مجلس ایران دات كام

سفارش های یك عضو كمیسیون بهداشت برای سفر در وضعیت كرونائی

سفارش های یك عضو كمیسیون بهداشت برای سفر در وضعیت كرونائی

یك عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاكید بر لزوم سختگیرانه پروتكل های بهداشتی در وسائل حمل و نقل مسافر برون شهری اظهار داشت: در وضعیت فعلی مردم تا حد امكان از انجام سفر پرهیز كنند چون احتمال مبتلاشدن به كرونا در آن زیاد است، ولی در صورت ضرورت لازم است وسائل حمل و نقل مسافر برون شهری پروتكل های سختگیرانه ای را رعایت كند.


جلیل میرمحمدی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به جلسه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا برای تصمیم گیری درباب تعطیلی دو هفته ای بعضی از شهرهای کشور اظهار داشت: امیدوارم تصمیم امروز عملیاتی و اجرائی باشد. خیلی از متخصصین تاکید دارند که باتوجه به شرایط حاکم بر درمان در بیمارستان ها دو هفته قرنطینه کامل ضروری می باشد، اما برای این تصمیم باید همه جوانب امر سنجیده شده و زیرساخت های حداقلی را آماده کرد تا این تصمیم عملیاتی و شدنی باشد.
وی افزود: هم اکنون محدودیت های فعلی شامل نانوایی، سوپرمارکت، مراکز بهداشت و درمان نمی گردد که حضور پرتراکم مردم در این مراکز به صرف داشتن ماسک به مفهوم ایمنی کامل نیست. بطور کلی برای این که از مبتلاشدن به کرونا در بیرون از خانه ها مصون باشیم باید ماسک سه لایه مناسب بهره برده و فاصله حداقل یک و نیم متری در مراکز خرید و پرتجمع را داشته باشیم در این صورت ۹۸.۵ درصد ایمنی ایجاد می شود. پس خیال مان راحت نباشد که اگر ماسک داشته باشیم می توانیم در مراکز شلوغ حضور داشته و در مقابل کرونا مصونیت پیدا نماییم این اشتباه و خطرناکست. البته که بیش از هر چیزی باید تا حد امکان از ترددهای غیرضروری پرهیز کرد.
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی انجام سفر در وضعیت فعلی شیوع گسترده کرونا را اقدامی خطرناک دانست و اظهار نمود: ممکنست یک فرد ناقل بدون علامت باشد و فردا بامداد یکباره در بیمارستان بستری شود. آن فرد به سبب نداشتن علایم بیماری قابلیت ابتلای افراد دیگری را دارد پس اگر این فرد به سفر رود می تواند افراد زیادی را مبتلا کند و برعکس این مساله هم صدق می کند یعنی افراد به سفر می روند، اما با ناقلان بی علامتی در ارتباط هستند که در نتیجه آن مبتلا شدن به کرونا است بنا بر این باید از سفرهای غیرضروری اجتناب کرد.
وی افزود: برخی به سفرهای آخر هفته عادت دارند، این وضعیت برای شرایط غیر از وجود کرونا مطلوب است ولی حالا باید از سفرهای غیرضروری اجتناب کرد تا به کرونا مبتلا نشد.
میرمحمدی در عین حال اظهار داشت: برخی افراد برای موارد ضروری مجبور به انجام سفر هستند در این شرایط باید تمامی کادر پرواز پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند که این شامل تمامی تیم پرواز می شود. وقتی که مقرر است پرواز صورت گیرد مسافران ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در کابین هواپیما منتظر هستند آن هم در یک محیط کوچک که چندین انسان حضور دارند. این وضعیت در زمانی تکرار می شود که پرواز به مقصد رسیده و مقرر است مسافران بیرون بروند. باید تمهیداتی اندیشیده شود تا معطلی مسافران در کابین هواپیما به کمترین زمان ممکن برسد.
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: درباره ی استفاده از اتوبوس های بین شهری هم باید تعداد مسافران به حداقل رسیده و حتما ماسک داشته باشند. درباره قطار هم باید همین شرایط رعایت شود، یعنی مسافران در کوپه ها با حداقل ظرفیت حضور داشته و از سوار کردن مسافران دارای علایم کرونا اجتناب شود همین طور از خدمات بهداشتی داخل قطار هم خیلی کم استفاده گردد و استفاده از دستگاه تب سنج و دستگاه اکسیژن خون هم لازم است.1399/08/24
14:16:20
5.0 از 5
4389
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴