مجلس ایران دات كام
الهیان در نامه ای به رییس جمهوری مطرح كرد

اختلاف بین وزارتخانه ها وضعیت بازار سرمایه را به آشوب كشاند

اختلاف بین وزارتخانه ها وضعیت بازار سرمایه را به آشوب كشاند

به گزارش مجلس ایران دات کام رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس جمهوری اظهار داشت که اختلاف بین وزارت خانه ها وضعیت بازار سرمایه را به آشوب کشاند.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، زهره الهیان نماینده تهران در نامه ای به رئیس جمهوری درباره بورس اظهار داشت که عملکرد دولت در واگذاری سهام خود در چارچوب صندوق های قابل معامله در بورس و ضعف نظارت بر معاملات بازار سرمایه مورد تایید مجلس شورای اسلامی نیست و لازم است تا علاوه بر عدم اظهارات غیرکارشناسی توسط مقامات دولتی، نسبت به اداره بهتر و افزایش نظارت بر معاملات در بازار سرمایه اقدام گردد.
متن نامه الهیان به رئیس جمهوری به شرح زیر است:
«باسمه تعالی
جناب آقای دکتر حسن روحانی
رئیس محترم جمهور
سلام علیکم
همان گونه که استحضار دارید، بازار سرمایه کشور طی یک سال قبل فراز و نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته است و عده زیادی از مردم گرفتار خسارت های زیادی شده اند. در این میان نقش دولت و سازمان های دولتی یا تحت نظارت دولت، نسبت به سایر ارکان حاکمیت کشور بیشتر بوده است. به صورت مشخص در دو مرحله اختلاف میان وزارت خانه های دولتی به صورت مشهودی وضعیت بازار سرمایه را به آشوب کشاند.

اختلاف اول میان وزارت خانه نفت و امور اقتصادی و دارایی بر سر نحوه فروش صندوق قابل معامله پالایش یکم در مردادماه که ریزش ابتدایی بازار را سبب شد و اختلاف دوم میان وزارت صمت و امور اقتصادی و دارایی بر سر قیمت فولاد در بورس کالا در دیماه که سبب ریزش مجدد قیمت ها و به تبع آن، کاهش شاخصهای بازار سهام شد.
به هر حال لازم است مشخص شود که آیا دولت سازوکار بازار و عرضه و تقاضا را قبول دارد یا آنکه همواره با سرکوب قیمتی و رانت های موجود، خواستار صدمه به بنگاه ها، تولید، سهام داران و در نهایت عموم مردم است؟
علاوه بر این، سرمایه گذاران در صندوق پالایش یکم که با تشویق ها و تاکیدات فراوان دولت و مقامات دولتی همراه بود، با ضرر حدود 50% مواجه گشتند. این در حالی اتفاق افتاده است که مسؤلان بلندپایه دولتی نوید بازگشت شاخص بازار سهام را داده اند. عملکرد دولت در واگذاری سهام خود در چارچوب صندوق های قابل معامله در بورس و ضعف نظارت بر معاملات بازار سرمایه مورد تایید مجلس شورای اسلامی نیست و لازم است تا علاوه بر عدم اظهارات غیرکارشناسی توسط مقامات دولتی، نسبت به اداره بهتر و افزایش نظارت بر معاملات در بازار سرمایه اقدام گردد. ماحصل عملکرد دولت در بازار سرمایه در سالجاری، از بین بردن اعتماد میان فعالان بازار سرمایه است که البته اصل سرمایه دولت همین اعتماد مردم به دولت بود که همزمان با آب شدن سرمایه مردم، آن هم آب شد.
در انتها تاکید می گردد که لازم است در این ماه های باقی مانده دولت جناب عالی، نسبت به وقایع رویداده در بازار سرمایه نظارت بیشتری صورت پذیرد و از اختلاف های اجرایی میان وزارت خانه ها به شدت اجتناب شود. بدیهی است در صورت بروز یا ادامه مشکلاتی ناشی از اداره ناکارآمد مسؤلان دولتی، مجلس از ظرفیت های قانونی و نظارتی خود به منظور پیشگیری از صدمه بیشتر به عموم مردم عزیز کشورمان استفاده خواهد نمود.»
منبع:

1399/11/04
14:41:18
0.0 از 5
4127
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , قانون , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴