مجلس ایران دات كام
اكبری تالارپشتی در گفتگوی تفصیلی با مهر:

لایحه بودجه پوپولیستی است

لایحه بودجه پوپولیستی است

به گزارش مجلس ایران دات کام رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: دولت بودجه ای سیاسی و حتی می توان گفت پوپولیستی برای سال آینده تدوین کرده است.خبرگزاری مهر، گروه سیاست- زهرا علیدادی؛ می گوید تغییر ساختاری بودجه مطالبه مقام معظم رهبری است اما دولت آنرا در بودجه سال آینده در نظر نگرفته است. بودجه ۱۴۰۰ را پوپولیستی می داند و تاکیدش بر آن است که مجلس این بودجه را اصلاح می کند.
گذری به ظرفیت عظیم سرمایه بخش خصوصی می زند و از دولت گلایه دارد که چرا در تنظیم بودجه سالانه کشور، توجهی به این ظرفیت ندارد. فرایند فعلی خصوصی سازی را قبول ندارد و بر این باور است که ما به جای خصوصی سازی، خصوصی فروشی می نماییم.
از عملکرد ضعیف سفارتخانه های کشور انتقاد می کند و می گوید که مجلس شورای اسلامی دست به کار شده و به دنبال پیگیری دیپلماسی اقتصادی می باشد تا چهره سفارتخانه های ایران اقتصادی شود. به فلسفه تشکیل صندوق توسعه ملی اشاره می کند و می گوید که اگر صندوق توسعه ملی مورد دستبرد دولت ناکارآمد قرار نمی گرفت، می توانست پشتوانه عظیمی برای اقتصاد کشور و فعالان اقتصادی باشد.
اعتماد به غرب و گرگ های کراواتی را خیانت به مردم می داند و تاکیدش بر این است که دولت به جای بالا بردن دستش در مقابل دشمنان، باید برنامه منسجمی برای خنثی کردن تحریم ها داشته باشد.
مشروح گفتگوی خبرگزاری مهر با عزت الله اکبری تالارپشتی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی را در زیر می خوانید:
ارزیابی شما از لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۴۰۰ چیست؟
بودجه ۱۴۰۰ منطبق بر سیاست های اقتصاد مقاومتی و همینطور شرایط جنگ اقتصادی که کشور در آن قرار دارد، نیست. دولت بودجه ای سیاسی و حتی می توان گفت پوپولیستی برای سال آینده تدوین کرده است. برای مثال، دولت پیشنهاد داده است که حقوق کارمندان در سال آینده ۲۵ درصد افزایش یابد اما منابعی برای تحقق آن در نظر نگرفته است. این گونه بودجه نویسی از جانب دولت برازنده نظام جمهوری اسلامی نیست و بنابراین رئیس مجلس جلسات گوناگونی با رؤسای کمیسیون های مجلس و اعضای کمیسیون تلفیق برگزار کرد و نظر همگی این بود که باید کلیات لایحه بودجه سال آینده رد و یا تغییرات اساسی در آن اعمال شود.
تغییر ساختاری در بودجه سال آینده در نظر گرفته نشده است و این بودجه پوپولیستی است
یعنی اصلاحات ساختاری در بودجه سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته نشده است؟
تغییر ساختاری بودجه مطالبه مقام معظم رهبری است اما دولت آنرا در بودجه سال آینده در نظر نگرفته است و می توان اظهار داشت که این بودجه خیلی پوپولیستی است. مجلس به دنبال آن است که بودجه را از لحاظ ساختاری اصلاح کند. بودجه ای که در آن اصلاحات ساختاری اعمال شده باشد، این گونه نیست که هزینه های آن ۷۰ درصد و برای مثال بودجه بخش عمرانی ۱۴ درصد باشد.
مجلس شورای اسلامی چه برنامه ای برای اصلاح ساختار بودجه دارد؟
مردم از مجلس توقع دارند که دست به کارهای اساسی بزند و مجلس هم تصمیم خودش را گرفته است تا ساختار بودجه را تغییر دهد. اما اصلاح ساختار بودجه ظرف یک سال به اتمام نمی رسد و شاید حداقل ۳ سال زمان ببرد تا اصلاح ساختار بودجه به حد مطلوب برسد.
اخیراً مجلس طرح اصلاح ساختار بودجه را به تصویب رساند. آیا در زمان بررسی لایحه بودجه سال آینده، این مصوبه در سند دخل و خرج کشور برای سال ۱۴۰۰ اعمال می شود؟
یکی از مأموریت های اصلی مجلس بخصوص کمیسیون تلفیق، اصلاح ساختاری بودجه است و اساسا این اصلاحات در بودجه لحاظ خواهد شد تا آغاز یک دگرگونی در ساختار بودجه ریزی کشور باشد.
دولت باید در تدوین لایحه بودجه به ظرفیت های بخش خصوصی توجه و از سرمایه های موجود در این بخش بخصوص برای تولید استفاده نماید
به نظر شما برای حل مشکل بودجه ای کشور باید به چه ظرفیت هایی توجه کرد؟
در تمام قوانین بالادستی ما تاکید شده که به بخش خصوصی توجه گردد اما متأسفانه در لایحه بودجه ما به هیچ وجه به این مساله توجه نمی گردد. در واقع، سرمایه زیادی در بخش خصوصی وجود دارد که دولت می تواند به انحای مختلف سرمایه های آنان را بخصوص در حوزه های تولید، صنعت و معدن به میدان بیاورد اما دولت به این ظرفیت ها توجه نمی نماید. کشوری که تا این حد معدن دارد، چرا باید شرایط اقتصادی مردمش این گونه باشد؟
پس شما معتقدید که در بودجه به ظرفیت های بخش خصوصی توجه نمی شود؟
متأسفانه به سرمایه تمام نشدنی بخش خصوصی توجهی نمی گردد در حالیکه باید این سرمایه ها را در عمران و آبادانی کشور صرف نماییم و همینطور می توان از این ظرفیت ها بخصوص در حوزه صنعت، معدن، شرکتهای دانش بنیان و صادرات استفاده نماییم و باید برای بخش خصوصی مشوق ایجاد شود.
برای مثال هم اکنون دولت می گوید که برای اکتشاف در معدن، بودجه کافی ندارد در حالیکه دولت باید از سرمایه گذاران دفاع کند و ریسک این امور را بپذیرد تا بخش خصوصی با تمام قوا به میدان بیاید. اگر بخش خصوصی بخصوص در حوزه صنعت و معدن وارد کار شوند، اساسا شرایط کشور را متحول می کنند اما دولت از این ظرفیت غافل است و یا آنکه به آن اعتقادی ندارد. دولت توجهی به بخش خصوصی ندارد در حالیکه سرمایه بخش خصوصی ظرفیت بسیار خوبی است و دولت باید سازوکارهایی را فراهم آورد تا این سرمایه مورد استفاده قرار گیرد.
الان ما فقط شاهد خصوصی فروشی هستیم و فروش اموال با خصوصی سازی تفاوت زیادی دارد به نظر شما وضعیت واگذاری ها و خصوصی سازی در کشورمان چگونه است؟
ما هم اکنون شاهد خصوصی سازی نیستم و به عبارت دقیق تر اصلاً خصوصی سازی نداریم بلکه شاهد خصوصی فروشی هستیم. خصوصی سازی به این معنا است که یک واحد به بخش خصوصی واگذار شود تا توسعه یابد و احیا شود اما آیا هم اکنون خصوصی سازی های ما این گونه است؟ هم اکنون ما فقط شاهد خصوصی فروشی هستیم و فروش اموال با خصوصی سازی تفاوت زیادی دارد و خصوصی سازی صورت نمی گیرد بلکه فقط یکسری اموال به فروش می رسد.
بخش خصوصی یک ظرفیت بی پایان است و باید سرمایه بخش خصوصی را به میدان آورد و سوال ما آن است که چرا دولت این ظرفیت را به میدان نمی آورد و در قانون بودجه از این ظرفیت برای عمران و آبادانی کشور استفاده نمی کند؟ دولت باید ریسک ها را بپذیرد تا سرمایه گذاران بخش خصوصی وارد عمل شوند اما این دولت تدبیر، همه امور را به شکلی مخدوش کرده است و به این ظرفیت ها توجهی نمی نماید.
با توجه به اینکه در سال جهش تولید هستیم، آیا دولت از تولید کنندگان به خوبی حمایت می کند؟
دولت هیچ اقدامی در این راستا انجام نمی دهد و کاملاً امور را رها کرده است.
مجلس به دنبال آن است که هر چه زودتر چهره دیپلماسی کشور دگرگون شود و به سمت اقتصادی حرکت نماید تا بازار کافی برای فروش محصولات ایرانی وجود داشته باشد مجلس برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور چه اقداماتی را در دستور کار دارد؟
در حال حاضر مجلس به دنبال پیگیری دیپلماسی اقتصادی می باشد و جلساتی را در این حوزه برگزار کردیم چون که ما معتقدیم زمانی که جهش تولید اتفاق بیافتد، به این معناست که میزان تولید چندین برابر شده است و در این شرایط باید بازار فروش این محصولات هم مورد توجه قرار گیرد.
دولت باید بازار جهانی و همینطور بازار کشورهای همسایه و منطقه را برای فروش تولیدات ایرانی آماده کند و باید چهره سفارتخانه های ایران در خارج از کشور اقتصادی شود اما هم اکنون سفارتخانه های ما چه خاصیتی دارند؟ آنان هیچ کارکردی ندارند و سوال ما آن است که کارکرد سیاسی و اقتصادی شان چیست و چه ارتباطاتی را برقرار کردند؟ آقای ظریف بعنوان وزیر امورخارجه هم اکنون کجاست؟ وی کاملاً غایب است و به عبارت بهتر در عرصه دیپلماسی سیاسی و اقتصادی حضور حداقلی دارد.
مجلس به دنبال آن است که هر چه زودتر چهره دیپلماسی ما دگرگون شود و به سمت اقتصادی حرکت نماید چون که وقتی جهش تولید داریم، باید بازار کافی برای فروش محصولات ایرانی وجود داشته باشد. با اینکه مقوله بازار خیلی به وزارت امورخارجه ارتباطی پیدا نمی کند اما وزارت خارجه باید تسهیل گری و ارتباط با کشورها و دیپلماسی را در دستور کار خود قرار دهد و بستر آنرا فراهم آورد و در دولت هیچ اراده ای برای این امر وجود ندارد.
وابستگی بودجه ۱۴۰۰ به نفت بسیار زیاد است در حالیکه ما ظرفیت های زیادی بخصوص در صنعت و معدن داریم. چرا دولت از این ظرفیت در تدوین بودجه غافل است؟
این دولت پرادعا و ناکارآمد است و از تحولات اقتصادی در جهان و کشورهای همسایه غافل است.
میزان برداشت دولت از صندوق توسعه ملی بسیار زیاد است. به نظر شما چرا دولت برای حل مشکلات تا این حد از صندوق توسعه ملی برداشت می کند؟
ما در مجلس هشتم به فرمان رهبر معظم انقلاب، طرح ایجاد صندوق توسعه ملی را تصویب کردیم و بر مبنای قانون قرار بر این بود که هر سال ۲۰ درصد از درآمد حاصل از صادرات نفت، گاز و میعانات گازی به صندوق توسعه ملی تزریق شود و تا آخر قانون برنامه پنجم توسعه، دولت هیچ برداشتی از صادرات نفت، گاز و میعانات گازی برای هزینه های جاری نداشته باشد.
مفهوم این مساله آن است که دولت باید آنقدر صنعت و تولید را فعال کند تا از محل مالیات و عوارض بتواند خودش را اداره کند اما دولت این گونه نبوده است. صندوق توسعه ملی اگر مورد دستبرد دولت ناکارآمد قرار نمی گرفت می توانست پشتوانه عظیمی برای اقتصاد کشور و فعالان اقتصادی باشد.
اعتماد به غرب وحشی و گرگ های کراواتی و عدم توجه به ظرفیت های فراوان داخلی خیانت به مردم است
دولت بعضاً علت مشکلات کشور را به عدم تصویب لوایح FATF و تحریم ها نسبت می دهد. آیا علت اصلی مشکلات ما چنین موضوعاتی است؟
اشکال کار این است که این دولت و شخص رئیس جمهور گرایش شدید به غربی ها دارند و هیچ برنامه و اعتقادی به بقیه ظرفیت های موجود در دنیا و همسایه ها ندارند و فرصت های زیادی را نابود کرده اند. اعتماد به غرب وحشی و گرگ های کراواتی و عدم توجه به ظرفیت های فراوان داخلی از نظر بنده خیانت به مردم است.
تا چه حد لزوم دارد که از ابزارهای نظارتی خود برای مقابله با مشکلات و بخصوص گرانی ها استفاده کند؟
از زمانی که مجلس یازدهم روی کار آمده است، دولت خیلی خودش را جمع و جور کرده و خیلی از مواضع بی ربط خویش را کنار گذاشته است. مردم باید قدرت خریدشان افزایش یابد و این مساله مستلزم آن است که تورم کاهش پیدا کند و قیمت ارز و کالاها تثبیت شود. اما این دولت اعتقاد و کفایت لازم برای انجام این کارها را ندارد.
به نظر شما برای کنترل تورم و رفع گرانی ها چه باید کرد؟
کل نقدینگی باید به سمت تولید و خدمات وابسته به تولید شامل صنعت، معدن و کشاورزی هدایت شود و همینطور باید صادرات محور کار قرار گیرد نه واردات، چون که واردات بی رویه، مملکت را بدهکار می کند. نکته مهم دیگر آن است که بنده معتقدم که دولت خودش با غفلت از ظرفیت مردم و خودتحریمی ها به شکلی با کسانی که کشورمان را تحریم می کنند، همراهی می کند.
دولت دست های خویش را در مقابل تحریم کنندگان بالا برده است و برنامه منسجمی برای خنثی کردن تحریم ها ندارد
دولت نباید دست های خویش را در مقابل تحریم کنندگان بالا ببرد. ما عضو سازمان ملل متحد هستیم و آمریکا هم عضو سازمان ملل متحد است و ما یک رأی و آنان هم یک رأی دارند اما آمریکا قوانین خودش را به کل جهان تسری می دهد که این مورد بر خلاف قوانین بین الملل است و متأسفانه دولت ما هم دستش را در مقابل آنان بالا برده است و برنامه منسجمی برای خنثی کردن تحریم ها ندارد و سوال آن است که دولت چه اقداماتی را برای خنثی سازی تحریم ها در دستور کار دارد و یا انجام داده است.
مردم از گرانی ها و نوسان شدید قیمت کالاها گله دارند. آیا در بودجه سال آینده پشتیبانی از اقشار ضعیف جامعه مورد توجه قرار می گیرد؟
ساماندهی امور مردم در اجرا بر عهده دولت می باشد و وقتی که پول داشته باشید اما قدرت خریدتان کم باشد، فایده ای ندارد. مجلس در ساماندهی اقتصاد کشور و دفاع از حقوق ملت بسیار جدی است و برنامه های لازم در این حوزه دارد اما به نظرم بودجه ای که دولت برای سال آینده عرضه کرده است، ایرادات اساسی دارد و خیانت به کشور و ملت است که یک بودجه غیرقابل تحقق به مجلس شورای اسلامی عرضه شود.


منبع:

1399/10/27
12:53:04
0.0 از 5
4017
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , تصویب , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳