مجلس ایران دات كام
این پارلمان نشین ها از آن پارلمان نشین ها می گویند:

آصفری: پارلمان شهری جای اعمال سلایق سیاسی نیست

آصفری: پارلمان شهری جای اعمال سلایق سیاسی نیست

به گزارش مجلس ایران دات کام مرکزی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: پارلمان شهری جای اعمال سلایق سیاسی نیست و شورای شهر بعنوان یک نهاد مدنی برگرفته از اراده مردم جای سیاسی کاری نیست.محمدحسن آصفری در گفت و گو با ایسنا، به اهمیت جایگاه شوراها در اسلام اشاره نمود و اضافه کرد: موضوع شورا و مشورت به قدری حائز اهمیت می باشد که یک سوره از قرآن کریم به همین نام است و در اصول ۱۰۱، ۱۰۲ و ۱۰۳ قانون اساسی نیز به موضوع شوراها پرداخته شده است.

وی به ارزیابی خود از عملکرد شوراهای اسلامی شهر و روستا طی پنج دوره گذشته پرداخت و اظهار داشت: شوراهای شهر و روستا در عین اینکه ضعف و مشکلات زیادی در حوزه فعالیت خود داشتند، اما عملکرد خوبی به ویژه در روستاها بدون دریافت حقوق از خود نشان دادند.

وی با تاکید بر اینکه شوراها تجلی اراده مردم هستند و مدیریت شهری در قالب پروسه انتخابات شوراها به دست مردم سپرده شده است و آنها در تعیین سرنوشت خویش مشارکت دارند، اظهار نمود: انتخاب اعضای شورای شهر و شهردار نمونه بارز تبلور و تجلی اراده مردم است و با نظارت مناسب می توان از این ظرفیت عظیم در حوزه مدیریت شهری بهره برداری نمود.

این نماینده مردم در خانه ملت به ارائه خدماتی در حوزه عمرانی، فرهنگی، آموزشی و ورزشی از طرف شوراها بعنوان نقطه قوت فعالیت این نهاد مدنی اشاره نمود و اضافه کرد: قانون اساسی وظایف گوناگونی بر عهده شوراهای اسلامی و مجموعه مدیریت شهری نهاده است که در صورت عمل صحیح به این تکالیف، مردم به مفهوم واقعی کارکرد فعالیت شوراها را در زندگی خویش خواهند دید.

وی در ادامه سیاسی کاری را یک نقطه ضعف و لطمه در کارنامه فعالیت شورای شهر در سراسر کشور دانست و با تاکید بر اینکه سیاسی کاری در شوراها لطمه زاست، اظهار نمود: شورای شهر بعنوان یک نهاد مدنی برگرفته از اراده مردم است و مدیریت شهری جای سیاسی کاری نیست.

او اشاره کرد: نگاه های سیاسی در شورای شهر ساختار و چارچوب این نهاد را از هدف اصلی دور می کند. هر چه پارلمان شهری بدور از فضای سیاسی و جناحی و بصورت برنامه محور در قالب تکالیف قانونی عمل کند اساسا شورای موفقی خواهد بود، اما متاسفانه نگاه سیاسی در خیلی از شوراهای شهر سراسر کشور حاکم است.

آصفری در ادامه نگاه های قومی و قبیله ای را لطمه دیگری به برخی شوراهای شهر و روستا در کشور دانست و اضافه کرد: نگاه های طایفه ای و قبیله ای و متاسفانه رانت در بعضی شوراهای شهر منجر به هدر رفت بیت المال شده و از اموال عمومی سو استفاده شود که به نبود نظارت بر عملکرد شورا بر می گردد.

وی اضافه کرد: هرچه نظارت بر عملکرد شورا و اعضای شورا بیشتر و با قوت صورت گیرد، اساسا سو استفاده ها به حداقل رسیده و شاهد رانت، فساد و برخی تخلفات دیگر در بدنه شورای شهر نخواهیم بود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی به ضعف یا نبود قوانین کارآمد برای تقویت ابزار نظارتی بر عملکرد شوراها اشاره نمود و اظهار داشت: ارتکاب تخلفات در سایه نبود قوانین نظارتی لازم، سبب بی اعتمادی مردم به نظام و مدیریت شهری خواهد شد.

وی اشاره کرد: ضعف نظارت بر عملکرد شوراها باعث شده است تا بیشترین میزان دستگیری و بازداشت اعضای شورای شهر و برخی کارکنان شهرداری را در دوره پنجم در سراسر کشور شاهد باشیم.

او با اشاره به تشکیل کمیته ای با عنوان کمیته نظارت بر عملکرد شوراها از طرف مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اعضای این کمیته را برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دستگاه قضائی، سازمان بازرسی، استانداری ها و فرمانداری ها تشکیل داده اند و با فعالیت این کمیته بُعد نظارتی بر عملکرد شوراها تقویت شده و مانع از بروز تخلفات احتمالی خواهد شد.

آصفری به شاخصه های انتخاب فرد اصلح برای حضور در سکان مدیریت شهری اشاره نمود و اضافه کرد: تجربه پنج دوره گذشته مردم را نسبت به انتخاب افراد توانمند برای حضور در پارلمان شهری هوشیار کرده است، اما در عین حال دو خاصیت تعهد و تخصص بعنوان دو شاخص اصلی در انتخاب اصلح مطرح است.

وی بیان کرد: بودجه های کلانی در اختیار شهرداری ها قرار می گیرد بعنوان مثال بودجه شهرداری تهران بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان است که حدودا با میزان اعتبارات عمرانی کشور برابری می کند، براین اساس باید افرادی وارد شورای شهر شوند که اولا از تعهد و دیانت برخوردار بوده و ثانیا تخصص لازم را در حوزه عمرانی، فرهنگی، آموزشی، خدماتی، ترافیکی و... داشته باشند تا بتوانند این بودجه های کلان را با نیازسنجی و اولویت بندی هزینه کنند.

این نماینده مردم در خانه ملت خواهان ورود افرادی با تخصص های مختلف در رابطه با حوزه مدیریت شهری به شورای شهر شد و اضافه کرد: مردم باید در انتخاب اعضای شورای شهر فارغ از دید حزبی و سیاسی به دنبال روانه کردن افرادی متعهد و متخصص به شورای شهر باشند تا پارلمان شهری از فساد عاری شده و نگاه آن خدمت صادقانه و دلسوزانه به مردم باشد.

منبع:

1400/02/20
11:09:14
0.0 از 5
4177
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان مجلس ایران دات كام