مجلس ایران دات كام
یك عضو كمیسیون امنیت ملی مجلس:

وزارت خارجه مبحث جبران خسارت جنگ قره باغ به مناطق مرزی را دنبال می كند

وزارت خارجه مبحث جبران خسارت جنگ قره باغ به مناطق مرزی را دنبال می كند

به گزارش مجلس ایران دات كام اصفهان یك عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: گزارش ها نشان داده است كه برخورد چند خمپاره به مناطق مرزی شمال شرق كشور به شكل غیر عامدانه انجام شده و جبران خسارت یكی از مفادی است كه مورد توجه قرار گرفته و اقدامات بعدی از جانب وزارت امور خارجه در اینباره انجام می شود.عباس مقتدایی در گفتگو با ایسنا در مورد منازعه ارمنستان و آذربایجان و برخورد ده ها گلوله خمپاره به روستاهای مرزی کشور، اظهار کرد: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران برای منطقه حفظ دوستی، امنیت و حسن همجواری است، ازاین رو از همان ابتدای درگیری ها و تنش ها میان دو کشور ارمنستان و آذربایجان به مسؤلان دو کشور پیام داده ایم و مذاکرات ایران در این رابطه بوده است که ما خواستار حفظ صلح و دوستی هستیم.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به صراحت اعلام نموده که مبحث اختلاف این دو کشور چاره سیاسی دارد و با جنگ و تنش نظامی در منطقه نمی توان به صلح دست یافت و این امر بعنوان یک مبحث اصولی ایران از جانب هر دو کشور استماع شده و قول داده اند مبحث را از مسیر سیاسی پیش ببرند. البته تحرکات نظامی که در منطقه رخ داده صدمه هایی را به شکل ناخواسته به مرزهای کشورمان وارد کرده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: به همین جهت موارد اعتراض ایران به هر دو کشور اعلام شده و با اخطار قاطع خواسته ایم طرفین درگیری مراقب رفتارهای نظامی خود باشند، چون جمهوری اسلامی ایران و مرزهای آن همیشه مرزهای آرامش، امنیت و ثبات بوده است. ازاین رو هر گونه حرکتی که این امنیت و آرامش را بر هم بزند برخلاف منافع ملی کشور است و ایران منافع ملی خویش را در بالاترین سطح دنبال می کند.

مقتدایی خاطرنشان کرد: بازدید از مناطق مرزی شمال شرقی و مکان هایی که گرفتار صدمه شده بودند توسط کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس انجام شده و هفته گذشته گزارشی که نمایندگان اعزامی کمیسیون تهیه کرده بودند در کمیسیون و صحن مجلس قرائت شد و موارد و پیشنهادهایی که مقرر است به سایر دستگاههای کشور ارسال شود نیز، در حال انجام می باشد.

وی در پاسخ به این سوال که صدمه های وارد شده به مناطق مرزی تا چه حدی بوده است، اظهار داشت: گزارش ها نشان داده است که این حملات و برخورد خمپاره ها به شکل غیر عامدانه انجام شده و جبران خسارت یکی از مفادی است که مورد توجه قرار گرفته و اقدامات بعدی از جانب وزارت امور خارجه صورت خواهد گرفت.

منبع:

1399/08/10
23:18:04
5.0 از 5
4513
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴