مجلس ایران دات كام
در گزارش مجلس ایران دات كام مطرح شد؛

ادغام وزارت نفت و نیرو طرحی شكست خورده است

ادغام وزارت نفت و نیرو طرحی شكست خورده است

به گزارش مجلس ایران دات کام یک کارشناس حوزه انرژی اظهار داشت: ادغام وزارت نفت و نیرو در مقطع فعلی و بدون دیدن پتانسیل های بالقوه زنجیره ارزش افزوده نفت خام و ایجاد ساختارهای اجرایی یکپارچه مناسب طرحی غلط و شکست خورده است.ابراهیم حسنوند، کارشناس حوزه انرژی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به اینکه فصل مشترک اصلی دو وزارت خانه نیرو و نفت هم اکنون مساله گاز است، اظهار داشت: این مساله گاز جایی است که بارها محل ناهماهنگی ها و اختلافات بسیار بوده و هر بار که این اختلافات بالا می گیرد به جای دادن راهکار و یافتن اصل مشکل با طرح مقوله وزارت انرژی از اصل مبحث دور می شویم.
وی اضافه کرد: بدیهی است وقتی امروز نمی توانیم با هم بر سر ناهماهنگی ها و اختلافات اندک به نتیجه برسیم، با تغییر سطح مدیریتی، ادغام و ایجاد معاونت نیرو و نفت سطوح چالش را تغییر داده ایم. علت این گونه تصمیمات خلع الساعه و غیر متمرکز هم دقیقاً فرار از نظرات کارشناسی، گوش ندادن به نظرات متخصصان صنعت و اهداف مدیریتی پنهان برخی آقایان و البته ندانستن ارزش ثروت آفرینی منابع بی جهت کشور است.
این کارشناس حوزه انرژی با تکیه بر اینکه اساساً مسئله و مشکل ما امروز در صنعت نفت چیز دیگری است و باید ابتدا سراغ حل کردن مشکلات این حوزه رفت، افزود: مشکلاتی از قبیل نحوه مدیریت انفال عمومی، رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت ایران، نگاه ارزش آفرینی در کسب و کار صنعت نفت، اداره یکپارچه تا حصول ارزش افزوده در منابع هیدروکربوری و بسیاری موارد دیگر که باید برای این مسائل به دنبال چاره بود.
به گفته حسنوند، وزارت نیرو و نفت با عنایت به ظرفیت های متفاوت و البته ساختار متنوع و تا حدی غیر در ارتباط با هم برای ادغام نیازمند بررسی های بسیار کارشناسی از زوایای مختلف است و خارج از این دایره این اتفاق اساسا شرایط سختی را برای وضعیت انرژی و سرمایه کشور بوجود می آورد. ادغام وزارت نفت با آن حجم از کار از بالادست تا پایین دست در وزارت نیرو در مقطع فعلی و بدون دیدن پتانسیل های بالقوه زنجیره ارزش افزوده نفت خام و ایجاد ساختارهای اجرایی یکپارچه مناسب طرحی غلط و شکست خورده است.
وی توضیح داد: به صلاح کشور است که حتی در صورتیکه مجلس شورای اسلامی یا هر گروهی مصرانه این طرح را دنبال می کند ابتدا سازوکار درستی برای تشکیل وزارت انرژی تعریف شود و اساسا مبحث ادغام نفت و نیرو با تصمیمات فله ای و آنی، گرفتار خطا شده و بخصوص در بخش نفت و فرآورده های نفتی با توجه نبود ساختار مناسب و مشکلات بسیار زیاد در بخش بالادست و پروژه های جاری علاوه بر مشکلات مختلف اجتماعی - امنیتی، مساله اقتصاد نفت را به کلی به چالش می کشد.
این کارشناس حوزه انرژی با اشاره به اینکه ادغام نادرست در وزارت صنعت و بازرگانی و راه و مسکن از نمونه های ادغام بدون پشتوانه مطالعه کافی است، عنوان کرد: کنترل بخش انرژی کشورهای بزرگ صنعتی و کشورهای همسایه بر مبنای تجربه، مطالعه و ظرفیت و پتانسیل های کشورشان است که این مورد کاری تقلیدی و سطحی نیست.


منبع:

1400/02/18
23:13:09
0.0 از 5
1096
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , طرح , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام