مجلس ایران دات كام
ایرادات ۶ گانه طرح مجلس برای بازار فولاد:

عرضه مواداولیه معدنی در بورس كالا زنجیره فولاد را بر هم می ریزد

عرضه مواداولیه معدنی در بورس كالا زنجیره فولاد را بر هم می ریزد

مجلس ایران دات كام: رئیس انجمن تولیدكنندگان فولاد ایران در نامه ای خطاب به رئیس كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به تفضیل شش ایراد مهم طرح مجلس برای بازار فولاد را تشریح كرده و برای اصلاح هر یك از آنها پیشنهاداتی ارائه نمود.


به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، به دنبال طرح "توسعه و تولید پایدار فولاد با رویکرد اصلاح سیاست های تنظیم بازار"، بهرام سبحانی در نامه ای خطاب به اکبری بالاپشتی- رئیس کمیسون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی- ضمن اشاره به ایرادات ششگانه طرح مجلس برای بازار فولاد، به تشریح نقطه نظرات انجمن تولیدکنندگان فولاد در جهت امکان و افزایش تاثیرگذاری مثبت این طرح، پرداخت.
انجمن در بند اول نامه خود، ورود مجلس به مسائل معاملاتی در بالادست زنجیره فولاد را ضروری ندانسته و آورده است: "طی سالهای گذشته تا حالا در هیچ مقطعی مشکل تنظیم بازار آهن و فولاد در بخش تولید تا فولاد میانی (بیلت و اسلب) وجود نداشته و آنچه که سبب شد تا مجلس به این مساله ورود کند، وجود مشکل در شیوه توزیع و فروش از مرحله شمش به بعد بوده و صدور دستورالعمل برای کل زنجیره از سنگ آهن تا محصول نهایی، نه تنهاضرورت نداشته، بلکه تبعات آن می تواند به هم ریختگی در زنجیره و ایجاد عدم تعادل در بازار سرمایه و سایر بخش های اقتصادی مربوط به این صنعت را موجب شود. "

تبصره های ضد صادراتی حذف شود
رویکرد ضدصادراتی این طرح نیز مورد انتقاد انجمن فولاد قرار گرفته و انجمن با اشاره به مازاد ۵۰ درصدی تولید فولاد کشور نسبت به نیاز داخل، توسعه صادرات را یکی از الزامات صنعت فولاد کشور دانسته است و در این نامه گفته شده که " در شرایطی که کشور به تامین ارز حاصل از صادرات غیر نفتی نیاز مبرم داشته و صادرات فولاد با پتانسیل بیش از شش میلیارد دلار ارزآوری سالانه، بعد از نفت و پتروشیمی مهمترین منبع تامین ارز کشور محسوب می شود، طرح مواردی همچون حذف معافیت مالیاتی صادرات فولاد (تبصره ۲ ماده ۳ طرح مذکور) و وضع عوارض صادراتی بر این زنجیره (تبصره ۳ ماده ۳ طرح) بسیار عجیب و فاقد توجیه بوده و مغایر با اهداف برنامه ششم توسعه و تاکیدات مقام معظم رهبری بر جهش تولید و کاهش وابستگی اقتصاد به نفت می باشد. "

عرضه اختصاصی فولاد برای صنایع پایین دستی
انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در بند سوم نامه خود عرضه همه محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا را موجب خدشه دار شدن روند تولید در صنایع مصرف کننده فولاد همچون پروژه های نفت و گاز، صنایع خودرو و لوازم خانگی ارزیابی کرده و با اشاره به عدم امکان عرضه محصولات خارج از استاندارد در بورس کالا پیشنهاد داده است محصولات صنعتی خاص (سفارشی) و خارج از درجه بندی کیفی استاندارد از شمول ماده ۲ طرح مذکور خارج گردد و این محصولات بر با مبنای قیمت های مکشوفه در بورس فقط به کارخانجات تولیدی به صورت عرضه اختصاصی فروخته شود.

همین طور در ادامه این نامه، ملاک قراردادن سهمیه های مندرج در سامانه بهین یاب مورد دیگری است که مورد انتقاد انجمن تولیدکنندگان فولاد قرار گرفته و سهمیه های غیرواقعی و نادرست همین سامانه از عوامل التهاب آفرین بازار فولاد طی ماه های اخیر عنوان شده است. براین اساس انجمن فولاد پیشنهاد کرده است که یک بازه زمانی شش ماهه برای اصلاح و به روزرسانی سهمیه های مندرج در سامانه بهین یاب در نظر گرفته شود و در این زمان برمبنای تجربه ۲۵ ساله فولاد مبارکه تخصیص سهمیه ها به صورت ظرفیت سنجی تولید واقعی تولیدکنندگان انجام پذیرد. همین طور در این بند باتوجه به لزوم تمرکز تنظیم بازار بر محصولات نهایی که به دست مردم می رسد، پیشنهاد شده که لوله و پروفیل نیز در بورس کالا ارائه شود.

صادرات فولاد برنامه ریزی قبلی لازم دارد
سبحانی در بند پنجم از نامه خود به رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، مشروط نمودن صادرات به مازاد عرضه هفتگی در بورس کالا را در تضاد با پروسه صادرات آن هم در وضعیت تحریم اعلام نموده و با اعلان اینکه صادرات فولاد نیازمند برنامه ریزی قبلی و هماهنگی های گوناگون با مشتریان و سایر ذی نفعان بمنظور دور زدن تحریم ها است، پیشنهاد داده در امتداد تحقق همزمان تامین نیاز داخلی و توسعه صادرات فولاد، بر رعایت کف عرضه هفتگی در بورس کالا تمرکز شده و صادرات کلیه محصولات زنجیره فولاد به میزان مازاد کف عرضه (اعم از اینکه فروش رفته یا نرفته باشد) مجاز شناخته شود.
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در بند پایانی این نامه به ساختار کمیته رصد و پایش بازار فولاد که در طرح مجلس آمده اشاره نموده است. انجمن با تاکید بر لزوم بهره گیری حداکثری از نظرات تشکل ها و بخش خصوصی برای اتخاذ تصمیمات کارشناسی و اجرائی، درخواست کرده که هر هفت عضو تعیین شده برای این کمیته دارای حق رای باشند.
طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد در کمیسیون صنایع مجلس در یکشنبه هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است.
منبع:

1399/08/19
14:55:27
5.0 از 5
4396
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , رهبری , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵