مجلس ایران دات كام
قالیباف در اجلاس مجازی اكو:

دستاوردهای سازمان اكو تناسبی با ظرفیت های بالقوه ندارد

دستاوردهای سازمان اكو تناسبی با ظرفیت های بالقوه ندارد

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دستاوردهای سازمان اکو تناسبی با ظرفیت های بالقوه ندارد و امور به کُندی جریان دارد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، محمدباقر قالیباف در افتتاحیه اجلاس مجازی روسای مجالس عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو، اظهار داشت: سازوکارهای غیراقتصادی هم نقش مهمی در تثبیت همکای های اقتصادی کشورهای عضو اکو ایفا می کند.
وی بیان کرد: مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد که فعالانه در جهت هر چه موثرتر کردن مجمع پارلمانی اکو فعالیت کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: علاوه بر این، کشورهای عضو اکو می توانند نسبت به اقدامات اسلام هراسانه و سازمان یافته دشمنان اسلام، واکنش های تعدادی از خود نشان دهند.
قالیباف همین طور اعلام نمود: جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از بنیانگذاران سازمان اکو از هیچ کوششی در جهت پیوند و تحکیم اکو فروگذار نخواهد کرد و مجلس شورای اسلامی ایران آمادگی خودرا در جهت رفع موانع حقوقی، قانونی و تسهیل همکاریهای اعضا برای تحقق اهداف سازمان اکو اعلام می دارد.
متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
جناب آقای اسد قیصر، رییس محترم مجلس ملی پاکستان
در ابتدا لازم می دانم از میزبانی جنابعالی و همکاران محترم شما در پارلمان پاکستان برای برگزاری شایسته ی این اجلاس تشکر و قدردانی نمایم. همین طور مایلم از جنابعالی، برای دعوت از اینجانب جهت مشارکت در این جلسه مهم، سپاسگزاری کنم.
همانگونه که استحضار دارید، اینجانب مقدمات سفر را برای حضور در اجلاس مهمِ PAECO (پا اِکو) و همین طور دیدارهای رسمی دوجانبه با مقامات عالی رتبه کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی پاکستان فراهم ساختم، اما به سبب ملاحظات و محدودیت های بهداشتی اعمال شده از طرف ستاد کرونا، حالا بصورت مجازی در جمع شما حضور یافته ام و امیدوارم هرچه سریعتر شر این ویروس منحوس از جهان کوتاه شود. ان شاءالله در نخستین فرصت نزدیک به اسلام آباد سفر خواهم کرد.
روسای محترم مجالس کشورهای عضو اکو
نمایندگان محترم
خانم ها و آقایان
منطقه اکو با ۸ میلیون کیلومتر مربع مساحت و قریب نیم میلیارد نفر جمعیت، برخوردار از نعمات و موهبت های سرشار الهی است. این منطقه مهم دارای منابع و ثروت طبیعی و انسانی و موقعیت کم نظیر جغرافیایی است، به نحوی که اروپا را به چین و شرق دور متصل می کند و روسیه و آسیای مرکزی را به خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند، پیوند می دهد.
در کنار اینها، باید به پیوندهای فرهنگی و تاریخی عمیقِ میان ملت های منطقه اکو اشاره نمود که ظرفیت و سرمایه بی نظیری برای توسعه اقتصادی و ارتقای سطح رفاه مردم منطقه و رشد و تعالی معنوی آنها فراهم ساخته است.
امروز، مجمع پارلمانی اکو این فرصت را در اختیار ما، بعنوان نمایندگان مردم کشورهای عضو قرار داده است تا با حمایت های مؤثر قانونی و نظارتی، به دولت هایمان در تحقق اهداف بلند سازمان اکو کمک نماییم. انتخاب هوشمندانه موضوع این جلسه، یعنی «ارتقای مشارکت پارلمانی با هدف همگرایی منطقه ای» فرصت بهادار ای است تا ان شاءالله گام های بلندی را در این راستا برداریم.
مایه خرسندی است که طی سالهای اخیر اقدامات شایسته ای برای توسعه همکاریهای اقتصادی در قالب اکو صورت گرفته است. با این وجود و با وجود اقدامات ارزشمندِ به عمل آمده، در جهت ایجاد زیرساختِ لازم و نهادسازی متنوع در اکو، در دستاوردهای حاصله، تناسبی با ظرفیت های بالقوه مشاهده نمی گردد و امور به کُندی جریان دارد. بی گمان این اجلاس فرصت مهمی را برای رایزنی، تبادل نظر و رفع کاستی ها و حرکتِ پویا و رو به جلو فراهم خواهد ساخت.
جناب آقای رییس
همکاران گرامی،
مایلم اشاره نمایم ک قرنِ فعلی، متعلق به آسیاست و جمهوری اسلامی ایران ضمنِ حفظِ تناسب و توازن در روابط خارجی خود با مناطق مختلف جهان، بر نگاهِ ویژه به همسایگان و قاره تاریخی، تمدنی و ادیانی آسیا که محل سکونتِ همه ماست، تاکید ویژه ای دارد.
با درک صحیح از نقش پارلمان ها و جایگاه دیپلماسی پارلمانی در تقویت روابط بین کشورها و تعمیق همکاریهای بین المللی در زمینه آسیا و اکو، تاکید می کنم که مجلس شورای اسلامی ایران از همان ابتدا، از پیشنهاد مجلس ملی پاکستان برای تأسیس مجمع پارلمانی اکو به گرمی استقبال و به سرعت پروسه داخلی تصویب اساسنامه آنرا نیز طی نمود.
امروزه، مجمع پارلمانی اکو نه فقط بستری برای دیپلماسی پارلمانی منطقه ای بوسیله تبادل نظر، هم فکری، هم افزایی و هم سویی پارلمان های ملی کشورهای عضو است، بلکه خواهد توانست فضای جدیدی را برای نمایندگان پارلمان ها در سطح منطقه مهمِ ما، فراهم آورد.
معتقدیم PAECO می تواند ضمن ایجاد شبکه پارلمانی، با همتایان خود در دیگر کشورهای عضو اکو رایزنی و تعامل نموده و حمایت های لازمِ پارلمانی را از همکاریهای منطقه ای و خصوصاً در وضعیت سختِ اقتصادی ناشی از همه گیری بیماری کرونا فراهم نماید.
بی تردید، وجود چنین سازوکاری نه فقط دولت های کشورهای عضو را در قبول تعهدات در قالب اکو از حمایت های پارلمانی بهره مند می سازد، بلکه بخشِ خصوصی کشورها را در حوزه مشارکت در پروژه ها و همکاریهای منطقه ای راغب تر خواهد نمود.
حضار محترم
مخالفت با یکجانبه گرایی و صیانت از چندجانبه گرایی از اولویت های مهم مجلس شورای اسلامی ایران است. همین طور کوشش های جمعی کشورهای همسو، برای تحقق یک نظام اقتصادی بین المللی عادلانه و غیر تبعیض آمیز و از آن طریق، دستیابی به رشد اقتصادی، توسعه متوازن، رفاه و سعادت مردم، حفظ ارزش ها و فرهنگ های ملی، دینی و کسب جایگاهِ مناسب در روابط بین المللی، همیشه مورد حمایتِ نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ایران بوده است. از این منظر نیز سازمان اکو و کارهای آن، مورد حمایتِ ما می باشد.
همکاران محترم
مجلس شورای اسلامی از تمامی ظرفیت های تقنینی خود با هدف کمک به بخش های خصوصی و دولتی ایران برای ایفای نقش فعال تر و مؤثرتر در چارچوبِ همکاریهای اکو بهره برده و خواهد کرد؛ و آمادگی کامل دارد تا فعالانه، در اجرای توافقاتی که برای هرچه مؤثرتر کردن مجمع پارلمانی اکو حاصل خواهد شد، مشارکت نماید.
در این راستا مایلم چند پیشنهاد را با بهره گیری از فرصتِ این اجلاس مطرح نمایم:
اول: ضروری ست PAECO علاوه بر نشست¬های ادواری خود، از فرصت برگزاری نشست های پارلمانی دیگر، در سطح منطقه و جهان برای شناساندن بیشترِ منطقه همکاریECO بهره برداری نماید. بطور قطع این مهم در شکوفایی هرچه بیشتر مجمع کارساز خواهد بود. همکاران من آمادگی دارند، در تدوین دستورالعملی برای این منظور، فعالانه مساعدت و همکاری نمایند.
دوم: پارلمان های عضو اکو و بطور مشخص مجمع پارلمانی اکو می توانند نسبت به اقدامات اسلام هراسانهِ سازمان یافته¬ای که علاوه بر هدف قرار دادن ارزش ها و کرامت های متعالی دین مبین اسلام، آثار منفی اقتصادی و توسعه ای گسترده برای کشورهای اسلامی و کشورهای عضو اکو به همراه داشته است؛ واکنش های تعدادی از خود نشان دهند و پشتیبانی های تقنینی لازم را از قربانیان این دسایسِ شیطانی بعمل آورند.
سوم: معتقدیم باید همکاری و مشارکت جدی در حوزه توسعه تجارت درون منطقه ای و توسعه همکاری ها در زمینه هایی نظیر حمل و نقل و تراتزیت، انرژی، کشاورزی، مباحث مهم محیط زیست، علم و فناوری و گردشگری را در امتداد تحقق اهداف سازمان اکو، ساماندهی کرد.
چهارم: همگان بر این باوریم که توسعه تجارت و تعمیق همکاری ها در منطقه، نیازمندِ ایجاد سازوکارهایی برای تسهیل تجارت میان اعضاء بوسیله تسهیلِ مقررات گمرکی، مالی، بانکی و نیز توجه جدی به ظرفیتِ بالای بخش خصوصی می باشد. در نتیجه یافتن سازوکاری برای تسهیل هرچه بیشترِ فعالیتِ بخش خصوصی کشورهای عضو اکو حائز اهمیت می باشد.
پنجم: مشارکت فعال کشورهای عضو، در کارآمد سازی نهادهای موجودِ اکو نظیر بانک توسعه و تجارت، بیمه اتکایی، اتاق تجاری و مؤسسه استاندارد اکو، می تواند نقش به سزایی در تحقق اهداف این سازمان داشته باشد.
ششم: باید به سازوکارهای غیر اقتصادی، در قالب اکو نیز اشاره نمود. سازوکارهایی که می توانند نقش مهمی را در تثبیت و تقویت مناسبات و همکاریهای اقتصادی درخلال کشورهای عضو ایفا نمایند. در این میان اهمیت سازوکارهایی نظیر مجمع پارلمانی اکو، مرکز منطقه ای مبازه با فساد اکو، سازمان در دست تأسیس اِکوپُل (پلیس اکو)، سازوکار در دست تأسیس همکاریهای قضایی اکو و همکاریهای منطقه ای در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، قابل ذکر است.
خانم ها، آقایان
در روزهای اخیر، جهان شاهد تکرار جنایات گسترده رژیم جعلی اسرائیل، مقابل مردم فلسطین و خصوصاً کشتار زنان و کودکان بوده است. خوشبختانه در مقاومت ۱۲ روزه اخیرِ مردم فلسطین، ملت ها، کشورها و حتی خیلی از دولت های اسلامی، پای کار آمدند و به هر شکل ممکن از مردم مظلوم و مجاهد فلسطین حمایت کردند. این ایستادگی در مقابل اقداماتِ صهیونیست ها برای تصرّفِ مسجدالاقصی، قبله اول مسلمین و مقابله با یهودی سازی قدس، با شکست تل آویو و درخواست آتش بس از طرف صهیونیست ها به پایان رسید.
ما در هفته گذشته، اجلاس پارلمانی کمیته ویژه فلسطینِ کشورهای اسلامی را با حضور نمایندگان پارلمان های کشورهای اسلامی عضو، در تهران برگزار کردیم. شرکت کنندگان در اجلاس بر ضرورت پشتیبانی از فلسطین و محاکمه جنایتکارانی که مسئول نسل کشی و رفتارِ مبتنی بر آپارتایدِ رژیم صهیونیستی می باشند، تاکید کردند.
در پایان؛ مایلم تاکید نمایم که جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از بنیانگذاران سازمانِ اکو، در جهت تحکیمِ پیوندِ اعضاء و تقویت توانمندی های این سازمان، از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد و در این راستا، مجلس شورای اسلامی ایران بعنوان مجمعِ نمایندگان ملت ایران، آمادگی خودرا در جهت رفع موانعِ حقوقی و قانونی و تسهیل همکاریهای اعضا برای تحقق اهداف سازمان اکو، اعلام می دارد.
جناب رییس
با اغتنام از فرصت، آمادگی مجلس شورای اسلامی را برای پذیرش میزبانی اجلاس بعدی PAECO در تهران اعلام می دارم.
مجدداً از جنابعالی و همکاران خود در مجالس ملی و سنای پاکستان بواسطه میزبانی و ترتیباتِ عالی این نشستِ مهم، تشکر می نمایم.
از توجه همگی سپاسگزارم
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

1400/03/11
23:03:45
0.0 از 5
3679
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴