مجلس ایران دات كام
فرهنگی در نشست خبری:

لایحه بودجه 1400 احتمالا دوسقفی بسته می شود

لایحه بودجه 1400 احتمالا دوسقفی بسته می شود

به گزارش مجلس ایران دات کام سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: احتمالاً لایحه بودجه ۱۴۰۰ دوسقفی بسته می شود.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، محمدحسین فرهنگی امروز (شنبه) در نشست خبری درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان، اظهار داشت: شفافیت آرای نمایندگان در ایام ابتدایی مجلس یازدهم اعلام وصول شد، ما آنرا به کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس و مرکز پژوهش های مجلس ارجاع دادیم، بحث هایی در این حوزه شد و هدف آن است که این شفافیت در مجلس وجود داشته باشد.
وی اضافه کرد: طرح شفافیت آرای نمایندگان در سامانه ای، بارگذاری و نظرات نمایندگان درباره آن دریافت شد، چون این طرح به صورت فوریتی نیست، در دستور کار مجلس است و بعد از بررسی طرح های در دستور کار مجلس، در صحن علنی مورد رسیدگی قرار می گیرد.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به اینکه هم اکنون مجلس در حال بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری است، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از طرح های در دستور کار مجلس درباره ساماندهی بازار فولاد است چون که بازار فولاد بازار حساسی است، لازم است که درباره آن مصوباتی داشته باشیم و امیدواریم بعد از بررسی این طرح ها، طرح شفافیت آرای نمایندگان در دستور کار قرار گیرد.
وابستگی بودجه به نفت بسیار بالا است
فرهنگی همینطور درباره وضعیت لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، اظهار داشت: وابستگی بودجه به نفت بسیار بالا دیده شده و همینطور درآمدها بسیار خوشبینانه در نظر گرفته شده و از طرفی، هزینه های بودجه اجتناب ناپذیر است و در صورت عدم تحقق درآمدها، مشکلات زیادی به وجود می آید.
وی اضافه کرد: نظرات مختلفی درباره بودجه وجود دارد همچون آنکه برخی معتقدند کلیات لایحه بودجه، رد و لایحه به دولت ارجاع شود و مورد اصلاح قرار گیرد.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان نمود: یک نظر دیگر وجود دارد که این روزها طرفداران بیشتری دارد در خصوص اینکه لایحه بودجه «دو سقفی» به تصویب برسد که هم نظر دولت و هم نظر مجلس را تأمین می کند.
احتمالاً لایحه بودجه ۱۴۰۰ «دوسقفی» بسته می شود
فرهنگی اضافه کرد: یکی از نظرات مجلس آن است که بودجه دوسقفی تصویب شود به این معنا که ما بودجه را بر مبنای واقعیات موجود تصویب می نماییم و در صورتیکه در آمد بیشتری کسب شد، احکامی را پیشبینی می نماییم که در صورت تحقق این منابع عملیاتی شود.
وی تاکید کرد: این نظر در مجلس یعنی دوسقفی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ قوی تر است و رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ هم این نظر را دارد و بنده هم موافقم که این کار صورت گیرد اما اینکه در نهایت چه تصمیمی درباره کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ گرفته شود، بستگی به رأی مجلس دارد.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره نحوه برگزاری جلسات مجلس در دوران کرونا، اظهار داشت: بیشتر مجوزهایی که رئیس مجلس در این زمان داشت، در حوزه های در ارتباط با کرونا بود. همچون آنکه معمولا اوراق زیادی در صحن علنی مجلس پخش می شد و دست به دست می چرخید و همه در معرض انتشار کرونا بودند که این مجوز گرفته شد تا بیشتر رأی گیری ها به صورت الکترونیکی باشد.
فرهنگی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا رئیس مجلس شورای اسلامی مجوزی درباره اختیار افزایش تعداد اعضای کمیسیون های مجلس گرفته است؟، اظهار داشت: افزایش تعداد اعضای کمیسیون های مجلس به آسانی صورت نمی گیرد و بر مبنای آئین نامه داخلی مجلس در اینباره تصمیم گیری می شود.
وی در پاسخ به سوالی پیرامون قانون مالیات بر خانه های خالی، اظهارداشت: پیشبینی های لازم در این مصوبه در نظر گرفته شده تا عملیاتی شود و مکانیزم هایی برای اعمال فشار بر کسانی که دارای مسکن هستند وجود دارد تا دارایی های خویش را در سامانه ثبت کنند.
نسبت به اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی نگران هستیم
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در مصوبه قانون مالیات بر خانه های خالی ضمانت اجرایی دیده شده اما اینکه این قانون به چه نحوی اجرا شود، ما نگرانی هایی از این بابت داریم، چون که در گذشته هم مصوبه هایی درباره مالیات بر خانه های خالی داشتیم اما به درستی اجرا نمی شد.
فرهنگی درباره مصوبه مجلس در خصوص قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها هم اظهار داشت: هم طرف های خارجی که در جریان این مصوبه هستند و هم مسؤلان داخلی ما باید توجه داشته باشند که ما دیگر حالت کجدار و مریز گذشته را نخواهیم داشت.
وی اضافه کرد: مسؤلان کشورهای اروپایی و آمریکا باید خودشان در اینباره تصمیم بگیرند و ما در قانون زمانبندی آنرا پیشبینی کرده ایم و این کشورها نمی توانند بهانه ای بیاورند.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: طرف مقابل یعنی گروه ۴+۱ باید اقداماتی را برای رفع تحریم ها در حوزه نفت و ارز انجام دهند و مشکلات رفع گردد و ما بر مبنای زمانبندی پیشبینی شده در این قانون پیش می رویم.
اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری به خرداد ۱۴۰۰ می رسد
فرهنگی همینطور درباره طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: پیشبینی ما آن است که این قانون به انتخابات سال ۱۴۰۰ می رسد و هم اکنون در حال رسیدگی در مجلس شورای اسلامی است.
وی بیان نمود: نظر بعضی از اعضای شورای نگهبان درباره این طرح اتخاذ شده است و هماهنگی هایی با آنان انجام شده اما متأسفانه درباره این طرح در فضای رسانه ای و غیررسمی مباحثی مطرح می شود که درست نیست.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: گاها گفته می شود که طرح اصلاح انتخابات ریاست جمهوری برای انتخابات ۱۴۰۰ است که باید بگویم این طرح هم برای انتخابات ۱۴۰۰ و هم انتخابات بعدی طراحی شده و فلسفه بررسی این طرح در مجلس آن است که ما دیگر در زمان انتخابات ریاست جمهوری شاهد حضور بی رویه افراد برای حضور در انتخابات نباشیم.
فرهنگی متذکر شد: شورای نگهبان بعد از مدتی به این جمع بندی رسید که مجلس قانون انتخابات ریاست جمهوری را اصلاح کند و مجلس هم به این مورد ورود کرد که تصمیماتی مجلس در اینباره اتخاذ نموده اما الزاما نهایی نیست و امکان دارد شورای نگهبان به بعضی از مواد آن ایراد بگیرد که این حق شورای نگهبان است و ما در مجلس آنرا اصلاح می نماییم.
برای حضور نظامی ها در انتخابات تصمیم جدیدی نگرفته ایم
وی عنوان کرد: بعضاً عنوان می شود که مجلس به دنبال آن است که به نظامیان مجوز دهد تا در انتخابات ریاست جمهوری حضور داشته باشند که این مساله خلاف واقع است.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این مجوز از آغاز انقلاب وجود داشت؛ بگونه ای که در نخستین انتخابات های مجلس شورای اسلامی یکی از دریاداران ارتش حضور داشت و قانون اساسی، نظامیان را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری منع نکرده است.
فرهنگی با تاکید بر اینکه تصمیم جدیدی برای حضور افراد با سوابق نظامی در انتخابات ریاست جمهوری نداریم، اظهار داشت: ما این حاشیه ها را بخشی از جنگ روانی از جانب عناصر امنیتی در جریانات سیاسی می دانیم. از خاطرمان نرفته است که درباره شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی هم این مباحث را مطرح می کردند، او قهرمان ملی ما بود و همواره خواهد ماند. این جریانات حرکت زننده ای انجام دادند که این شهید بزرگوار هم پاسخ لازم را در اینباره داد. مجلس به این حاشیه ها توجه نمی کند و ما تحت تاثیر این افراد و بحث های آنان قرار نمی گیریم.
هدف مجلس برچیدن روال نامطلوب ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری است
وی افزود: هدف مجلس از اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، برچیدن اتفاقاتی است که در زمان ثبت نام در این انتخابات در وزارت کشور اتفاق می افتد.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همانطور که برای ثبت نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا شرایطی وجود دارد، برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری که مدیریت کلان کشور است، حتما باید شرایطی در نظر گرفته شود؛ منطق اقتضا کرد که مجلس به این مورد مهم ورود کند و این قانون اصلاح گردد.
فرهنگی با اشاره به اینکه باید شرایطی برای ثبت نام افراد در انتخابات ریاست جمهوری وجود داشته باشد، اظهار داشت: رجل سیاسی و مذهبی بودن و همینطور داشتن تجارب مدیریتی در قانون اساسی آمده است که باید مورد توجه قرار گیرد. متأسفانه در انتخابات های قبلی شاهد بودیم که افراد نوجوان و کم سن و سال و همینطور افراد کم سواد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کردند که ما با اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، می خواهیم مانع از تکرار این اتفاقات شویم.
وی در واکنش به کسانی که می گویند مجلس با طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری می خواهد رقبای برخی افراد را حذف کند، اظهار داشت: این مباحث حاشیه سازی بعضی از رسانه ها و جریان های خاص سیاسی است، به هیچ وجه درست نیست و بهتر است که این افراد به جای کلی گویی بگویند که کدام ماده طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، به این مورد اشاره می کند؟

منبع:

1399/10/06
22:09:02
0.0 از 5
4238
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام