مجلس ایران دات كام
نادران در صحن مجلس:

تمایل دولت رد كلیات بودجه است

تمایل دولت رد كلیات بودجه است

رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تمایل دولت این است که مصوبه کمیسیون تلفیق درباره بودجه ۱۴۰۰ رد شود و دولت از مصوبه ما عصبانی است چون که ما اصلاحات اساسی انجام دادیم.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، الیاس نادران در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ با اشاره به اینکه قبل از شروع بحث، مزاحی با رئیس سازمان برنامه و بودجه داشته باشم، اظهار داشت: چه کسی گفته طرح عمرانی در کشور اجرایی نشده است؟ راه آهن قزوین- رشت و آزادراه قزوین- رشت را ببینید! اعتبارات بسیاری برای این موضوعات هزینه شده در حالیکه منظور رسیدگی به مناطق محروم است.
وی اضافه کرد: مخالفان مواردی مانند حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، افزایش منابع، عدم اصلاح ساختار بودجه و همینطور اینکه دولت بودجه اصلاحی مجلس را اجرا نمی کند، بعنوان علل خود مطرح نمودند.
رئیس کمیسیون تلفیق بودجه عنوان کرد: گزارش کمیسیون تلفیق بگونه ای تنظیم شده که هر یک از محورهای مخالفت نمایندگان قابلیت اعمال دارد، به صورت مثال ما ارز ۴۲۰۰ تومانی را در تبصره ۱۴ حذف کرده و مابه ازای آنرا قرار دادیم، اگر مجلس تصمیم بگیرد این ارز می تواند در ۳ ماه، ۶ ماه یا طی سال آینده ماندگار شود، هیچ ایراد و خللی به کلیات وارد نمی گردد.
نادران با اشاره به اینکه ما تصمیم گرفتیم ارز را به واردکننده نداده و به عامه مردم بدهیم، خاطرنشان کرد: این تصمیم مجلس است که ارز ۴۲۰۰ تومانی بماند یا حذف شود.
وی اظهار داشت: بخش عظیمی از منابع اضافه شده در کمیسیون تلفیق ناشی از شفاف سازی ارزها و ریال های زیرفرشی است. ما افشا و علنی کردیم اگر دولت نگران است، می توان آنرا به همان روشی که بود برگرداند. پنهان کاری سخت نیست و افشاگری هزینه دارد که ما هزینه آنرا پذیرفتیم.
رئیس کمیسیون تلفیق بودجه خاطرنشان کرد: دولت با صادرات ۲.۳ میلیون بشکه نفت ارز را ۱۷۵۰۰ تومان دیده، در واقع ۸ میلیارد را ۴۲۰۰ تومانی محاسبه کرده و باقیمانده را با ارز ۱۷۵۰۰ تومانی در نظر گرفته است.
نادران با اشاره به اینکه اگر دولت عرضه داشته باشد، ارز کشور را ارزان کند، ما ۵ هزار تومان این نرخ را کم می نماییم، اضافه کرد: شعار ندهید، ظرف ۳ سال قبل ۵۰ میلیارد دلار ارز به واردکننده داده شد، اما قیمت روغن مصرفی از آغاز سال ۱۰۰ درصد افزایش یافت.
وی اظهار داشت: مردم مرغ و تخم مرغ را با ارز ۲۳ هزار تومانی می خرند، مابه التفاوت این قیمت ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی کجاست؟ دولت باید به جای فرافکنی پاسخگو باشد.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه دولت اقرار کرد ۹۳ هزار میلیارد تومان گرفتار کسری بودجه است، اظهار داشت: امنیت کشور را به منابع صندوق توسعه ملی بسته اند.
نادران اظهار داشت: مسئول آشوب بنزینی چه کسی بود، بطور قطع دولت عرضه این را نداشته این مورد را مهار کند و کشور را به آن روز رساند.
وی اضافه کرد: آقای نوبخت در کمیسیون ما را متهم به لیبرال بودن کرد اما ما هوشمندی به خرج دادیم و سعی کردیم تحت تأثیر جوسازی ها قرار نگیریم و برپایه مصلحت بودجه را تصویب کردیم.
رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ضمن اشاره به اینکه از مجلس می خواهم بازی شعبده بازها را نکند، اظهار داشت: ما در کمیسیون تلفیق آمادگی داریم که هر اصلاحی را که مجلس صلاح بداند انجام دهیم و تمایل دولت این است که مصوبه کمیسیون تلفیق درباره بودجه ۱۴۰۰ رد شود و دولت از مصوبه ما عصبانی است چون که ما اصلاحات اساسی انجام دادیم.
نادران با اشاره به اینکه انتظار داریم همکارانمان کمک کنند تا ما بتوانیم با تصویب بودجه اختیارات را از دولت بگیریم، عنوان کرد: برخی البته نگران مصوبه توسط دولت هستند. من عرض می کنم که دولت حق این را ندارد، ما ۳ روز کلیات را در کمیسیون نگه داشتیم تا رئیس جمهور مجبور شود نامه بدهد، مگر دولت جرأت دارد مصوبه مجلس را اجرا نکند. من نخستین کسی خواهم بود که رئیس جمهور را استیضاح می کنم.
وی با تاکید براینکه مجلس در رأس امور است، این ما هستیم که تصمیم می گیریم که دولت چگونه اقدام نماید، اضافه کرد: مجلس باید نشان دهد که تصمیم گیر است و با اقدام خود نشان دهد که دست شعبده بازان رو شده است و بازی دولت را نمی خورند.
نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: البته احتیاط لازم است و باید مراقبت کرد اما حتما اجازه نخواهیم داد که دست دولت برای پول پاشی باز باشد و با آن مقابله می کنیم؛ رد مصوبه تلفیق عروسی دولت می باشد.

1399/11/14
23:30:05
0.0 از 5
4215
تگهای خبر: بودجه , تصویب , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴