مجلس ایران دات كام
خاندوزی:

تلاش تیم اقتصادی مجلس، ریل گذاری امیدآفرین است

تلاش تیم اقتصادی مجلس، ریل گذاری امیدآفرین است

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: تلاش تیم اقتصادی مجلس ریل گذاری امیدآفرین است که امیدوارم به تدریج ثمرات آن ظاهر شود و البته قطار قوه مجریه هم بر همین ریل حرکت نماید.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، سیداحسان خاندوزی در جلسه علنی امروز(چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن تسلیت ایام عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، اظهار داشت: بنا بود در نطق نخست خود به ریشه های نهادی-ساختاری دهه از دست رفته اقتصاد ایران، به ریشه صعوبت تولید و سهولت سوادگرای، به ریشه تورم تحمیل شده از جانب کسری بودجه و ناترازی بانک ها، به ریشه سیاست های رانت پراکن و نابرابری های بنیان برافکن اشاره کنم.
وی اضافه کرد: بنا داشتم به سطح نازل سیاست گذاری، به چندین دهه فقدان سیاست صنعتی و راه غلط پشتیبانی از تولید، به فقدان سند آمایش ملی و فقدان نهادهای تنظیم گری و به بودجه ریزی بی کیفیت، عدم پاسخ گویی و شفافیت و ضمانت نداشتن حقوق مالکیت و حکمرانی دولت از هم گسیخته بپردازم.
نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه بنا داشتم به علل سیاسی وضع کنونی بپردازم، مانند طنز تلخ فقدان تحزب برای امور سیاسی از یک سو و سیاسی شدن همه آنچه نباید سیاسی شود از طرفی، عنوان کرد: مقصودم تحزب برای اداره منسجم امور است و نه فقط شب انتخابات که اگر حزب بود به خاطر حیثیت خودش اجازه نمی داد که رئیس جمهور حزبش چنین کند و یا نمایندگان حزبش چنان کنند و کادرسازی و شایسته گزینی به شب انتصاب آقایان موکول گردد.
خاندوزی با اشاره به اینکه قرار بود حول این دغدغه های بلندمدت سخن بگویم اما اجازه دهید امروز به اقتصاد-سیاسی فاجعه دو سال گذشته تمرکز کنم، خطاب به مردم، خاطرنشان کرد: بعد از ۶ ماه پیگیری جزئی حل معضلات ارزی و بودجه ای با نگاهی غیرجناحی، حالا میدان را این گونه میبینم؛ از عوارض اقتصادی کرونا که بگذریم بخشی از نزول ۹ ساله اقتصاد در ارتباط با نبرد خزانه داری آمریکا و متحدانش با جمهوری اسلامی ایران است اما بخش دیگر آدرس، آن تفکری در داخل است که بدش نمی آید این دفعه طبقه متوسط و جنبش تهی دستان مدافع عقب نشینی باشد؛ تفکری که می خواهد ایران یک کشور عادی باشد.
وی تصریح کرد: بی جهت نیست که پس از ۳۲ ماه از شروع تحریم ها، تحریم هایی که فقط ۸ سال از تجربه قبلی آن می گذرد، هنوز برخی بروکرات های این کشور آرایش جنگی نگرفته اند چون شاید بنا نیست بگیرند.
نماینده مردم در تهران در مجلس خاطرنشان کرد: شاید بنا نیست نقشه ارزی و تجاری ما از سیطره خزانه داری آمریکا بیرون برود، شاید بنا نیست وابستگی سفره مردم به واردات نهاده های اساسی و ماده موثره دارو کم شود. شاید بنا نیست دیپلماسی اقتصادی آسیایی و منطقه ای جایگزین فرنگ شود، شاید بنا نیست مالیات عادلانه اغنیا و ویژه خواران دریافت شود، لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را ببینید!
خاندوزی با اشاره به اینکه نتوانستیم انگیزه بروکرات های کف دستگاه ها و شرکتهای دولتی، صندوق ها و امثال آنرا به سمت مقاوم سازی اقتصاد برگردانیم، تصریح کرد: اگر می خواهید دولت بعد صدمه پذیری و شکنندگی اقتصاد را تکرار نکند، از نگاه سیستمی غیر از تغییر تفکر رئیس دولت باید برای انگیزه بروکرات ها نهادسازی نماییم.
وی با اشاره به اینکه آیا مجلس یازدهم در مقابل تمایلات عوام پسندانه و فشار ذینفعان خواهد ایستاد؟، خاطرنشان کرد: امان از جاهلان متمسک.
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه تفکر وابستگی بقای خویش را به اصلاح اقتصاد داخل منوط نمی بیند بلکه فرودستان را با ترس از دوگانه جنگ و صلح حامی خود می کند و فرادستان را با عدم دریافت مالیات عادلانه و توزیع رانت و مجوز، عنوان کرد: البته در ۱۵ ماه منتهی به انتخابات ۱۴۰۰ به شکل پوپولیستی ۷۵ درصد به پرداختی کارکنان اضافه می شود، حتی به قیمت تحمیل کسری بودجه و تورم بر ۸۵ میلیون ایرانی.
خاندوزی خطاب به مردم، اظهار داشت: از منظر متخصصان اقتصاد، بخش مهم معضلات چاره روشن دارد اما سقف سیاسی کاری اجازه قد کشیدن درخت تخصص را نمی دهد؛ کارشناسان جوان دستگاه ها با ما مرتبط هستند و نزد ما درد دل می کنند اما تفکری بدش نمی آید اصلاح مهمی به صورت درون زا محقق نشود تا همه بدانند برای شاخصهای اقتصاد فقط به یُمن لبخند غرب، روی خوش خواهیم دید و هزینه مقاومت بیشتر از هزینه رام بودن است.
وی افزود: آری! صف آرای واقعی اینجاست؛ اقتصاد قوی یا اقتصاد وابسته. این دوگانه مرزبندی اصلاح طلب و اصولگرا نیست؛ حتی دولتی و غیردولتی هم نیست چون خیلی از وزرای اقتصادی، رئیس بانک مرکزی و غیره در اردوگاه جنگ اقتصادی می رزمند اما آیا سررشته امور به دست تفکر اقتصاد قوی است؟ البته اقتصاد قوی نه اقتصاد منزوی.
نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه البته مجلس یازدهم در این جنگ اراده ها، یک بازیگر موثر است و تلاش ما این است که به فضل الهی، موازنه را به نفع مردم و ایران قوی تغییر دهیم، اضافه کرد: تلاش تیم اقتصادی مجلس ریل گذاری امیدآفرین است که امیدوارم به تدریج ثمرات آن ظاهر شود و البته قطار قوه مجریه هم بر همین ریل حرکت نماید.
خاندوزی با اشاره به اینکه همه اینها در وهله اول مشروط است به اصلاح فرایندهای ناکارا و ناسالم مجلس، اظهار داشت: در وهله دوم هم قانون عادلانه و نظارت عادلانه که در اسلام ناب حتی برای رسیدن به قدرت باید به جای عوام فریبی دست به دامن عدالت و اخلاص شد.

1399/10/10
16:08:20
0.0 از 5
4209
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵