مجلس ایران دات كام
گزارش مجلس ایران دات كام؛

احتمال رد كلیات لایحه بودجه در مجلس

احتمال رد كلیات لایحه بودجه در مجلس

مجلس شورای اسلامی نظر و رأی مثبتی نسبت به کلیات لایحه بودجه ندارد و احتمالاً نمایندگان به رد کلیات بودجه 1400 رأی خواهند داد.خبرگزاری مهر، گروه سیاست - زهرا علیدادی؛ سند دخل و خرج سال ۱۴۰۰ در تاریخ ۱۲ آذر ماه تقدیم مجلس شورای اسلامی شد. بودجه ای که رئیس جمهور برای دفاع از آن به مجلس نرفت و توسط معاون پارلمانی اش تقدیم مجلس شد. اما بودجه در حالی از پاستور به بهارستان رسید که نمایندگان قبل از ارائه آن، آستین ها را بالا زده و ملات اصلاح ساختار بودجه را تا حدودی فراهم نموده بودند، اما دست آخر بودجه بدون اصلاحات ساختاری روی میز نمایندگان قرار گرفت.
در همین زمینه، جبار کوچکی نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: دولت بودجه ای سنتی برای سال ۱۴۰۰ تدوین کرده و تغییرات اصلاح ساختار بودجه در آن لحاظ نشده است و باید اظهار داشت که دولت به کل اعتقادی به اصلاح ساختار بودجه ندارد.
جزئیات یک نامه
در گرماگرم انتقادات به ساختار بودجه، محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر از ارسال نامه مقام معظم رهبری به رئیس جمهور برای تعیین میزان برداشت از صندوق توسعه ملی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ آگاهی داد.
این نماینده مجلس با اعلان اینکه دولت مجوز برداشت هر ساله از صندوق توسعه ارزی را فقط تا ۲۰ درصد در اختیار دارد، اظهار داشت: دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ علاوه بر این مقدار، ۱۸ درصد دیگر یعنی به میزان ۷۵ هزار میلیارد تومان در جدول منابع برداشت از صندوق توسعه ملی را مشخص کرده است.
زنگنه این را هم اظهار داشت که بر این اساس، رئیس جمهور طی نامه ای از مقام معظم رهبری برای این میزان برداشت کسب اجازه کرده بود که ایشان برداشت مازاد در ۲۰ درصد و تا سقف ۳۸ درصد را منوط به سقف فروش یک میلیون بشکه در روز کرده اند و درباره مابقی آن هم فرموده اند که «بیش از ۲۰ درصد برداشت نشود».
همچنین بگفته نماینده مردم تربت حیدریه «مقام معظم رهبری همین طور فرموده اند که «مطالبات و تسهیلاتی را که دولت در سال ۹۹ از محل صندوق ذخیره ارزی برداشت کرده، باید بازگرداند».
پیشنهاد مجلس به دولت
پاسخ به نامه رئیس جمهور از طرف مقام معظم رهبری به صورتی حائز تغییرات در سقف منابع و مصارف است. زنگنه در همین زمینه به خبرنگار مهر می گوید: ما به دولت پیشنهاد می نماییم که این اصلاحات را طی یک جدول منابع و مصارف یا به صورت اصلاح کلی تر انجام داده و این بخش را برای مجلس شورای اسلامی ارسال نماید برای اینکه اگر بودجه واقعی تنظیم نشود، تبعات ناگواری برای معیشت مردم دارد.
زنگنه با تاکید بر اینکه نوع اجازه رهبر انقلاب حاکی از اهتمام و توجه ایشان به واقعی تر شدن بودجه است، گفت: بدین سبب ایشان تا سقف یک میلیون بشکه فروش نفت را مجوز داده و بیش از این را جایز ندانسته اند که نظر کارشناسان هم این است که رقم دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه فروش نفت در روز غیرواقعی است.
خوش بینی نفتی
اما در حالی تاکید مقام معظم رهبری پیرو سهم دولت از منابع نفتی مورد توجه قرار می گیرد که قبل تر، نمایندگان از وابستگی شدید آن به نفت آگاهی داده بودند. بطوریکه برمبنای بندهای آورده شده در بودجه، ۲۰۰ هزار میلیارد تومان حاصل از منابع نفت و گاز، ۷۰ هزار میلیارد تومان پیش فروش اوراق نفت، ۷۵ هزار میلیارد تومان سهم صندوق توسعه ملی و ۲/۷ میلیارد دلار هم در تبصره ۴ آمده است که با احتساب این موارد، بیش از ۵۰ درصد بودجه وابسته به نفت می باشد.
سید مصطفی میرسلیم درباره لایحه بودجه پیشنهادی دولت، اظهار داشت: قسمتی از درآمدهای دولت به فروش نفت برمی گردد اما بر چه اساس فروش دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز، پیش بینی شده است؟ بنظر می رسد بودجه با این ذوق زدگی بسته شده که تحریم ها برداشته می شود و فروش نفت به آسانی صورت می گیرد؟ مگر ما اجازه داریم با کسانی که خیانت کرده اند و به آسانی آدم می کشند، مذاکره کنیم؟
بر این اساس، ترسیم ابعاد و نقاط ضعف بودجه در نگاه اول و تاکید مقام معظم رهبری پیرو نامه بودجه ای ایشان به رئیس جمهور، تصویب کلیات این لایحه را در هاله ای از ابهام قرار داده است.
بودجه غیر قابل دفاع
در همین زمینه احمد راستینه، نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی درباره این بودجه به خبرنگار مهر می گوید: کلیات این لایحه بودجه ۱۴۰۰ قابل دفاع نیست و باید اصلاحات جدی در آن صورت گیرد.
وی با اعلان اینکه منابع و مصارف دولت در این لایحه به صورت روشن مشخص نشده است، گفت: منابع و مصارف در لایحه بودجه واقع بینانه دیده نشده است و به منابعی پرداخته شده که تحقق آن امکان پذیر نیست.
بودجه خیالی
همچنین علیرضا نظری، نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی درباره لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، اظهار داشت: دولت بودجه ای را به مجلس ارایه داده است که بنظر می رسد بخش چشمگیری از درآمدهایی که برای سال آینده پیش بینی شده، قابل تحقق نیست بدین سبب با بودجه خیالی نمی توان برای کشور برنامه ریزی نمود.
دیدگاه پژوهشی مجلس؛ کلیات «رد» شود
اما این اختتام کار نبود و در کنار واکنش های متوالی نمایندگان، بازوی کارشناسی مجلس هم درباره بودجه ۱۴۰۰ نقطه نظرات مهمی را بیان نمود. مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی پیرو بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، به تورم زا بودن این بودجه اشاره نمود و خواهان «رد» کلیات آن از طرف مجلس شد.
در این گزارش آمده است طبیعتاً در صورت عدم ارائه لایحه بودجه با اصلاحات مورد نظر، مجلس می تواند تا زمان اعمال اصلاحات، طرح اجازه دریافت و پرداخت های دولت را (همانند برخی تجارب پیشین و با افزایش هزینه ها نسبت به قانون سال ۱۳۹۹ به میزان درصد افزایش حقوق و دستمزد) به تصویب برساند.
همچنین در گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمده است تجربه سالهای اخیر نشان میدهد احتمال موفقیت راهبرد تأیید کلیات بودجه و انجام اصلاحات در پروسه بررسی در مجلس بسیار پایین است. همچنان که در بررسی لایحه بودجه سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ نیز با وجود مطرح شدن این راهبرد، عملاً اصلاح اساسی در مجلس محقق نشد.
در همین زمینه، عباس گودرزی، نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی هم در یکی از جلسات مجلس خطاب به رئیس جمهور، اظهار داشت: آقای روحانی! این چه وضع بودجه ریزی برای کشور است؟ دولت در بودجه سال آینده درآمدهای غیرواقعی تعریف کرده و بهتر است پیش از آنکه مجلس کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ را رد کند، دولت درخواست بازگشت لایحه را دهد و آنرا اصلاح کند.
همچنین میرسلیم، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه بودجه جاری نباید به نفت وابسته باشد، اظهار داشت: نفت باید برای کارهای زیربنایی هزینه شود نه پرداخت حقوق و این ها مواردی است که نیاز است اصلاحاتی در بودجه صورت گیرد و با توجه به این که مخالفان زیادی در مجلس وجود دارد، احتمال «رد» کلیات بودجه وجود دارد.
دفاع دولت، واکنش مجلس
با این حال رئیس جمهور در نشست خبری که اخیراً برگزار شد، تفسیر خود از لایحه بودجه ۱۴۰۰ را ارائه نمود. رئیس دولت تدبیر و امید اصرار کرد که لایحه بودجه بسیار واقع بینانه بسته شده است.
در همین زمینه حمیدرضا حاجی بابایی در واکنش به این اظهارات رئیس جمهور به خبرنگار مهر، اظهار داشت: برای نوشتن لایحه بودجه، مولفه هایی در ذهن رئیس جمهور و دولتمردان وجود دارد که مطابق با آن مؤلفه ها، بودجه به خوبی نوشته شده است.
وی افزود: در مقابل، یکسری مؤلفه ها در ذهن نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تدوین لایحه بودجه وجود دارد که برمبنای آن مؤلفه ها، ما معتقدیم که لایحه بودجه سال آینده ایراداتی دارد و این اشکالات باید اصلاح گردد.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه البته این مسئله همیشه وجود داشته اما در سالهای مختلف شدت و ضعف داشته است، اظهار داشت: متأسفانه بودجه سال ۱۴۰۰ جزو بودجه هایی است که ضعف زیادی دارد اما باید اهتمام نماییم که دراین زمینه به تفاهم برسیم و بودجه ای را مصوب نماییم که واقعی و اثرگذار باشد.
همچنین محمدباقر قالیباف در یکی از جلسات علنی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: متأسفانه بخش هایی از لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ با اصل ۱۱۰ قانون اساسی و همین طور برنامه ۵ ساله توسعه کشور مغایرت دارد. همین طور در حوزه مصارف بودجه هم مغایرت هایی وجود دارد که ما باید به این مسائل دقت نماییم.
تغییر در تدبیر!
با این حال و باتوجه به شفاف شدن نقاط ضعف بودجه ۱۴۰۰، حسن روحانی در دوم دی ماه و یکصد و نودمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اذعان داشت که دولت در حد توان و امکانات و با در نظر گرفتن همه جوانب و بررسی کارشناسانه، اهتمام خواهدنمود تا نظرات اصلاحی مجلس را با حفظ شاکله کلی، در بودجه لحاظ کند.
شور دو قوه برای اصلاح ساختار بودجه
اما این اختتام کار نبود و رئیس مجلس و رئیس جمهور بمنظور بررسی لایحه بودجه و اجرای منویات مقام معظم رهبری برای اصلاح ساختار بودجه، جلسه ای برگزار کردند.
در نشست مشترک با رئیس جمهور، قالیباف تاکید کرد که تصویب کلیات لایحه تقدیمی دولت در مجلس منوط به اعمال تغییرات اساسی در آنست.
میان دستور بودجه ای
اما نگرانی از لایحه بودجه ۱۴۰۰ تا جایی پیش رفت که الیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ که از قضا از کارکشته های مجلس بوده و ردای چند دوره حضور در مجلس و کمیسیون برنامه و بودجه را در کارنامه کاری خود دارد، قبل از بررسی کلیات این لایحه و در نطق میان دستور جلسه- ۲ دی – مجلس گفت: دولت لایحه بودجه را متناسب با شرایط جنگ اقتصادی و دفاع از منافع ملی تنظیم نکرده و این بودجه برای فروپاشی است.
وی البته این را هم اظهار داشت که دست اندازی به صندوق توسعه ملی، انتشار اوراق سلف نفتی، برداشت از منابع ناشی از تغییر نرخ تسعیر ارز و افزایش پایه پولی در بودجه ۱۴۰۰ که آثار تورمی وحشتناکی دارد و حتما در کمیسیون تلفیق بودجه، تمام ساختارها و آنچه که در این بودجه محل تردید، شبهه، پنهان کاری و غیرشفاف بودن منابع است، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
با همه این تفاسیر آنچه مشهود است مجلس شورای اسلامی نظر و رأی مثبتی را نسبت به کلیات بودجه ۱۴۰۰ ندارد و احتمالاً نمایندگان به رد کلیات لایحه بودجه رأی خواهند داد، اما با این وجود باید منتظر ماند و دید که دولت و مجلس پیرو بودجه چالش برانگیز ۱۴۰۰ مقرر است با چه سازوکاری به تعامل برسند. آیا دولت می کوشد مجدداً با قید «تفسیر دولت» که این روزها بیش از پیش مطرح می شود، به حل مشکلات برود و بودجه فوق را اصلاح کند و یا اینکه تفسیر را کنار گذاشته و تغییرات مسلم را جایگزین خواهد کرد؟1399/10/07
12:20:02
0.0 از 5
4252
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵