مجلس ایران دات كام
عضو كمیسیون بودجه مجلس:

بودجه ۱۴۰۰ غیر واقعی و تورم زا است

بودجه ۱۴۰۰ غیر واقعی و تورم زا است

عضو کمیسیون بودجه مجلس ضمن اشاره به اینکه بودجه سال ۱۴۰۰ غیر واقعی و تورم زا است، اظهار داشت: مسؤلان دولت حرف های متناقضی در زمینه میزان فروش نفت و بودجه می زنند.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، جبار کوچکی نژاد عصر پنج شنبه در نشست خبری با خبرنگاران ضمن اشاره به اینکه ارقام بودجه ۱۴۰۰ واقعی نیست، اظهار نمود: میزان فروش دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در سال آینده اساسا تحقق نمی یابد چونکه ما هم اکنون کمتر از یک میلیون بشکه نفت در سال صادر می نماییم.
نماینده رشت در مجلس با اشاره به اینکه دولت باید ۳۸ درصد از فروش نفت را به صندوق توسعه ملی اختصاص می داد اما آنرا به ۲۰ درصد کاهش داده و این مورد با سیاست های کلی نظام در تضاد است، اضافه کرد: دولت برای فروش اوراق مشارکت رقم هزار میلیارد تومان پیشبینی کرده که این مورد اساسا دولت بعدی را با بحران مواجه می کند.
وی به پیشبینی فروش ۹۰ هزار میلیارد تومانی اموال از جانب دولت اشاره و با اشاره به اینکه این در حالی است سال قبل کمتر از ۲۰ میلیارد تومان اموال فروخته شده است، خاطرنشان کرد: دولت بحث فروش سلف نفت را به میان آورد و سال جاری هم می خواست آنرا اجرایی کند که سران قوا رد کردند.
کوچکی نژاد با اشاره به اینکه بودجه ۱۴۰۰ واقعی نیست و بیشتر آن صرف هزینه های جاری دولت می شود، افزود: دولت در بودجه، ۱۰۲ هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی در نظر گرفته و با عنایت به آنکه سال جاری این میزان ۵۷۰ هزار میلیارد تومان بود، در سال آینده بیشتر از هزار میلیارد تومان بودجه پیشبینی کرده که اساسا تورم زا است.
کسری ۷۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت
وی ضمن اشاره به نامه رئیس جمهور به مقام معظم رهبری در خصوص کاهش سهم صندوق توسعه ملی از ۳۸ به ۲۰ درصد، بیان نمود: قطعا دولت نمی تواند شروط رهبری در اینباره را محقق کند و با کسری بیشتر از ۷۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه خواهد شد که نمی تواند آنرا از راه نفت جبران کند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه بودجه استانی هم همانند بودجه کشوری در حوزه عمرانی و سایر بخش ها گرفتار اشکالات جدی است، اضافه کرد: قرار بود دولت بودجه را در جهت پشتیبانی از محرومین به خصوص صدمه دیدگان از کرونا تهیه و تدوین کند که افزایش حقوق آن چنانی بخصوص برای کسانی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند، دیده نمی گردد
کوچکی نژاد با تکیه بر اینکه بنای مجلس کمک به دولت می باشد اما این بدان معنا نیست که هر چه دولت گفت، بپذیریم، خاطرنشان کرد: دولت می داند که این میزان فروش نفت قابل تحقق نیست و رئیس سازمان برنامه و بودجه هم رسماً به مجلس اعلام نمود که این بودجه اشکالات اساسی دارد و مجلس باید تغییرات بنیادینی در آن ایجاد نماید.
نماینده رشت در مجلس با اشاره به اینکه رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و رئیس دولت حرف های متناقضی درباره میزان فروش نفت و بودجه سال آینده می زنند، اظهار نمود: به اعتقاد بنده حرف های رئیس سازمان برنامه و بودجه واقعی تر است و باید اشکالات اساسی آنرا رفع نماییم.
وی ضمن اشاره به اینکه اگر مجلس به سمت قطع کلیات بودجه برود دولت این طور فضاسازی می کند که مجلس جلوی فروش دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت را گرفته است، بیان نمود: بودجه ۱۴۰۰ با عنایت به انتخابات پیش رو هم بسته شده و دولت از راه آن پیام مذاکره هم به طرف های غربی داده است.
تدوین بودجه واقعی با عنایت به شرایط کشور راهکار کاهش اثرارت تحریم است
کوچکی نژاد بستن بودجه واقعی با عنایت به شرایط کشور را راهکار کاهش اثرات تحریم ها عنوان و تصریح کرد: معتقدم بودجه ۱۴۰۰ در مجلس رد می شود و دولت باید حداکثر فروش یک میلیون بشکه نفت را پیش بینی نماید و مابقی کسری خویش را از روش های دیگری مانند کوچک سازی دولت و حذف بودجه برخی نهادها تأمین کند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: دولت برای پشتیبانی از نیازمندان و صدمه دیدگان از کرونا مبالغی به میزان ۴۲ هزار میلیارد تومان و ۳۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته که معتقدم این برای این میزان حجم صدمه ها کافی نیست.
وی با اشاره به اینکه دولت باید به سمت انتشار اوراق مشارکت حرکت نماید، خاطرنشان کرد: دولت سال قبل ۲۳۰ هزار میلیارد تومان از راه مالیات، درآمد به دست آورد و می تواند بخشی از درآمد خویش را از راه حذف فرار و معوقات مالیاتی که در ارتباط با افراد متمول جامعه می شود، تأمین کند.
کوچکی نژاد اضافه کرد: قرار بود دولت از خانه های لوکس مالیات بگیرد که هنوز آیین نامه آن نوشته نشده چونکه معتقدم خود دولتی ها هم در خانه های لوکس سکونت دارند همینطور قرار بود دولت نفت را از بودجه جاری خود خارج کند اما ۵۰ درصد از بودجه کشور وابسته به نفت شده است.
نماینده رشت در مجلس همینطور در ادامه ضمن اشاره به مشکلات بوجود آمده برای تیم ریشه دار سپیدرود، اظهار داشت: اساسا تا چند روز آینده خبرهای خوبی درباره این تیم منتشر خواهد شد و با حذف حاشیه ها، تلاش داریم که وضعیت تیم را بهبود ببخشیم.
وی تصریح کرد: نمایندگان مجلس وظیفه پشتیبانی از تیم های ورزشی را برعهده دارند و تلاش داریم که حوادث تلخ پیش آمده را تا حد زیادی جبران نماییم.

1399/09/28
12:43:02
5.0 از 5
4198
تگهای خبر: انتخابات , دولت , رهبری , قم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان مجلس ایران دات كام