مجلس ایران دات كام
نماینده مجلس در شورای عالی انتقال پایتخت:

جانمایی پایتخت جدید انجام نشده است

جانمایی پایتخت جدید انجام نشده است

به گزارش مجلس ایران دات كام اصفهان نماینده مجلس در شورایعالی انتقال پایتخت اظهار داشت: باید مانند تجربه تمام كشورهای دنیا پایتخت های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و نظامی خویش را در چهار یا پنج نقطه كشور مستقر نماییم تا در صورت بروز مشكلات، دارایی های كشور نابود نشود.ابوالفضل ابوترابی در گفتگو با ایسنا، در مورد طرح انتقال پایتخت از تهران به یک شهر دیگر، اظهار کرد: هنوز جانمایی پایتخت جدید انجام نشده و منتظر هستیم تا شیوع کرونا فروکش کند و پیشنهادهای داده شده را اداره شهرسازی به شورایعالی انتقال پایتخت که ریاست آن بر عهده معاون اول رئیس جمهور است، بیاورد. شیوع کرونا و جابجایی ها در وزارت راه و شهرسازی به این قانون ضربه زد، تابحال چهار جلسه در این خصوص تشکیل شده و الان مقرر است کلیات و مطالعه آن تمام شود.

وی اضافه کرد: چند سال پیش طرح انتقال پایتخت به شهری دیگر تبدیل به قانون شد و توانستیم با کمک مطالعات دفتر تحول ریاست جمهوری این قانون را به پیش ببریم و مشخص شد که اجرای این قانون هیچ بودجه ای نیاز ندارد؛ چون که با ساختمان هایی که در تهران خالی می شود و فروش این ساختمان ها بودجه مورد نیاز انتقال پایتخت تأمین می شود.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس اظهار داشت: اجرای قانون انتقال پایتخت از تهران یک پدافند غیرعامل بزرگ است و ساختار کشورمان بگونه ای است که بیش از اندازه تمرکزگرا هستیم به صورتی که همه امکانات و ظرفیت های مملکت در تهران جمع شده است و اگر هر اتفاقی به صورت نافرمانی های مدنی، بلاهای طبیعی یا مشکلات هسته ای رخ دهد، تمام دارایی های ایران نابود می شود؛ چون که تهران مساوی شده است با ایران.

ابوترابی خاطرنشان کرد: در این صورت اگر تهران گرفتار مشکل و بحران شود، کل ایران گرفتار مشکل جدی می شود. پس باید مانند تجربه تمام کشورهای دنیا پایتخت های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و نظامی خویش را در چهار یا پنج نقطه کشور مستقر و پخش نماییم تا در صورت بروز مشکلات ذکر شده، دارایی های کشور نابود نشود و پدافند غیرعامل واقعی به همین معنا است.

وی افزود: در صورت انتقالِ این پایتخت های مجزا از تهران به شهرهای دیگر، تهران پایتخت اقتصادی باقی می ماند، چون که اقتصاد تابع دستورهای دولتی نیست، اما سیاست تابع دستورات دولتی است. ازاین رو تهران پایتخت اقتصادی می ماند و پایتخت های نظامی، فرهنگی و سیاسی در شهرهای دیگر پخش می شود.
1399/08/28
13:39:32
5.0 از 5
4495
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳