مجلس ایران دات كام
دربازدید اعضای مجمع نمایندگان تهران از بهشت زهرا(س) مطرح شد:

لزوم ایجاد ۵ آرامستان در نقاط مختلف تهران برای حل مشكل ترافیك محدوده بهشت زهرا

لزوم ایجاد ۵ آرامستان در نقاط مختلف تهران برای حل مشكل ترافیك محدوده بهشت زهرا

مجلس ایران دات كام: اعضای مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی ضمن برگزاری نشست با مدیرعامل و معاونین سازمان بهشت زهرا(س) از بخش های مختلف این سازمان شامل مجتمع عروجیان و سالن های تطهیر بازدید كردند و بر لزوم ایجاد 5 آرامستان در نقاط مختلف تهران برای جلوگیری از ترافیك محدوده بهشت زهرا تاكید گردید.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، اعضای مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی در دیدار و بازدید از سازمان بهشت زهرا (س) ضمن برگزاری نشست با مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران و سعید خال مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) شهردار حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره)، اقدامات سازمان بهشت زهرا(س)بعد از شیوع ویروس کرونا بمنظور ارائه خدمات به شهروندان بررسی نموده و از بخش های این سازمان شامل مجتمع عروجیان، سالن های تطهیر، محل اقامه نماز میت و سالن های انتظاربازدید کردند و بعد از آن با حضور در سالن عطر یاس از متولیان تطهیر وتدفین اموات کرونائی در سازمان بهشت زهرا(س) که به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات به شهروندان تهرانی می پردازند، قدردانی کردند.

بهشت زهرا(س) زیارتگاه و معدن عواطف در پایتخت است

عبدالحسین روح الامینی نماینده مردم تهران در مجلس ضمن یادآوری برگزاری جلساتی با مسئولان بخش های مختلف بمنظور بررسی مسائل کلان شهر تهران به لحاظ بهداشتی اضافه کرد: لازم است که این حوزه بازمهندسی شود، بنا بر این جلساتی را با مسئولان مربوطه دراین زمینه برگزار کردیم، ضمن اینکه تعطیلی تهران به سبب شیوع ویروس کرونا یکی از اولویت هایمان بود که دولت دراین زمینه همکاری کرد و به دنبال آن جمعیت متوفیان کرونائی کم شد.
وی تصریح کرد: شما در سازمان بهشت زهرا(س) شاهکار کردید، چونکه توانستید خدماتی با بهترین کیفیت و با حفظ اصول کرامت انسانی ارائه دهید.
روح الامینی اشاره کرد: بهشت زهرا(س) یک زیارتگاه، لنگرگاه معنوی و معدن عواطف است که این شرایط به برکت وجود شهدا و حضرت امام راحل به وجود آمده است.
وی ادامه داد: اگر آرامستان های دیگری در تهران ایجاد شود، باز باید از شما الگو بگیرند، ضمن اینکه ناگفته نماند شما اقدام بسیار ارزشمندی انجام دادید، کما اینکه بدون نگرانی از به خطر افتادن سلامت تان در شرایطی که حتی نزدیکان متوفیان کرونائی حاضر نیستند آنها را لمس کنند، پرسنل سازمان بهشت زهرا(س) آنها را خاکسپاری می کنند، بدین سبب زبان ما از بیان ارزش این اقدامتان قاصر است.

یکی از مطالبات جدی ما از شهرداری این است که چند آرامستان در نقاط مختلف تهران ایجاد کند

سیدعلی یزدی خواه از دیگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسائل و مشکلات ترافیکی ناشی از تردد زیاد آخر هفته و روزهای پایانی سال به آرامستان بهشت زهرا(س) اظهار داشت: یکی از مطالبات جدی ما از شهرداری این است که ۵ آرامستان در نقاط مختلف تهران ایجاد تا از حجم ترافیک سنگین آخر هفته در این محدوده جلوگیری شود و از مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) به سبب اقدامات شایسته در زمینه کاهش ترافیک و گرفتن مشاور متخصص دراین زمینه و آغاز مطالعات کاربردی در این عرصه قدردانی نمود.
عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس یازدهم از مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) خواست تا آماری از نحوه ارائه قبر به افراد بی بضاعت عرضه نماید.
شما با مردم در بدترین شرایط روحی سروکار دارید، که خیلی مشکل است
در ادامه اقبال شاکری نماینده مردم تهران با اعلان اینکه بهشت زهرا(س)یک کشور معنوی است که شهدای بزرگی در خاک آن آرمیده اند، اظهار داشت: در گذشته و دوره ای که در شورای اسلامی شهر تهران بودیم، دلیل مخالفت ما با یکسان سازی در بهشت زهرا(س)این بود که وضعیت کنونی آن نماد اصول و ارزش های دفاع مقدس و تاریخ پرافتخار کشور است.
وی ضمن قدردانی از اقدامات مدیریتی در این سازمان اشاره کرد: شما با مردم در بدترین شرایط روحی سروکار دارید که خیلی مشکل است، چونکه به هیچ وجه نمی توان از آنها انتظار سعه صدر داشت.
عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس در آخر طی پیشنهادی به مسئولان این سازمان تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در محوطه بهشت زهرا(س) وجود دارد این است که تابلوهای مسیریاب در جاهای مناسب قرار نگرفته که باید دراین زمینه تدبیری بیاندیشید.
بهشت زهرا(س) در تطهیر اجساد کرونائی در سطح جهان اول شد
سعید خال مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) تهران ضمن قدردانی از رئیس مجلس و ریاست و اعضای مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی برای پیگیری روند ارائه خدمات به فوتی های کرونائی اظهار داشت: بهشت زهرا(س) سال ۱۳۴۵ راه اندازی شده و تیرماه سال ۴۹ افتتاح شد، ضمن اینکه این آرامستان دارای ۵۸۴ هکتار مساحت بوده و در آن بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دفن شده و در گلزار شهدا نیز ۳۰ هزار شهید و ۴ هزار شهید گم نام خاکسپاری شده اند.
وی با اعلان اینکه این سازمان بدون تعطیلی برای مسلمین یک واجب کفایی را انجام می دهد و در ایام بحران همچون وقوع زلزله در سایر استانها، حادثه منا و... در کنار مردم بوده است، افزود: این سازمان ۱۵ مراسم ملی در طول سال برگزار می نماید، ضمن اینکه پیش از شیوع ویروس کرونا ۱۳۵ هزار مراسم در سال به شهروندان خدمات می داده که البته در زمان شیوع ویروس کرونا به دو برابر افزایش یافته است.
وی اشاره کرد: طرح مکان یابی آرامستان های تهران شروع شده و مشاور متخصص دراین زمینه گرفته شده است و کار در حال انجام می باشد و به مرحله تصمیم گیری نزدیک می شود.
خال تصریح کرد: با نو سازی و لوله کشی مناسب مشکل آب خام سازمان بهشت زهرا(س) را حل کردیم، همین طور تالار اجتماعات در آن در حال ساخت است و در آن مرکز ایزوله به وجود آمده و دو دستگاه سوله بحران نیز به وجود آمد که در زمان کرونا وجود آنها بسیار مهم و کمک کننده بود.
وی ادامه داد: این سازمان چند اختراع همچون قبرکن اتوماتیک، وان و تخت هوشمند متوفی، دستگاه همزن کافور و نوسازی ناوگان داخلی و آمبولانس ها برای انتقال اجساد، راه اندازی نخستین مرکز کنترل ترافیک و نصب سیستم ترددشمار خودرو ها بر روی درب های این سازمان، اجرای بزرگترین پروژه هوشمندسازی و نصب ۲۵۳ دوربین آنلاین در محوطه بهشت زهرا(س) و راه اندازی یادکد شهدا در فاز اول برای ۳ هزار شهید که به دنبال آن می توان بوسیله کدخوانی به وسیله تلفن همراه از زندگینامه هر کدام از شهدا آگاه شد، داشته است.
وی اظهار داشت: بهشت زهرا همین طور ایجاد شماره تلفن چهار رقمی ۱۵۳۰، راه اندازی ترمینالی در مرکز شهر جهت انتقال اجساد، راه اندازی و افتتاح ورزشگاه، مسقف کردن مزار شهدای خدمت، تغییر الگوی دفن در قطعات، نصب بهترین سیستم تهویه در کلیه سالن های تطهیر، ایجاد آبنماهای تاریخی را در کارنامه خود دارد.
مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) با اشاره به کارهای فرهنگی و اجتماعی این سازمان اشاره کرد: اعزام ۱۵۰ نفر از مادران فعال شهدا که هر هفته در گلزار شهدای بهشت زهرا(س) حضور دارند وهمچنین اعزام ۸۱ نفر از فرزندان شهدای حرم به مشهد مقدس، برگزاری دو مراسم پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت با مشارکت دفتر رهبر معظم انقلاب، انتقال تجربیات به مدیران آرامستان های سایر شهرها، برگزاری شب شعر شهدایی، شب های پرستاره در گلزار شهدا با حضور جوانان انقلابی، تجلیل از شهدای تمام ادیان، برگزاری مراسم نهمین و دهمین زنگ دانش آموز شهید همزمان با شروع سال تحصیلی جدید، رونمایی از المان های شهید حججی و شهید آوینی، برگزاری مراسم تعزیه و یلدای شهدایی، ایجاد ۱۰ ایستگاه صلواتی، برگزاری مراسم شب های قدر، استفاده از ظرفیت هنرمندان، نام آوران و شهروندان داوطلب برای عضویت در شبکه تطهیرداوطلبانه با هدف جلب مشارکت های اجتماعی، برگزاری مراسم ترتیل خوانی در ماه مبارک رمضان در حرم مطهر حضرت امام راحل و اطلاع رسانی به مردم برای عدم مراجعه به این سازمان در وضعیت شیوع ویروس کرونا خصوصاً در ایام آخر هفته و آخر سال همچون اقدامات فرهنگی و اجتماعی این سازمان است.

وی اشاره کرد: بحران شیوع ویروس کرونا شرایطی را ایجاد کرد که در طول ۵۰ سال مورد مشابهی نداشت تا جایی که در آبان ماه ۱۳۹۹تعداد فوتی ها به روزانه ۱۷۹ نفر رسیده بود، بنا بر این ما نخستین پروتکل را در کشور در اسفند ماه ۱۳۹۸ و در همان اوایل درگیری با بحران برای آن نوشتیم و جهت برگزاری مراسم تطهیر از مراجع عظام استفتائاتی ستاندن کردیم و فتاوا را بطور کامل جمع آوری و سپس اجرا کردیم. همین طور برای رعایت پروتکل های بهداشتی جلساتی با دانشگاه های شهید بهشتی، علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی ایران و اورژانس تهران داشتیم و برای کارکنان این سازمان دوره های آموزشی برگزار کردیم، ضمن اینکه نماینده وزارت بهداشت بطور دائم در این سازمان مستقر شد.
خال اضافه کرد: افزایش ظرفیت سردخانه ها از مهمترین مشکلاتی بود که در این شرایط با آن مواجه بودیم، بدین سبب سردخانه های کانتینری و دو دستگاه سوله بحران برای حل این مشکل آماده سازی شد، همین طور سیستم جدید ضدعفونی محوطه ها را طراحی نموده و ۷ بار این فضا را بطور کامل ضدعفونی کردیم، همین طور میان مراجعات ماسک رایگان توزیع شد. از طرف دیگر ۱۰ هزار قبر بطور ویژه ساختیم و در ۷ مرحله نیز نیروهای بهشت زهرا(س) را تحت آزمایش قرار دادیم.
وی افزود: از ۱۶ فروردین ماه۱۳۹۹ برای نخستین بار تطهیر اجساد کرونائی با آب (تغسیل) انجام شد و به دنبال آن برای پساب ناشی از تغسیل اموات کرونائی برنامه ریزی مناسب انجام دادیم و زیرساخت ها را ایجاد کردیم و کلرزنی آب را به صورت چند مرحله ای افزایش دادیم و در این کار از سازمان آب تهران و محیط زیست هم کمک گرفتیم.
مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) افزود: ما برای رفع اشکال ترافیک در محوطه از مشاور علمی حمل و نقل شهری بهره برده ایم، ضمن اینکه سالانه ۲۰هزار قبر رایگان در اختیار شهروندان قرار می گیرد، کما اینکه شهدا، هنرمندان، نام آوران، ورزشکاران و افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) از قبر رایگان بهره مند می شوند.

شغل تطهیرکننده در زمره مشاغل سخت قرار گرفته است
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و محیط زیست شهردار تهران نیز ضمن ارائه جزئیات روند پیگیری جانمایی آرامستان های دیگر در سطح تهران اشاره کرد: یکی از اقدامات خوبی که در جهت قدردانی از زحمات تطهیردهندگان متوفیان انجام دادیم این بود که این شغل در زمره مشاغل سخت قرار بگیرد، بدین سبب این افراد پس از بازنشستگی از خدمات این بخش بهره مند خواهند شد.
تجلیل از متولیان تغسیل و تدفین اموات کرونایی

بنابر گزارش روابط عمومی بهشت زهرا، اعضای مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی به همراهی مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران و سعید خال مدیرعامل و معاونین سازمان بهشت زهرا(س) از بخش های مختلف این سازمان شامل مجتمع عروجیان و سالن های تطهیر بازدید کردند و بعد از آن با حضور در سالن عطر یاس واقع در مجتمع عروجیان از متولیان تطهیر وتدفین اموات کرونائی در سازمان بهشت زهرا(س) که به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات به شهروندان تهرانی می پردازند، با ارائه لوح تقدیر قدردانی کردند.
اقبال شاکری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جمع پرسنل سالن های تطهیر سازمان بهشت زهرا(س) اظهار داشت: کار شما با ارزش معنوی بالایی است و نظم و انضباط و فعالیت شبانه روزی شما برای رتق و فتق اموات مسلمین و خدمات رسانی به شهروندان دیده می شود و در همه محافل ذکر خدمات شایسته ای که به مردم تهران ارائه می کنید، هست. ما در این مکان در جمع شما با رعایت پروتکل های بهداشتی حاضر شدیم تا از شما و تلاش شبانه روزی شما تقدیر وتشکر نماییم و خداقوت بگوییم.1399/09/10
16:10:41
5.0 از 5
4108
تگهای خبر: بازدید , پیگیری , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳