مجلس ایران دات كام

آیا خبرنگاران برای انتشار گزارش های افشاگرانه مورد حمایت قرار می گیرند؟

آیا خبرنگاران برای انتشار گزارش های افشاگرانه مورد حمایت قرار می گیرند؟

مجلس ایران دات کام: طرح شکایت از دو خبرنگار در ایام گذشته نشان داد که اگر حمایت قضایی از اصحاب رسانه وجود نداشته باشد انتشار اخبار و گزارش های افشاگرانه می تواند برای خبرنگار و رسانه اش هزینه بر باشد؛ هزینه ای که شاید جلوی حرکت رسانه ها به سمت اصلاح رویکرهای غلط را بگیرد.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، در شرایطی که قوه قضاییه بر دیدبانی رسانه ها و پشتیبانی از سوت زنان و افشاگران فساد تاکید دارد، مواردی از شکایت از خبرنگاران به سبب انتشار اخباری که شاید خوشایند یک دستگاه نبوده اتفاق افتاده که گاهی با این رویکرد تناسبی ندارد.
در ایام گذشته وزارت نفت از خبرنگاری که نامه استخدام و حقوق مدیری در دفتر وزیر نفت را منتشر نموده بود شکایت نمود که البته بعد از رسانه ای شدن این مساله و اعتراضات مختلف به آن، نهایتاً وزیر نفت فرمان داد شکایت این وزارتخانه از خبرنگار مربوطه و سایر شکایت های دیگر این مجموعه از رسانه ها پس گرفته شود.
همین طور چند روز قبل فیلمی از مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان در فضای مجازی انتشار یافته بود که وی را سوار کول فرد دیگری برای عبور از یک مسیر آبی نشان می داد. در پی انتشار این فیلم، خبرنگار منتشرکننده با شکایت مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان بازداشت شد. او هم ساعتی بعد با وساطت مقام قضایی آزاد شد.

اصحاب رسانه از فضای توام با احترام و امنیت برخوردار باشند
در همین رابطه عباس مقتدایی نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس اصرار کرد که خبرنگاران و اصحاب رسانه باید از فضای توام با احترام و امنیت برای طرح مواردی که فکر می کنند به نفع جامعه است برخوردار باشند.
بگفته او نباید به شکلی اقدام گردد که گویی خبرنگار از حریم لازم برای فعالیت رسانه ای بهره مند نیست.
او که عضو هیات منصفه مطبوعات استان اصفهان نیز هست، با اعلان اینکه نباید فضای آزادی موجود در جامعه و حریت اصحاب رسانه خدشه دار شود، اظهار داشت: همه باید کمک نماییم خبرنگاران چشم بینای جامعه و گوش شنوا و زبانی باشند که با آن بتوانند هشدارهای لازم را بدهند و فضای رسانه ای فضای سالمی برای فعالیت باشد.

مسئولان سعه صدر بیشتری نسبت به خبرنگاران داشته باشند
زهره سادات لاجوردی عضو هیئت رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس نیز وظیفه و رسالت اصلی خبرنگار را اطلاع رسانی درست و بموقع به جامعه دانست و اظهار داشت: خبرنگاری که در این راستا می کوشد وظیفه اش را انجام دهد، باید از او قدردانی نمود. چونکه این مسئله یعنی خبر رسانی بموقع و درست موجب می شود بسیاری از مسائل و مشکلات جامعه رصد شود و به گوش مسئولان برسد و واکنش بموقع آنها را نیز در پی داشته باشد.
وی ادامه داد: مواردی هم که بتازگی اتفاق افتاده بااینکه شکایتی در ابتدا صورت گرفته اما بحمدالله مشکلشان مرتفع شده است. این که در قبال افشای موضوعی در اداره و وزارتخانه ای برای خبرنگار مشکلی ایجاد شود، پذیرفته نیست مگر این که خلاف واقع گزارش شده باشد. اما وقتی گزارش درستی انتشار یافته باشد، جای سوال، اشکال و شکایتی باقی نمی ماند.
لاجوردی با ابراز امیدواری نسبت به این که مدیران و مسئولان هم با سعه صدر بیشتری نسبت به این مساله برخورد کنند، اظهار داشت: هم اکنون فضای جامعه به شکلی است که می طلبد این پشتیبانی از خبرنگاری که وظیفه اش را انجام می دهد و درست عمل می کند صورت گیرد که امیدواریم این حمایت روز به روز بیشتر شود.
مجتبی یوسفی عضو هیات رییسه مجلس نیز در همین رابطه اظهار داشت: نفس عمل شکایت از خبرنگاران آن هم کسانی که پیگیر مطالبه حقوق مردم و امر به معروف هستند، ناپسندیده است. خبرنگاران چشم بینای مردم و مسئولین هستند و ما از این عزیزان حمایت می نماییم.
همین طور محمد کعب عمیر نماینده مردم شوش در مجلس با اشاره به شکایت وزارت نفت از یک خبرنگار اظهار داشت: بدون ابزارهای قدرتمند مطبوعاتی و رسانه ای که به صورتی کنترل کنندهٔ کارهای جامعه هستند، یک کشور نمی تواند به حیات سالم خود ادامه دهد. شکایت وزارت نفت از خبرنگار خوزستانی، یأس و نارضایتی مردم و فعالان اجتماعی را در پی داشته؛ پس امید می رود ضمن دلجویی از این خبرنگار و برخورد با متخلفان، نسبت به گسترش زیرساخت های شفافیت و سلامت اداری اقدامات لازم در دستور کار قرار گیرد.
طبیعتا اقدام قضایی مقابل خبرنگاران و اصحاب رسانه در شرایطی که تنها مبادرت به انجام وظیفه ذاتی اطلاع رسانی خود در امتداد اصلاح یک رویکرد غلط کرده اند می تواند مانع حرکت رسانه ها به سمت اقدامات افشاگرانه و به تبع آن جلوگیری از اصلاح روندهای غلط شود، پس این انتظار وجود دارد که دستگاه قضا قبل از به راه انداختن پرونده های این چنینی جوانب امر را بررسی کند و نهایتاً حمایت عملی خودرا از اصحاب رسانه نشان دهد تا فضا برای فعالیت اصحاب رسانه بیش از پیش مهیا شود.
منبع:

1400/08/20
13:43:06
0.0 از 5
3575
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴