مجلس ایران دات كام

سرنوشت الكترونیكی شدن انتخابات مجلس

سرنوشت الكترونیكی شدن انتخابات مجلس

به گزارش مجلس ایران دات كام سخنگوی كمیسیون امور داخلی كشور و شوراها اظهار داشت: كمیسیون نامه ای به رئیس مجلس نوشته تا ایشان نظر نهایی خودرا درباب اعمال اصلاحات در صحن مجلس یا مسكوت ماندن آنرا اعلام نماید.


اصغر سلیمی با اشاره به آخرین وضعیت طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: از آنجائیکه شورای نگهبان ایرادات اساسی به بخش استانی شدن انتخابات مجلس در این طرح وارد دانسته است و شورای عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز ایراداتی را به این طرح گرفته، دیگر قابل اصلاح در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها نیست. ایشان سپس اظهار نمود: کمیسیون نامه ای به رئیس مجلس نوشته و اگر ایشان تشخیص دهند بدون انجام اصلاحات در کمیسیون، این طرح به صحن مجلس می آید تا با پیشنهادات نمایندگان در صحن اصلاح گردد. سلیمی در ادامه اشاره کرد: از طرف دیگر اگر ایشان تشخیص دهند که دیگر این طرح قابل اصلاح نیست، مسکوت خواهد ماند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی چندی قبل طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را بررسی کردند که برمبنای موادی از این طرح، از این پس انتخابات مجلس بطور استانی برگزار می شد، اما این طرح با ایرادات شورای نگهبان مواجه گردید. بعد از آن کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها باردیگر این طرح را بررسی نموده و بخش استانی را از این طرح حذف کردند. اما نمایندگان در صحن مجلس به این طرح رای ندادند و باردیگر به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها بازگشت. از طرف دیگر شورای عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز ایرداتی را به این طرح وارد دانسته است.

چرا انتخابات مجلس به صورت الکترونیکی برگزار نمی شود؟

هم چنین خانه ملت نوشت: احمد امیرآبادی فراهانی درباب سرنوشت طرح استانی شدن انتخابات مجلس، گفت: شاکله و اساس طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس، استانی شدن انتخابات بود اما با ایراد شورای نگهبان مواد مربوط به استانی شدن انتخابات مجلس حذف شد و به این ترتیب، چیزی از این طرح باقی نمی ماند. عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شروع طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس از نظر طراحان در جهت استانی شدن انتخابات مجلس بود، بیان کرد: الکترونیکی شدن انتخابات بر عهده شورای نگهبان و وزارت کشور است، اگر به تصمیم واحدی در این زمینه برسند، نتایج مثبتی حاصل می شود. وی ادامه داد: با الکترونیکی شدن انتخابات می ‎توان حقوق کاندیداها و را ی دهندگان را بهتر تامین کرد و به اجرای بهتر انتخابات کمک می نماید.
امیرآبادی با اشاره به تجربه برگزاری انتخابات شوراها به صورت الکترونیکی، افزود: بر طبق قانون اساسی نظارت بر انتخابات شوراها توسط مجلس شورای اسلامی انجام می شود و نظارت بر انتخابات مجلس و ریاست جمهوری بر عهده شورای نگهبان است، همانطور که مشخص است، نگاه مجلس و شورای نگهبان به مسائل انتخاباتی متفاوت می باشد. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در تایید صلاحیت ها، بررسی استعلام های چهارگانه و روش اجرای انتخابات تفاوت نگاه مجلس و شورای نگهبان مشخص است، اظهار داشت: دولت در برگزاری انتخابات شوراها دخالت بیشتری نسبت به برگزاری انتخابات مجلس یا ریاست جمهوری دارد.

برگزاری پنجمین دوره انتخابات شوراها به صورت الکترونیکی موفق نبوده است عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در انتخابات مجلس تعداد کاندیداها نسبت به انتخابات شوراها کمتر است و شورای نگهبان معتقد می باشد شمارش آرا در انتخابات مجلس به آن سختی شوراها نیست و می توان به صورت دستی نیز انتخابات را برگزاری کرد. عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برگزاری پنجمین دوره انتخابات شوراها به صورت الکترونیکی موفق نبوده است، اظهار داشت: این مساله مربوط به حق الناس است و شورای نگهبان می خواهد از این مساله خاطر جمع باشد. زمینه برگزاری انتخابات الکترونیکی مهیاست حسن نوروزی نیز درباب ضرورت تدوین ساز و کاری برای اجرای سیاست های کلی انتخابات، گفت: برمبنای سیاست های کلی انتخابات که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ گردیده، باید در قوانین ما نیز بروز و ظهور این سیاست ها شایان توجه باشد و عملیاتی شود تا انتخاب اصلح و شایسته سالاری صورت گیرد. عضو هیات رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با اشاره به اینکه نظارت بر انتخابات باید افزایش یابد و ترتیباتی اتخاذ شود تا هزینه های انتخابی کاهش یافته و این هزینه ها منطقی شوند، بیان کرد: در امتداد اجرای سیاست های کلی انتخابات، باید تلاش نماییم تا انتخابات به صورت الکترونیکی اجرا شود. از ظرفیت صدا و سیما برای تبلیغات انتخاباتی استفاده شود وی ادامه داد: می توان برای اجرای انتخابات الکترونیکی از تجهیزاتی که سایر کشورها مورد استفاده قرار داده اند، استفاده نمائیم تا بصورت آنلاین درصد مشارکت و آرا کاندیداها مشخص باشد، در این سیستم نیاز به نگهبان و بگیر و ببند هم نداریم و چند نفر از جانب نهادهای حقوق شهروندی می توانند نظارت کرده و به اعتراضات احتمالی رسیدگی کنند. نوروزی با اشاره به اینکه نوع تبلیغات باید عادلانه باشد و از ظرفیت صدا و سیما برای تبلیغات انتخاباتی استفاده شود، افزود: در ساز و کار جدید باید شخصی که در روزهای تبلیغات نیز مرتکب تخلف انتخاباتی شده حتی اگر کاندیدا باشد نیز از دور انتخابات کنار گذاشته شود.
برای متخلفان انتخاباتی مجازات مدنی در نظر گرفته شود وی ادامه داد: نیاز به کیفری کردن مجازات متخلفان انتخاباتی نیست بلکه باید مجازات مدنی برای متخلفان انتخاباتی در نظر گرفته شود و کسانی که غذا و پول به مردم می دهند یا مرتکب تخلفاتی در فضای مجازی شده اند باید از دور انتخابات کنار گذاشته شوند. نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ضرورتی ندارد تعداد زیادی از کاندیدا وارد رقابت های انتخاباتی شوند بلکه هر چه تعداد کاندیداها کمتر باشد مردم با شناخت بیشتری رای می دهند.

سیستم برگزاری انتخابات الکترونیکی را از سایر کشورها دریافت کنیم وی ادامه داد: افراد پیروز در انتخابات های ریاست جمهوری، شورای شهر، مجلس و خبرگان رهبری می خواهند کار اسلامی انجام دهند و باید در همه طرح ها و لوایحی که می دهند، ضوابط رعایت عدالت را در نظر بگیریم. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه زمینه برای برگزاری انتخابات الکترونیکی مهیا است، اظهار داشت: از کشورهای مختلف می توانیم سیستم برگزاری انتخابات الکترونیکی را دریافت نماییم، در این سیستم ها به صورت آنلاین می توان نتیجه انتخابات را مشخص کرد.
 

1398/07/29
13:57:59
5.0 از 5
8444
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام