مجلس ایران دات كام
پورابراهیمی:

جلوی صادرات فولاد را گرفته اند

جلوی صادرات فولاد را گرفته اند

به گزارش مجلس ایران دات کام رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی می گوید در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری تراز تجاری کشور منفی بوده که هرچند پیشبینی می شود تا آخر سال این عدد به صفر برسد اما نشان دهنده نیاز جدی به بهبود برخی سیاست هاست.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی در مراسم روز ملی صادرات اظهار نمود: یکی از اصلی ترین موضوعاتی که در حوزه تجارت اهمیت فراوانی دارد مدیریت بانک مرکزی در این حوزه می باشد. تا زمانی که ما نتوانیم سیاست های این بانک را در جهت توسعه تجارت مدیریت نماییم مشکلات و محدودیت ها ادامه خواهد داشت.
وی افزود: یکی از مهم ترین دستاوردهای اخیر دولت در حوزه اقتصاد مصوبه ۱۷۷ ستاد اقتصادی دولت بود که برپایه آن متولی بخش تجارت در اقتصاد ایران وزارت صنعت، معدن و معدن ارائه شد که افزایش قابل توجه سرعت ترخیص کالا از گمرک در ماه های گذشته نشان دهنده بهبود نسبی اوضاع در این حوزه می باشد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما در امر تجارت با دو رویکرد جدی باید به سراغ مشکلات برویم، توضیح داد: مبحث نخست تعیین تکلیف تعهدات ارزی با روشی است که حتی یک دلار از منابع کشور در خارج نماند. سازمان مالیاتی جریمه های در ارتباط با تعهدات ارزی در سال ۱۳۹۸ را اعمال کرد ولی هنوز ابهام درباره سال ۱۳۹۷ باقی مانده است.
به قول پورابراهیمی نخستین درخواست مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف رفع تعهدات ارزی از گذشته تا امروز است. مبحث دوم به سامانه تسویه ارزی باز می گردد که باید وزارت صنعت، معدن و معدن آنرا پیگیری کند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از شرایط به وجود آمده در حوزه فولاد توضیح داد: ما در این بازار به هیچ عنوان کمبود عرضه نداریم. در شرایطی که تمام نیاز حدودا ۱۷ میلیون تنی فولاد کشور تأمین می شود اما متاسفانه برخی تصمیم های غلط هم مانع از صادرات شده و هم قیمت گذاری دستوری در دیگر حوزه ها هم این بازار را با چالش مواجه می کند.
وی افزود: بررسی ها نشان داده است که تنها در دو سال ۱۳۹۷ – ۱۳۹۸ قیمت گذاری دستوری ۱۲ هزار میلیارد تومان رانت بوجود آورده و شرکتهای تولیدی از این منابع محروم شده اند. آنچه که در ارتباط با قیمت گذاری فولاد رخ داده هم از همین جنس است و خطر افزایش رانت را بالا می برد.1399/10/22
15:08:40
0.0 از 5
4303
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , دولت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام