مجلس ایران دات كام
كدخدایی خبر داد؛

احتمال تعقیب قضایی ترامپ پس از آخر دوران ریاست جمهوری

احتمال تعقیب قضایی ترامپ پس از آخر دوران ریاست جمهوری

سخنگوی شورای نگهبان ضمن اشاره به ترور شهید حاج قاسم سلیمانی، اظهار داشت: پس از اتمام دوره ریاست جمهوری ترامپ این امکان شاید وجود داشته باشد که ترامپ و سران رژیم آمریکا هم تحت تعقیب قرار بگیرند.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان و رئیس شورای سیاستگذاری دبیرخانه بین المللی صلح و مقاومت عصر امروز در نشست خبری رویداد مطالبه گری حقوقی ترور شهید سلیمانی ضمن اشاره به نخستین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، اظهار داشت: جنایت به شهادت رساندن سردار سلیمانی خلاف حقوق بین المللی بود و در تاریخ سابقه نداشت.
وی اضافه کرد: مراحل پایانی دادخواست عاملان این جنایت در حال انجام می باشد.
سخنگوی شورای نگهبان در عین حال اعلام نمود: تعقیب بین المللی هم صورت خواهد گرفت.
کدخدایی تصریح کرد: رئیس قوه قضائیه و همکاران وی در دادگستری، وزیر خارجه و همکاران وی و همینطور مرکز امور حقوقی ریاست جمهوری کمک های خوبی در جهت تحقق اقدامات حقوقی در مورد ترور شهید سلیمانی کرده اند.
وی عنوان کرد: شهید سلیمانی در ایران و منطقه ایثارگرانه برای حفظ امنیت اقدام نمود و خیلی زود است که فعالیتهای این شهید عزیز علنی شود.
رئیس شورای سیاستگذاری دبیرخانه بین المللی صلح و مقاومت با اعلان اینکه ترور شهید سلیمانی یک جنایت بود و هیچ انسان سلیم النفسی این جنایت را تایید نمی کند، اظهار داشت: در حوزه بین المللی اسناد گوناگونی داریم که این جنایت را محکوم می کند؛ یک مقام عالی رتبه ایرانی در مسافرت رسمی به یک کشور دیگر توسط کشور سومی ترور می شود، این از جهت حقوقی یک پرونده ویژه است و حتما آمران و مباشران این جنایت تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.
کدخدایی ضمن اشاره به اینکه جنایت مقامات رژیم آمریکا، قابلیت پیگیری در محاکم داخلی دارد که بر این اساس مقدمات محاکمه جنایتکاران فراهم شده و مبحث توسط دستگاه قضایی در دست پیگیری است، خاطرنشان کرد: تعقیب کیفری جنایتکاران هم توسط محاکم قضایی در تهران در حال پیگیری است.
وی اضافه کرد: علاوه بر محاکم داخلی، محاکم کشور دوست و برادر عراق هم صلاحیت پیگیری حقوقی دارد، چون حاکمیت عراق نقض شده و بدون گزارش به مقامات عراقی، این جنایت انجام شده است.
سخنگوی شورای نگهبان با اعلان اینکه ترور سردار سلیمانی نقض کنوانسیون های مختلفی مانند کنوانسیون ژنو و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است، اظهار داشت: دبیرخانه بین المللی صلح و مقاومت تشکیل شده تا مراحل حقوقی پیگیری مبحث ترور شهید سلیمانی به سرانجام برسد.
کدخدایی با اعلان اینکه پس از اتمام دوره ریاست جمهوری ترامپ این امکان شاید وجود داشته باشد که ترامپ و سران رژیم آمریکا هم تحت تعقیب قرار بگیرند، اضافه کرد: البته در زمینه دادخواست حقوقی اقدامات مقدماتی انجام شده و مشغول بررسی متن آن هستیم و ظرف ماه های آتی دادخواست حقوقی تقدیم دادگاه داخل کشور خواهد شد.
وی عنوان کرد: آمران و عاملان اصلی همچون «ترامپ» و «پمپئو» خودشان اعتراف به این جنایت کرده اند اما غیر از این افراد، عاملان دیگری از این ترور از برخی کشورهای دیگر هم شناسایی شده اند.
رئیس شورای سیاستگذاری دبیرخانه بین المللی صلح و مقاومت تصریح کرد: کشورهای مختلفی در فراهم کردن عملیات ترور شهید سلیمانی دخیل بوده اند و مردم از ما توقع دارند که این موارد هم پیگیری شود و حتما پیگیری می شود.
در این مراسم که برخی از خانواده های شهدای جبهه مقاومت و شهدای ترور شرکت کرده بودند از پوستر همایش صلح و مقاومت رونمایی گردید.


1399/10/12
13:12:46
0.0 از 5
4286
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳