مجلس ایران دات كام
از سوی مركز پژوهش های مجلس مطرح شد؛

پیشنهادات 8گانه برای حل نابسامانی بازار نهاده های دامی

پیشنهادات 8گانه برای حل نابسامانی بازار نهاده های دامی

مركز پژوهش های مجلس با اخطار نسبت به نابسامانی بازار نهاده های دامی، پیشنهادات 8 گانه ای را برای حل چالش های این بازار عرضه داد و تصریح كرد كه دولت برای این بازار بموقع تدبیر نكرد.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به تحلیل چالش های توزیع و تأمین خوراک مرغداری های کشور پرداخت و با اخطار نسبت به وضعیت تأمین نهاده های دامی نوشت: هرچند صنعت طیور، اهمیت راهبردی در امنیت غذایی کشور دارد، ولی تأمین نهاده های تولیدی آن وضعیت مناسبی ندارد؛ به نحوی که اگر اقدام های مقتضی صورت نگیرد کشور با چالش های جدی در بخش تأمین گوشت مرغ و تخم مرغ، که از اصلی ترین منابع غذایی عموم مردم هستند، مواجه می شود.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس می افزاید؛ افزایش چشم گیر قیمت نهاده ها در چند ماه گذشته و کمیاب شدن آنها حتی با قیمت های چند برابری در بعضی مقاطع زمانی سبب بالا رفتن خطر جوجه ریزی و کاهش شدید حاشیه سود مرغداران شده و حتی در خیلی از موارد به ضرر آنها منجر گردیده است. این مورد می تواند در ماههای آینده کاهش شدید جوجه ریزی را سبب شود و کشور را گرفتار کمبود گوشت مرغ و تخم مرغ کند.

بررسی های مرکز پژوهش های مجلس نشان داده است به منظور اصلاح روند تأمین و توزیع نهاده ها در کوتاه مدت لازم است ضمن تنوع بخشی به سبد خوراک دام، رانت های موجود و عوامل عدم شفافیت در این زنجیره حذف شود. اصلاح روند فعلی جمع آوری و گزارش دهی آمار و ارتقای کیفی و به روزرسانی سامانه ها و مرتبط کردن کامل آنها، از واردات نهاده تا قرار گرفتن آن در اختیار مرغدار و هم نهایتاً عرضه محصول نهایی توسط مرغدار به بازار مصرف باید مدنظر قرار گیرد.چالش نهاده، قابل پیشبینی بود؛ دولت بموقع تدبیر نکرددر این گزارش آمده است: با عنایت به مشکلات ایجاد شده، در شرایط موجود، امنیت روانی و ثبات وضعیت و توانایی برنامه ریزی در تولید صنعت مرغ کشور به شکل مناسبی وجود ندارد و این مورد سبب سردرگمی مرغداران شده و آنها را گرفتار تردید درباره آینده کرده است؛ به صورتی که جوجه ریزی و شروع فعالیت برای آنها جذابیت گذشته را ندارد و حتی مشکلات موجود سبب شده خیلی از آنها مرغ های خویش را زودتر از زمان اقتصادی آن به کشتارگاه فرستاده یا حتی از تولید صرفنظر کنند. بررسی آماری قیمت مرغ و تخم مرغ عرضه شده به بازار هم نشان از افزایش ۴۷ و ۶۵ درصدی قیمت این محصولات ظرف یکسال گذشته دارد. در حالیکه قیمت جهانی نهاده های ذرت و کنجاله سویا در این زمان تنها ۷ و ۲۴ درصد افزایش داشته اند. هرچند بحران های ایجاد شده، قابل پیشبینی بوده و دولت باید اقدام های پیشگیرانه ای را بموقع تمهید می کرد ولی به هر حال در صورت عدم مدیریت عاجل، بیم ایجاد مشکل در تأمین گوشت مرغ و تخم مرغ و افزایش قیمت می رود.قیمت گذاری دستوری تولید را تهدید می کندبا وجود اینکه در ایام اخیر تأمین خوراک واحدهای مرغداری از راه واردات، وضعیت بهتری پیدا کرده است ولی بررسی ها نشان داده است یارانه دولت، کمتر از نیمی از هزینه های تولید گوشت مرغ و تخم مرغ را پوشش می دهد و به علت اختلال در زنجیره، تأمین نهاده به کندی انجام می شود. در چنین شرایطی بدون شک قیمت گذاری دستوری فارغ از توجه به افزایش هزینه های تولید سبب آسیب به تولید خواهد شد.پیشنهادات ۸ گانه برای مدیریت بازارمرکز پژوهش های مجلس در گزارش خود برای حل این مشکل پیشنهادات ۸ گانه ای را به این شرح عرضه کرده است: یک- احصای آمار دقیق و افزایش اعتبار آماری پارامترهای مؤثر در طول زنجیره عرضه؛ دو- رفع انحصار در واردات نهادههای دامی؛ سه- تنوع بخشی در اقلام خوراکی؛ چهار- تنوع بخشی به مبادی وارداتی؛ پنج- افزایش شفافیت و نظارت پذیری سامانه ها؛ شش- رفع ایرادهای سامانه بازارگاه در جهت حداکثرسازی فرایندهای سیستمی؛ هفت- نظارت مستمر و کارآمد بر همه اجزای زنجیره ارزش؛ هشت- رفع موانع تجاری و ایجاد انگیزه برای بازرگانان صاحب صلاحیتهمچنین با عنایت به مسائل زنجیره توزیع و نارضایتی های فراوان و لزوم تصمیم‏گیری و بهبود فوری امر، پیشنهاد شده‬ کمیته تخصصی، مستقل از معاونت امور دام و طیور، با هدف نظارت میدانی و مستمر بر اجزای مختلف زنجیره تشکیل گردد تا ثبات نسبی در این عرصه حیاتی شکل گیرد. این کمیته باید از همه اختیارات لازم در زمینه نظارت ازجمله دسترسی به همه اسناد در همه زمان ها و مکان ها و امکان بازرسی در طول زنجیره برخوردار باشد. متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.


منبع:

1399/09/08
21:18:40
5.0 از 5
1882
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , سیستم , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان مجلس ایران دات كام