مجلس ایران دات كام
در گزارش مجلس ایران دات كام مطرح شد؛

فروش سهام دولت برای پرداخت یارانه كالاهای اساسی عملی نیست

فروش سهام دولت برای پرداخت یارانه كالاهای اساسی عملی نیست

مجلس ایران دات كام: كارشناس بازار سرمایه معتقد می باشد اجرای طرح تامین كالاهای اساسی با بهره گیری از فروش سهام دولت در شركت های صنعتی و بانكی، ریسك بزرگی برای بازار سهام به وجود می آورد.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از مهر، مصوبه مجلس درباره الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی بدلیل عدم شفافیت در نحوه تامین منابع مالی، از طرف شورای نگهبان رد شد؛ این مصوبه روز دوشنبه در کمیسیون برنامه و بودجه اصلاح و روز گذشته در صحن علنی به تصویب نمایندگان رسید.
در اصلاحیه مصوبه تصریح شده دولت منابع مورد نیاز را از محل فروش باقیمانده سهام خود در بانک ملت، پالایشگاه تهران، شرکت ملی مس، فولاد مبارکه و مخابرات ایران تامین کند.
این در حالی است که کارشناسان معتقدند این حجم از عرضه سهام دولتی آن هم در دوره ای که بازار بعد از سقوط ۹۰۰ هزار واحدی، در تلاش است تا به مدار رشد بازگردد، ریسک بزرگی برای بازار سهام به وجود می آورد و می تواند به سقوط مجدد بازار سهام منجر شود؛ به ویژه آنکه نگاهی به تحولات ماههای گذشته بازار سهام نشان میدهد اصولاً دولت در مواجهه با بازار سهام، درایت و تدبیر لازم را به خرج نداده است و در صورتیکه ابتدای امسال بازار سهام یک فرصت طلایی برای دولت بود، با اقداماتی غلط، تبدیل به چالش جدی، نه فقط برای دولت بلکه برای کل کشور شد.
براین اساس، باتوجه به تجربه ای که از حضور دولت در بازار سهام وجود دارد، در برهه فعلی ملزم کردن دولت به فروش ۳۰ هزار میلیارد تومان سهام آن هم در شرایطی که بازار بیشتر تشنه تزریق نقدینگی است، می تواند یک ریسک جدید برای بازار سهام باشد.
عرضه ۳۰ هزارمیلیاردتومان سهام ریسک بالایی برای بازار دارد
در همین خصوص، احسان همتی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره تأثیرگذاری اجرای طرح تامین کالاهای اساسی بر وضعیت بازار سرمایه گفت: این مسأله خیلی روشن است که اگر دولت بخواهد عرضه سنگین در بازار سهام داشته باشد، باید اولاً عرضه را با تدبیر و درایت و حساب شده انجام دهد، ضمن اینکه پس از عرضه نیز از بازار حمایت کند.
وی توضیح داد: روندی که ابتدای امسال طی شد این بود که مردم وقتی دیدند دولت قصد فروش دارایی های خودرا در بازار سهام دارد و بازدهی سرمایه گذاری در بازار افزایش شدیدی خواهد داشت، به سرمایه گذاری در بورس ترغیب شدند. بویژه اینکه دولت بارها امنیت سرمایه های مردم در این بازار را تضمین و بیمه کرد.
وی اضافه کرد: حرفه ای های بازار می دانستند که به هر حال عرضه زیاد یک نکته منفی است و می تواند به عاملی برای فشار فروش و نهایتاً تعدیل قیمت ها منجر شود. که همین طور هم شد.
کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تجربه ای که از وضعیت بازار در نیمه نخست سال جاری برای اقتصاد کشور به دست آمد، افزود: براین اساس اگر قرار باشد برای اجرای مصوبه پرداخت یارانه کالاهای اساسی چنین حجم بالایی از دارایی ها یعنی ۳۰ هزار میلیارد تومان، به فروش برسد، مجدداً همین روال طی می شود.
دولت پس از عرضه سهام از بازار حمایت نمی کند
وی تصریح کرد: اگر باردیگر با این رویکرد که به مردم اعلام نماییم مقرر است ۳۰ هزار میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی را در بورس عرضه نماییم و مقرر است بازار مجدداً رشد کند، آنها را به سرمایه گذاری در این بازار ترغیب نماییم، می تواند اشتباهی را که در نیمه ابتدایی امسال دولت تکرار کرد و بعد از ورود نقدینگی سنگین به بازار، ناگهان دولت از حمایت بورس عقب نشینی کرد، تکرار کند از آنجایی که خیلی از سرمایه گذاران غیر حرفه ای بورس هم قدرت تحلیل ندارند و ممکنست مجدداً به وارد کردن نقدینگی های خود به بازار سرمایه اقدام نمایند، احتمال تکرار این روند وجود دارد و با عقب نشینی مجدد دولت از حمایت بورس، بازار بار دیگر سقوط خواهدنمود که این دفعه تبعات منفی آن از دفعه نخست بیشتر است.
همتی اشاره کرد: هم اکنون برخی مسئولان و سیاستگذاران بازار سرمایه می گویند علت تأخیر در بازگشایی نماد پالایشی یکم، جلوگیری از ریزش قیمتی آنست و اهتمام می نماییم با قیمت مناسبی این نماد را بازگشایی کنیم؛ بر فرض که با جوسازی رسانه ای کاری کردیم که این نماد با قیمت بالا بازگشایی شد؛ اما خب بعد از آنچه کنیم؟ بطور قطع ارزش پالایشی یکم افت خواهدنمود. وقتی دولت سیاست صحیحی برای پشتیبانی از بورس ندارد، باردیگر بازار با همین وضعیت روبه رو می شود.
وی اشاره کرد: درباب فولادی ها و خودرویی ها هم که مقرر است در قالب ETF و داراسوم وارد بازار شوند بطور قطع برای این نمادها نیز، همین اتفاق تکرار می شود؛ تحلیل بنیادین بازار نشان میدهد که ارزش سهام شرکت های فولادی در سطح فعلی باقی می مانند و جای چندانی برای رشد ندارند؛ درباب نمادهایی هم که در مصوبه مجلس آمده، همین وضعیت وجود دارد و نباید انتظار داشت تا با عرضه آنها در قالب ETF، بتوانیم بازار را در طولانی مدت رشد دهیم.
تأمین ۳۰ هزارمیلیاردتومان با قیمت های فعلی امکانپذیر نیست
کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: البته اگر قرار باشد سهام شرکت های مذکور در طرح یارانه کالاهای اساسی با قیمت های فعلی این نمادها در بازار عرضه شوند می توان از آن دفاع کرد؛ اما باید در نظر داشت که امکان دستیابی آن به رقم ۳۰ هزار میلیارد تومان در کوتاه مدت، خیلی مشکل است.
وی اضافه کرد: نظر کارشناسان این است که فعلاً دلار امکان رشد بیشتر از این ندارد، از طرف دیگر قیمت های جهانی فولاد هم به تثبیت رسیده، بدین سبب عرضه باقی مانده سهام دولت در شرکت های فولادی در بازار نمی تواند برای خریدار جذاب باشد و مدت کوتاهی بعد از عرضه آنها در بازار که با استقبال مواجه می شود، بار دیگر افت خواهدنمود بدین سبب درآمدزایی برای دولت با این رویکرد اشتباه است و بازار را مجدداً به هم می ریزد.
همتی تاکید کرد: شرکت های بزرگ و درآمدزایی برای عرضه اولیه وجود دارد که می تواند بازار را رشد دهد اما عرضه ETF ها می تواند تبعات منفی داشته باشد مگر اینکه مثلاً فولاد را در صندوق های جدیدی که عرضه می شود، با ارقام منطقی ببینیم نه دو برابر ارزش سهام فعلی این نمادها؛ بازار اگر منطقی جلو برود و باتوجه به جو مثبتی که در بازار ایجاد شده، عرضه اولیه ها افزایش یابد، رشد فعلی می تواند ادامه داشته باشد. اما فروش ۳۰ هزارمیلیاردی سهام مذکور ریسک بازار را بالا می برد.


منبع:

1399/08/28
20:51:06
5.0 از 5
4260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲