مجلس ایران دات كام
طحان نظیف:

شورای نگهبان از نقد منصفانه استقبال می كند

شورای نگهبان از نقد منصفانه استقبال می كند

به گزارش مجلس ایران دات کام سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: هر جایی نقد منصفانه ای وجود داشته باشد، حتما در شورای نگهبان از آن استقبال می نماییم و معتقد به آن هستیم که باید مدام خودمان را ارتقا دهیم.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف، سخنگو و عضو حقوقدان شورای نگهبان امروز (شنبه) در ساگرد تأسیس این نهاد در گفتگویی تلویزیونی، اظهار داشت: بنده در جلسه شورای نگهبان خدمت کدخدایی و اعضای محترم عرض کردم که سخنگویی پس از جناب کدخدایی کار سختی است و وی تراز حوزه سخنگویی و اطلاع رسانی را ارتقا داد، ارتباط خوبی با رسانه ها داشت و در این ۱۳ سال که سخنگوی شورای نگهبان بود، ساحت اطلاع رسانی را ارتقا داد و ارتباط نزدیکی را با رسانه های طیف های مختلف داشت.
وی افزود: امیدواریم که وی، ما را از ایده ها و نظرات خود محروم نکند، البته این قول را داده است که تجربیات خودرا در اختیار بنده قرار دهد.
سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: واقعیت این است که حوزه سخنگویی و اطلاع رسانی در شورای نگهبان بسیارحوزه مهم و اثرگذاری است و همین طور جای ارتقا هم دارد و در تلاش هستیم این ارتباط دو سویه با مردم عزیزمان حفظ شود.
طحان نظیف اشاره کرد: وجود نهاد صیانت کننده از قانون و شرع، قبل انقلاب نیز یک دغدغه مهم میان مردم و بزرگان کشور بوده است و سابقه آن شاید به اصل طراز در دوره مشروطه بازگردد که در آن، تقریباً یک نهادی همانند شورای نگهبان پیش بینی شده بود که مصوبات مجلس را بررسی می کرد تا مصوبات خلاف شرع نباشند اما متاسفانه باتوجه به مشکلاتی که در زمینه قانون نویسی و مجموع دلایلی دیگری که وجود داشت، این مسئله در آن دوره فرصت اجرا شدن پیدا نکرد ولی این دغدغه همچنان وجود داشت.
وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی همزمان که قانون اساسی نوشته می شد، به این دغدغه توجه شد که قوانین بعنوان ریل گذار برنامه های کشور بعد از تصویب توسط مجلس باید از این منظر که مغایر با قانون اساسی و شرع مقدس نباشد، بررسی شوند. البته این منحصر در قانون اساسی ما نیست بلکه در قانون اساسی کشورهای دیگر همچون فرانسه هم، یک نهاد بعنوان پاسدار و صیانت کننده از قانون اساسی وجود دارد.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه صلاحیت دوم شورای نگهبان تفسیر قانون اساسی است، اشاره کرد: قانون اساسی، قانون اول و مادر کشور است و اگر در مواردی، ابهاماتی در مقام اجرا بوجود آمد، باید نهادی وجود داشته باشد که نظر رسمی و تفسیر خودش را عرضه نماید. شورای نگهبان از شروع انقلاب تا حالا تفاسیر مختلفی را بر طبق سوال ها و استفساریه ها منتشر نموده و به تمام سوالات در این حوزه پاسخ داده است.
طحان نظیف، صلاحیت سوم شورای نگهبان را نظارت بر انتخابات های ریاست جمهوری، خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی و همین طور همه پرسی معرفی نمود و گفت: البته در این بین، نظارت بر انتخابات شوراها بر عهده شورای نگهبان نیست بلکه مجلس شورای اسلامی این وظیفه را عهده دار است.
وی اظهار داشت: چهارمین صلاحیت شورای نگهبان که کمتر به آن توجه می شود صلاحیت فقهای شورا نسبت به استعلاماتی است که از آنها صورت می گیرد. قانون اساسی ما یک قانون اساسی مترقی است و هر کدام از مردم کشورمان می توانند اگر مصوبه ای و یا بخشنامه ای را به زعم خودشان خلاف شرع می دانند، به دیوان عدالت اداری مراجعه نموده و از آن مصوبه یا بخشنامه شکایت کنند. استعلام درباره وجه خلاف شرع بودن این شکایات از فقهای معظم شورای نگهبان صورت می گیرد و آنها این شکایات را بررسی می کنند.
سخنگوی شورای نگهبان اشاره کرد: این خیلی مترقی است که در جمهوری اسلامی ایران یک فرد نسبت به بخشنامه یا مصوبه ای شکایت کند و به آن شکایت رسیدگی شود و اگر خلاف شرع باشد آن مصوبه باطل شود. بطورمثال در هفته گذشته فقهای شورای نگهبان ۴ جلسه را جهت رسیدگی به برخی از این شکایات برگزار کردند و این هفته هم جلسات دیگری در همین باره برگزار می شود.
طحان نظیف گفت: تفاسیری که شورای نگهبان در این ۴۰ سال داشته است را اگر بررسی نماییم، نشان میدهد که اتفاقاً شورای نگهبان بسیار تاکید به متن قانون اساسی دارد و شاید بعضی ها ما را با همین نگاه مورد نقد قرار دهند که باید از متن قانون بگذریم و نسبت به روح قانون دقت کنیم ولی در آن صورت هم اشکال می کنند که اگر از متن جدا شویم، ممکنست مقداری سلایق افراد در نظر گرفته شود.
وی درباره نصاب آرای اعضای شورای نگهبان درباره مصوبات، اظهار داشت: نصاب رأی گیری درباره تفسیر قانون اساسی نصاب بالایی است. در مورد مصوبات مجلس، ما به ۷ نفر نیاز داریم اما برای تفسیر قانون اساسی ما به بالای ۹ رأی نیاز داریم یعنی سه چهارم آرا.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: شورای نگهبان نهادی است برآمده از انقلاب اسلامی و برای پاسداری از ارزش های انقلاب اسلامی به وجود آمده و قسمتی از این ارزش ها در شرع و بخش دیگر در قانون اساسی ما متبلور شده است. قانون اساسی هر کشوری، برآمده از ارزش های آن کشور است و در حقیقت عناوینی که برای مردم بسیار اهمیت دارد در قانون اساسی ذکر می شود و طبیعتا نهادی که نقش صیانت کننده از این قانون را برعهده دارد، بسیار نهاد مهمی است حالا بخواهد شورای نگهبان باشد یا هر مرجع یا نهاد دیگری و چه در داخل کشور و چه در خارج کشور؛ مثل جایگاه شورای قانون اساسی در فرانسه یا دادگاه قانون اساسی در کشورهای دیگر.
طحان نظیف اظهار داشت: اموری که به شورای نگهبان سپرده شده، امور بسیار مهمی است. بالاخره نظارت بر مصوبات یعنی نظارت بر برنامه هایی که مقرر است لباس قانون به خود بگیرد و اجرا شود، پس نهادی باید این وظایف را برعهده داشته باشد که از توانمندی های تخصصی و حرفه ای برخوردار باشد و حرف آن فصل الخطاب باشد.
وی افزود: ما در شورای نگهبان تلاش مان این است که بر حقوق مردم پافشاری نماییم چونکه قانون اساسی و شرع بر حقوق مردم پافشاری می کند و اهتمام مان این است که این وظیفه را بدون اشکال و با خطای کمتری انشاالله انجام بدهیم.
سخنگوی شورای نگهبان درباره نقد به شورای نگهبان نیز گفت: در هر جایی نقد منصفانه ای وجود داشته باشد، حتما در شورای نگهبان از آن استقبال می نماییم و معتقد به آن هستیم که باید مدام خودمان را ارتقا دهیم و به روز نماییم و مشکلات مان را برطرف نماییم.
طحان نظیف بیان کرد: البته قسمتی از حملاتی که به شورای نگهبان می شود به این دلیل است که بالاخره شورای نگهبان پاسدار جمهوریت و اسلامیت نظام است. در بحث انتخابات، پاسداری از آرای مردم بسیار برای شورای نگهبان اهمیت دارد، در همین جلسه اخیر شورای نگهبان که انتخابات میان دوره ای یک حوزه ای را بررسی کردیم، حدود ۴۵ رأی اختلاف وجود داشت، البته در ادوار گذشته اختلاف ۳ الی ۴ رأی هم داشته ایم، اما شورای نگهبان فقط بر پاسداری از حق مردم پافشاری کرده و برای تک تک آرای مردم اهمیت قائل است.
وی اشاره کرد: شورای نگهبان پاسدار جمهوریت نظام و اسلامیت نظام است اما ممکنست عده ای برنتابند و ممکنست عده ای بخواهند در نتایج خدشه کنند، یا در زمینه های مختلف دیگری که شورای نگهبان وظایفی را بر عهده دارد، ممکنست یک عده فکر کنند که اگر به شورای نگهبان حمله کنند، شورای نگهبان شاید نتواند وظایف خودش را انجام دهد.
عضو حقوقدان شورای نگهبان اشاره کرد: البته الحمدالله شورای نگهبان وظایف خودش را در این ۴ سال به درستی انجام داده است، در عین حال ما خودمان را مصون از خطا و اشکال نمی دانیم و از هر نقد منصفانه ای در جهت ارتقای وضع موجود استقبال می نماییم.


منبع:

1400/04/26
21:29:21
0.0 از 5
3794
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴