولی با كمك سازمان ثبت صورت می گیرد و هیچ سند مالكیتی صادر نمی گردد مگر اینكه پیش از آن مالیات مربوطه را پرداخت كرده باشد.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور با اشاره به اینكه بیشتر از ۲ میلیون سند مالكیت در شش ماهه سال جاری صادر گردیده است، اظهار داشت: در سال ۹۷، ۱۰ هزار میلیارد تومان از معوقات بانكی توسط سازمان ثبت وصول شد و در شش ماهه امسال بیشتر از ۷ هزار میلیارد تومان از معوقات بانكی توسط سازمان ثبت وصول شده است.
خداییان افزود: در ۶ ماهه امسال برای ۲۷۰ سردفتر و دفتریار حكم انفصال موقت صادر شده و حدود ۲۳ مورد حكم سلب صلاحیت صادر گردیده است. در هیات های رسیدگی به تخلفات در ۶ ماهه امسال بیشتر از ۵۰۰ پرونده رسیدگی شده است كه این رقم در سال قبل ۱۶۵ مورد بوده است. بیشتر از ۵۰ نفر كارچاق كن شناسایی شده و پرونده آنها آماده تحویل به قوه قضاییه است.
وی اشاره كرد: ما در شش ماهه نخست امسال در امتداد طرح تحول قوه قضاییه اقداماتی خوبی داشتیم و یكی از محورهای طرح تحول، پیش گیری از مفاسد است.
وی افزود: یكی از اقدامات پیشگیرانه در پیش گیری از جرم در برون سازمان، سرویس تصدیق اصالت سند است كه امروز افتتاح می شود و خیلی از جعل ها در بیرون صورت می گیرد برای اینكه امكان انكه یك سند را با اصل ان تطبیق دهند وجود ندارد و با ایجاد این سرویس تمام مردم می توانند اگر كسی به انها سندی را ارائه داد بوسیله این سرویس آن سند را با اصل ان در سازمان ثبت تطبیق دهند.
خداییان اظهار داشت: سامانه دیگری كه امروز افتتاح می شود شناسایی ذی نفع واحد در ثبت شركت ها و موسسات غیرتجاری است. معمولا افرادی كه سوء استفاده گر هستند اگر می خواهند بوسیله شركت ها سواستفاده كنند اهتمام دارند كه اثری از خود به جا نگذارند. سامانه ای وجود ندارد كه كدام سهامدار تاثیر در اداره شركت دارد كه با ایجاد این سامانه تمام كسانی كه سهامدار شركت اند شناسایی می شوند و نشان میدهد در فلان شركت چه كسی تصمیم گیر است. این امر بویژه در شركت های دولتی مانع رانت می شود.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور اضافه كرد: اقدام دیگرمان كاهش مراجعیت مستقیم مراجعان به همكاران است. هر چه بازگشت مردم به كاركنان بیشتر باشد امكان لغزش همكاران بیشتر است سامانه هایی طراحی شده كه این مراجعت را كمتر می كند.
وی اضافه كرد: اقدام دیگر ما ثبت خودكار خلاصه معاملات است كه تابحال خلاصه معاملات بوسیله پیك ارسال می شد و بوسیله الكترونیكی هم فایل آنرا ارسال می كردند. الان بصورت مستقیم الكترونیكی ارسال می شود. اقدام دیگر بازرسی الكترونیكی است كه انجام شده است و سامانه آن طراحی شده است. همین طور پرتال خدمات مشتریان تهیه شده است و افرادی كه می خواهند خدماتی را از سازمان ثبت بگیرند، كارتابلی برای شخص ایجاد می شود و تمام خدماتی كه سازمان به آنها می دهد در كارتابل وجود دارد و بوسیله كارتابل شخصی كارهای خودرا انجام می دهند. همین طور پرتال ثبت شركت ها هم افتتاح می شود.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور درباره حق التحریر اظهار داشت: هر ۴ سال یكبار باید در تعرفه دفاتر اسناد رسمی و دفاتر ازدواج و طلاق تجدیدنظر داشته باشیم. پیش نویس آن تهیه و مراحل نهایی را طی می كند كه ان شاءالله تقدیم رئیس قوه قضاییه می شود.
خداییان اضافه كرد: ما متناسب سازی تعرفه ها را داریم. در مورد تعیین سقف تعرفه ها نیز بیشتر دفاتر اسنادرسمی و ازدواج و طلاق از توزیع ناعادلانه درآمدها ناراضی اند و معتقدند بعضی از رانت ها استفاده می نمایند و افراد را به دفاتر سوق می دهند. ما سامانه ای طراحی كردیم كه سقف درآمدی برای دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق تعیین نماییم. این مساله به صورت پایلوت در بعضی ازاستان ها اجرا شده و اهتمام داریم در كل كشور آنرا اجرایی نماییم. البته مخالفینی هم دارد بعضی از افراد با این سامانه به خاطر اینكه درآمدشان كاهش پیدا می كند مخالفند كه تعدادشان اندك است.
وی درباره حذف اسناد عادی اظهار داشت: خواست عموم و حقوقدانان این امر هست برای اینكه در جامعه خیلی از جرایم ناشی از اسناد عادی است. بسیاری از زمین خواری هایی كه صورت میگیرد با اسناد عادی صورت می گیرد. همچون برنامه های تحولی توسعه اعتبار اسناد رسمی است. طرحی از دوسال پیش در كمیسیون قضایی مجلس مطرح است و در جهت اعتبار اسناد رسمی، ما هم پیش نویسی تهیه كردیم و به كمیسیون ارائه دادیم و به كارگروه ارجاع شده است. موانعی برای سند عادی ارائه دادند. اگر شورای نگهبان مخالفت كند و مجلس اصرار كند در مجمع طرح می شود تا تصویب شود. همچون سیاست های حاكم بر برنامه ششم توسعه سند رسمی است.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور با طرح این سوال كه برخی ایراد می گیرند چرا دفاتر اسناد رسمی دارای دفاتر خدمات قضایی اند اظهار داشت: این امر قبلا ممنوع بود و كسی كه سردفتر بود هیچ شغلی نمی توانست داشته باشد. در قانون ایین دادرسی ۹۲ این اختیار داده شد كه دفاتر خدمات قضایی به دفاتر اسناد رسمی داده شوند و برخی از دفاتر هم برگزیده و مجوز آن داده شد ولی در انتخاب های بعدی ندیدم موردی كه دفاتر اسناد رسمی به خدمات قضایی داده شود و تاكید ریاست قوه قضاییه هم براین است.
وی درباره سوژه دو شغله بودن اعضای هیات مدیره اظهار داشت: تاكید ما این است كسی كه عضو هیات مدیره كانون می شود اتمام هم و غمش فعالیت در آن باشد و اگرفعالیت های دیگری دارند آن قسمت را رها كنند كه اعضا هم قول مساعد دادند.
خداییان در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اینكه شما قبلا گفته بودید گزارش هایی واصل شده كه در بعضی از دفاتر ازدواج، صیغه هایی تحت عنوان آریایی و امثال آن جاری می شود كه مغایر شرع و قانون است، چند سردفتر در این زمینه تخلف داشتند و برخورد با آنها چگونه بوده است؟ اظهار داشت: این مساله مغایر با قانون است كه در بعضی از دفاتر اتفاق افتاده بود. بعضی از آنها شناسایی و با آنها برخورد صورت گرفت و از آنجائیكه به ماه های محرم و صفر مصادف شد، اتفاقی در این امر صورت نگرفت. با این گونه فعالیت ها برخورد شدید و در حد بستن دفتر یا دفاتر را داریم. بازرسی های غیر محسوسی را روانه استان ها می نماییم و اگر آنها با مراجعه به این دفاتر آنرا مشاهده كنند بلافاصله دفتر بسته می شود.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور در پاسخ سوال دیگر ایسنا در خصوص اینكه قبلا گفته بودید قراره كارگروهی متشكل از كارشناسان سازمان، سران دفاتر ازدواج و طلاق و اساتید حوزه و دانشگاه، نسبت به بازبینی در قوانین مربوطه به ازدواج وطلاق لایحه ای تهیه كنند آیا لایحه قانون مربوط به دفاتر ازدواج و طلاق به كجا رسید؟ اظهار داشت: دفاتر ازدواج و طلاق دارای مقرراتی هستند كه قدیمی است، كارگروهی را در این زمینه تشكیل دادیم و تنقیح قوانین را با كمك معاونت حقوقی انجام دادیم تا بتوانیم لایحه مربوط به آنرا به مجلس تقدیم نماییم.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار نمود: ۸ میلیون و ۷۳۵ هزار سند در ۶ ماهه امسال صادر گردیده است. ۱۹ هزار و ۳۹۱ بازرسی از واحدهای ثبتی و دفاتر انجام شده است. دادگاه انتظامی قضات جهت رسیدگی به تخلفات سران دفاتر ثبتی در شش ماهه نخست امسال بیشتر از دو هزار پرونده را مورد رسیدگی قرار داده است كه در سال قبل فقط ۱۵۰۰ پرونده رسیدگی شد.
خداییان اضافه كرد: در شش ماه امسال ۳۱۶ هزار و ۷۱۶ عقد ازدواج داشتیم كه نسبت به مدت مشابه قبل ۹ درصد كاهش داشته است. همین طور در همین ۶ ماهه امسال ۱۰۱ هزار واقعه طلاق را داشتیم كه نسبت به مدت مشابه قبل ۲ درصد كاهش داشته است.
وی درباره ثبت شركت ها نیز اظهار داشت: ۲۴ هزار و ۶۱۷ مورد ثبت شركت ها را داشتیم كه نسبت به سال قبل ۲ / ۹ درصد رشد داشته است.
خداییان افزود: مركز مالكیت معنوی با كمك سازمان جهانی مالكیت معنوی و اساتید می كوشد به شركت های نوبنیان كمك نماید كه محصولات خودرا تجاری سازی كنند.
وی اضافه كرد: در پیش گیری از جرایم سازمان ثبت موثر است و یكی در ایجاد شفافیت است.
خداییان با اشاره به نقش سازمان ثبت در پیش گیری از پولشویی اظهار داشت: از آنجایی كه هرگونه نقل و انتقال رسمی در سازمان ثبت انجام و در بانك جامع ثبت می شود امكان رد یابی افرادی كه پولشویی می كنند هست. در بحث كلاهبرداری و جلوگیری از زمین خواری و سنددار كردن نقش موثری در پیش گیری از زمین خواری دارد كه سامانه آن امروز افتتاح می شود.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور اظهار داشت: سازمان ثبت اسناد خودش درآمد دارد و در سال قبل یك هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان معوقات بانكی خودرا به حساب خزانه واریز كرده است.
وی درباب سوژه چند همسری اظهار داشت: نظری ندارم. ما تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و شرع هستیم و خارج از آن اقدامی نمی نماییم.
در اختتام پروژه های فناوری اطلاعات(۱۰ پروژه) توسط رئیس سازمان ثبت راه اندازی شد.
منبع:

1398/08/18
15:06:55
5.0 از 5
11047
تگهای خبر: پرونده , تصویب , حكم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵