مجلس ایران دات كام
عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد

انتظار اصلی فعالان اقتصادی چیست؟

انتظار اصلی فعالان اقتصادی چیست؟

به گزارش مجلس ایران دات کام عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید عدم اطمینان نسبت به آینده، بلای جان اقتصاد ایران شده است.


عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: برای آنکه بتوانیم تولید را در اقتصاد ایران رونق بدهیم، احتیاج به جذب سرمایه گذاران جدید چه از داخل و چه از خارج داریم و سرمایه گذاران قبل از هرچیز برای ورود به اقتصاد احتیاج به اطمینان از آینده دارند و وقتی تصویر دقیقی از این آینده وجود نداشته باشد، شرایط دشوار می شود.
وی با اشاره به اینکه در سالهای اخیر کمتر سرمایه گذاری توانسته تصویر دقیقی از حوزه کاری خود و آینده پیش روی فعالیتش به دست بیاورد، بیان نمود: متاسفانه ما از سویی با مسائل در ارتباط با تحریم، اف ای تی اف و ارتباط اقتصاد ایران با فضای بین المللی رو به رو بودیم و در سالهای مختلف، شرایط مختلفی بر حضور کشور در این حوزه حکم فرما بوده است. از طرفی در داخل هم برخی نهادهای تصمیم گیر با مقررات و دستورالعمل های مختلف و گاها متضاد شرایط را تغییر داده اند تا جایی که مشخص نیست وقتی یک سرمایه گذاری شروع می شود، در نهایت به چه سرنوشتی گرفتار خواهد شد.
عضو اتاق بازرگانی تهران با تکیه بر اینکه بهبود شرایط تولید احتیاج به مرتفع ساختن این نااطمینانی ها دارد، اظهار داشت: وقتی مقدمات تولید فراهم گردد، سرمایه گذاران می توانند نسبت تولید و توزیع محصول خود در بازارهای داخلی و خارجی اقدام نمایند که این مورد درکنار تأمین نیازهای مردم، می تواند به افزایش آمار صادرات غیرنفتی و ارزآوری برای کشور منجر شود.
آرگون با اشاره به اینکه میدان دادن به بخش خصوصی باید دیگر اولویت مهم اقتصاد ایران باشد، توضیح داد: در سالهای گذشته، هر بار که به بخش خصوصی میدان داده شده، فعالان این بخش توانسته اند از خود عملکرد قابل دفاعی برجای بگذارند. ازاین رو اگر بنا بر بهبود شرایط تولید است، باید کوشش کرد که با کنار زدن بخش های دولتی و شبه دولتی، بخش خصوصی واقعی امکان حرکت پیدا کند.
وی افزود: ما در سالهای گذشته با مشکلات مختلفی مواجه بوده ایم که از دستورالعمل های ارزی بانک مرکزی گرفته تا محدودیت هایی که در حوزه مالیات، تأمین اجتماعی و تأمین مواد اولیه هریک به نوبه خود تولید را دشوار کرده اند. باید تلاش نماییم که سیاست های فشار مالیاتی بر تولید کاهش یافته و به کارهای غیرمولد وارد شود و از طرفی عمل به نام گذاری سال تنها در حالت شعار و سمینار و سربرگ های دولتی باقی نماند و تمام دستگاه ها طوری عمل کنند که در حقیقت زندگی مردم خویش را نشان دهد. اقتصاد احتیاج به آمار و گزارش ندارد و اگر طرحی موفق باشد، خویش را در زندگی مردم و وضعیت فعالان اقتصادی نشان خواهد داد.1400/01/06
02:06:59
0.0 از 5
4005
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳