مجلس ایران دات كام
نظری :

منابع درآمدی بودجه دولت قابل تحقق نیست

منابع درآمدی بودجه دولت قابل تحقق نیست

مجلس ایران دات کام: نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بخش چشمگیری از درآمدهایی که برای سال آینده پیش بینی شده، قابل تحقق نیست و با بودجه خیالی نمی توان برای کشور برنامه ریزی نمود.علیرضا نظری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، اظهار داشت: در وهله اول باید به این نکته اشاره نمود که همیشه روال بر این بود که رئیس جمهور یا معاون اول وی برای تقدیم لایحه بودجه به مجلس می آمدند و از سرفصل ها و محورهای اصلی بودجه توضیحاتی به نمایندگان ارائه می کردند اما متأسفانه هیچ یک از آنان برای ارائه لایحه بودجه سال آینده در مجلس حاضر نشدند.
وی بیان کرد: در شرایطی که فشار تحریم تأثیر زیادی روی معیشت مردم به خصوص اقشار ضعیف جامعه گذاشته است، انتظار آن بود که رئیس جمهور برای تقدیم لایحه بودجه در مجلس حضور می یافت. اما علت عدم حضور خود در مجلس را رعایت پروتکل های بهداشتی عنوان نمود در صورتیکه ما اگر در وضعیت کرونائی به کارهای خود نپردازیم، پس چه کسی باید امور مردم را پیگیری کند؟
نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: با توجه به این که امسال آخرین سال فعالیت دولت می باشد، انتظار آن بود که رئیس جمهور برای ارائه لایحه بودجه در مجلس حضور می یافت و توضیحاتی درباره مفاد بودجه سال آینده ارائه می کرد.
انتقاد از موضع گیری های فراقانونی دولتی ها درباره مجلس
نظری با اشاره به انتقادات دولتمردان از مصوبات مجلس، اظهار داشت: مجلس تا حالا اقدامات مثبتی در امتداد تحقق مطالبات مردم و خصوصاً حل مشکلات معیشتی آنان در دستور کار خود قرار داده اما بعضی از دولتمردان موضع گیری های فراقانونی درباره اقدامات مجلس مطرح می کنند درحالی که قانون اساسی تکلیف و وظایف همه بخش ها را به خوبی مشخص کرده و مجلس بعنوان قانونگذار و ریل گذار حرکت کشور و همین طور ناظر بر اجرای قوانین باید وظایف خودرا پیگیری کند.
وی افزود: مسئولان نباید از حریم و چارچوب قانونی خود پا را فراتر بگذارند و ضرورتی ندارد در حوزه هایی که به آنان ارتباطی ندارد، مداخله کنند و سبب ایجاد تنش در افکار عمومی شوند.
دولت همه امور را به مذاکره گره زده است
نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارنظر بعضی از دولتی ها در خصوص اینکه مجلس بعضاً دست به اقدامات عجولانه زده است، اظهار داشت: دولت هفت سال است که معیشت مردم را رها کرده و همه امور را به مذاکره گره زده و در شرایطی که شاهد کاهش ارزش پول ملی هستیم، لازم است که مجلس به مسئله معیشتی مردم ورود کند و برای مشکلات انباشت شده مردم چاره اندیشی شود.
نظری متذکر شد: مجلس شورای اسلامی از زمان شروع به کار دوره جدید، تلاش نموده تا به صورت فوریتی طرح هایی را به صحن مجلس بیاورد و مصوباتی را به تصویب برساند که تأثیرات مثبت آن در زندگی مردم مشخص شود اما دولتمردان بجای قدردانی از مجلس به دنبال آن هستند که اقدامات مثبت و مردمی مجلس را به شکلی به حاشیه ببرند و این اقدامات را عجولانه و ناپخته قلمداد کنند.
نمایندگان به دنبال گره گشایی از زندگی مردم هستند
وی تاکید کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی نشان دادند که به دنبال گره گشایی از زندگی مردم هستند و مهم نیست که این مساله در قالب طرح یا لایحه باشد البته ما همیشه بر این باور هستیم که بهتر است مطالبات مردم بوسیله دولت و در قالب لایحه به مجلس ارسال شود اما زمانی که دولت لایحه ای متناسب با شرایط امروز کشور به مجلس ارائه نمی کند و دراین زمینه کوتاهی می کند، مجلس باید اقدامات خودرا انجام دهد.
نماینده مردم خمین در مجلس با اشاره به اینکه متأسفانه بعضی از دولتمردان به دنبال سیاه نمایی اقدامات مجلس هستند، گفت: مهم این است که باری از دوش مردم برداشته شود و به هیچ وجه اهمیت ندارد که رفع مشکلات مردم به نام دولت یا مجلس باشد.
نگاه مجلس یازدهم فراجناحی است
نظری اشاره کرد: اساساً نگاه مجلس یازدهم فراحزبی و فراجناحی است چونکه بیشتر نمایندگان مجلس خودرا مدیون انقلاب و نظام می دانند؛ نه گروه ها و جناح های سیاسی مختلف و معتقدند که باید از همه ظرفیت های کشور برای برون رفت از مشکلات استفاده گردد.
وی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی به دنبال آنست که تا آخرین روز خدمت خود مطالبات بر زمین مانده مردم را پیگیری کند و در این راستا اگر لازم باشد قوانینی را اصلاح می نماییم و در صورت نیاز قوانین جدید بطور قطع به تصویب خواهد رسید و از همه مهمتر مجلس به دنبال آنست که با تقویت بُعد نظارتی خود بتواند نقش حساس خودرا در این شرایط به خوبی ایفا کند.
با بودجه خیالی نمی توان برای کشور برنامه ریزی کرد
نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی درباره لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، اظهار داشت: دولت بودجه ای را به مجلس ارایه داده که بنظر می رسد بخش چشمگیری از درآمدهایی که برای سال آینده پیش بینی شده، قابل تحقق نیست بدین سبب با بودجه خیالی نمی توان برای کشور برنامه ریزی نمود.
نظری تاکید کرد: در مجلس اراده جدی برای اصلاح لایحه بودجه سال آینده وجود دارد و طرح اصلاح ساختار بودجه در دستور کار مجلس است و برمبنای آن اصلاحاتی در ساختار بودجه صورت خواهد گرفت.
بودجه شرکت های دولتی باید شفاف شود
وی بیان کرد: یکی از محورهای اصلی بودجه مربوط به بودجه شرکت های دولتی و بانک ها است که بیش از دو سوم بودجه کشور را به خود اختصاص می دهند، متأسفانه در سنوات قبل این بخش بودجه به صورت دقیق بررسی نمی شد و یکی از حفره ها و زمینه های رانت و سوءاستفاده ارقام نجومی بودجه کشور، در بخش بودجه شرکت های دولتی رقم می خورد که امیدواریم با تلاش مجلس یازدهم بودجه شرکت های دولتی شفاف شود.منبع:

1399/09/17
09:20:02
5.0 از 5
4283
تگهای خبر: پیگیری , تصویب , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳