مجلس ایران دات كام
قالیباف در دیدار مسئولان بسیج اساتید كشور:

انقلابی بودن به مفهوم گره گشایی از مشكلات مردم است

انقلابی بودن به مفهوم گره گشایی از مشكلات مردم است

به گزارش مجلس ایران دات کام رئیس مجلس با اعلان اینکه امروز انقلابی بودن به این معناست که بتوانیم مشکلات مردم را گره گشایی نماییم، به بررسی لایحه بودجه در مجلس اشاره و اظهار داشت: بودجه فقط برای دولت نوشته نمی گردد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف ظهر امروز (چهارشنبه، ۱۰ دی ماه) در دیدار با مسئولان بسیج اساتید کشور و ارتباط تصویری با چند استان ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، اظهار داشت: این ایام مصادف با نخستین سالگرد شهادت سردار سپهبد شهید سلیمانی شده که انصافاً وی سیدالشهدای مدافعان حرم محسوب می شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: شهید سلیمانی بیش از ۴۳ سال مجاهدت کرد و مخلصانه در ایام خیلی مشکل کوشش کرد بدین جهت خداوند هم به وی عزت دنیوی و اخروی داد.
وی اضافه کرد: با همه وجود در همه محافل گفتمانی عنوان کردم بسیج می تواند نقش جدی و پیشاهنگی در عرصه های مختلف ایفا کند.
قالیباف افزود: فرهنگ اسلامی و مبانی دینی که با آن انقلاب اسلامی شکل گرفت بر دو خاصیت سنت های الهی و پایبندی به آنها و مردمی سازی تاکید جدی دارد؛ بدین جهت مشاهده می شود اگر تا حالا انقلاب اسلامی تداوم داشته بر این دو اصل پایبند بوده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مردم در نظام اسلامی موضوعیت و اهمیت دارند، اشاره کرد: اگر ۴ دهه گذشته از انقلاب اسلامی را تحلیل نماییم بدون شکل مشاهده خواهیم کرد هر گاه این دو خاصیت را مورد توجه قرار دادیم مشکلات برطرف شده اما هر زمان که یکی از این دو موضوع کمتر مورد توجه قرار گرفته یا گرفتار دیوانسالاری شده ایم، امور گرفتار لطمه شده است.
بسیج باید پیشاهنگ اثبات کارآمدی دین در جامعه باشد
وی اظهار نمود: شهید سلیمانی نیز دو خاصیت مذکور را داشت، آمریکایی ها ۷ هزار میلیارد دلار در منطقه خاورمیانه هزینه کردند اما شهید سلیمانی با همراهی امت اسلامی، فاطمیون و زینبیون افتخارآفرینی کرد که نمادی از مردمی سازی امور است؛ در مواجهه با کرونا نیز بخش های مختلف دولتی غافلگیر شدند که طبیعی هم بود اما وقتی مردم در صحنه حاضر شدند شاهد گره گشایی های مختلف از تامین تجهیزات فنی تا تولید ماسک بودیم.
قالیباف با اشاره به اینکه بسیج فضایی است که تبلور حضور سازماندهی شده مردم در آن مشهود است، اظهار داشت: امروزه در حوزه کارآمدی مسائل مختلف مانند فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی گرفتار چالش هستیم و فرصت های زیادی را از دست دادیم بدین جهت برای برطرف نمودن مشکلات باید تلاش کنیم؛ بر این اساس باید کارآمدی دین را در بستر جامعه اثبات نماییم که بسیج می تواند پیشاهنگ این کار باشد. بسیج اساتید دانشگاه و حوزه می تواند پیش قراولان در حل نظام مسائل و شناخت نظام مسائل موجود باشند.
رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: عمدتاً افراد تصور می کنند مشکل کشورمان نبود پول یا اعتبارات و عدم فروش نفت به خاطر تحریم است؛ البته تحریم کاغذ پاره نیست و اثرگذار می باشد، اما اگر احساس نماییم تحریم تهدید است اشتباه بزرگی کردیم، باید لطمه شناسی نماییم تا بتوانیم با تاکید بر نقاط قوت تهدید را به فرصت تبدیل نماییم بدین جهت باید به سمت مردمی سازی حرکت نماییم.
وی افزود: روزی در کشورمان ۱۱۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم اما تراز عملیاتی بودجه نیز با کسری مواجه بود و زمانی که درآمد نفتی به ۵ میلیارد دلار نیز رسید، همچنان با کسری مواجه هستیم که این امر نشان میدهد مشکل در کشورمان به تامین اعتبار و پول برنمی گردد.
قالیباف اظهار نمود: فرصت های عظیمی در اختیار مجلس بوده است تا بتواند همانند رهنمودهای امام راحل در رأس امور باشد اما امروزه باید پرسید چرا مجلس نتوانسته نقش محوری خودرا به خوبی ایفا کند، برای تحقق این امر نیازمند وجود عزم جدی و بازگشت کارآمدی به قوه مقننه هستیم؛ بدین سبب اگر به درستی قانونگذاری و نظارت شود و به امر نظارت اولویت دهیم به جایگاه در رأس امور بودن دست خواهیم یافت.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ۴ محور تحولی در دستور کار مجلس در خصوص مردمی سازی، شفاف سازی، هوشمندسازی و کارآمدسازی اظهار داشت: اگر بتوانیم تحول را از درون مجلس رقم بزنیم می توانیم در بیرون مجلس نیز اثرگذار باشیم و با نظارت های مجلس به نابسامانی های موجود سامان دهیم.
بودجه سالانه یعنی زندگی مردم و مجلس باید ریل گذاری بودجه را اصلاح کند
وی با اشاره به اینکه مجلس در فصل تصویب بودجه است که این امر برای همه کشور اهمیت دارد، اشاره کرد: بودجه فقط برای دولت نوشته نمی گردد بلکه بودجه سالانه یعنی حکمرانی کشور و زندگی مردم پس باید سیاست های پولی و سیاست های مالی به درستی تبیین شود؛ متأسفانه گاهی اوقات به سبب سیاست های غلط پولی دست در جیب مردم شده و حتی دارایی آنها در مدت زمان کوتاهی به یک سوم کاهش یافته است پس مجلس باید این ریل گذاری صحیح را بوجود آورد.
قالیباف اضافه کرد: کمیسیون های مجلس این ظرفیت را دارند که بسیج اساتید بتواند باتوجه به دستور جلسات آنها موضوعات مختلف را بررسی و پیشنهاداتش را عرضه نماید که این امر سبب ایجاد خلاقیت و افزایش ظرفیت ها می شود؛ در نخستین گام بسترسازی برای تحقق این مهم در کمیسیون کشاورزی مجلس انجام شده است.
رئیس مجلس در اشاره به نمونه ای از سو مدیریت افزود: در مقطعی ۱۰ میلیارد دلار با موافقت رهبر انقلاب برای حوزه کشاورزی و امنیت غذایی تخصیص یافت اما با بررسی پروژه های اجرا شده در خوزستان، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه می توان مشاهده کرد اعتبار هزینه شده اما بد خرج شده است؛ در حقیقت هم وقتمان را تلف کردیم و هم پروژه ها بد اجرا شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه انقلابی بودن به این معناست که بتوانیم مشکلات مردم را گره گشایی نماییم اظهار داشت: رهبر انقلاب حدود ۱۲ سال قبل در تحلیل موضوعی فرمودند دشمن اصلی ما آمریکا است و برای مواجهه با دشمن باید کار، کار و کار کرد؛ بدین سبب امروز هر چیزی که مانع کار کردن شود عامل دشمن است پس باید امور را با روحیه جهادی پیش ببریم.


منبع:

1399/10/11
01:13:50
0.0 از 5
4146
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان مجلس ایران دات كام