مجلس ایران دات كام
قالیباف:

فلسطین همچنان مسأله اول جهان اسلام است

فلسطین همچنان مسأله اول جهان اسلام است

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مسأله فلسطین همچنان مسأله اول جهان اسلام و پشتیبانی از آرمان فلسطین و قدس شریف، پیوند­ دهنده بین مسلمانان سراسر عالم است.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که به صورت مجازی برگزار شد، در یک سخنرانی ویدیویی ضبط شده، با قرائت آیه واعتصمو بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا»، فرا رسیدن ولادت با سعادت پیامبر اعظم(ص) را به تمامی مسلمانان جهان تبریک گفت و اظهار نمود: زنده نگه داشتن مناسبت بزرگ و پرارزش هفته وحدت رسالتی بر دوش همگان است؛ امیدواریم با تاکید بر سیره رسول اکرم(ص) و توسل بر کتاب بزرگ آسمانی قرآن کریم بتوانیم به وحدت و همدلی امت اسلامی در جهت رفع مشکلات دست یابیم.

متن سخنرانی محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا ۚ وَاذْکُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَکُنْتُمْ عَلَیٰ شَفَا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَکُمْ مِنْهَا ۗ کَذَٰلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمْ آیَاتِهِ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ»

در ابتدا ولادت با سعادت پیامبر اعظم، خاتم پیامبران، سید فرستادگان را به همه شما عزیزان و تمامی مسلمانان جهان تبریک می­گویم. ضمن گرامیداشت مناسبت بزرگ و پرارزش هفته وحدت، بر محمد و آل محمد سلام و درود می­فرستیم. امیدوارم با تاکید بر سیره رسول­اکرم (ص) و توسل بر کتاب بزرگ آسمانی، قرآن­کریم، به وحدت و همدلی کامل امّت اسلامی و در جهت عبور از مشکلات و چالش­های مختلف امروزی دست یابیم.

خواهران و برادران گرامی؛

هفته وحدت، نماد همبستگی امت اسلامی است و وحدت مسلمین و اخوت اسلامی، یکی از اصول اساسی و بنیادین اسلام به شمار می­رود. تمسک به سیره و سنّت پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی (ص) و قرآن کریم، بزرگ­ترین مایه وحدت در همه ادوار اسلامی بوده و رسالت فرازمانی و فرامکانی آن حضرت، نویدی امید­بخش برای نجات بشریت است.

رسالت نبی اکرم اسلام (ص) فصل جدیدی در زندگی بشر و منشاء تحولات از عصر جاهلیت به دوره نور و روشنایی و تکمیل کننده رسالت انبیاء عظام حضرت نوح، ابراهیم، موسی و عیسی علیهم­السلام است و قرآن­کریم، بعنوان معجزه جاویدانی که بر پیامبر اکرم(ص) نازل شده، مصداق دیگر کتب آسمانی نظیر تورات، انجیل و زبور و یکی از مؤلفه­های اصلی وحدت آفرین بین امت اسلامی است که همه را به توحید و وحدت و پرهیز از اختلاف و چنددستگی دعوت می­کند.

بی­تردید، لبیک­گویی عملی به دعوت پیامبر ختمی مرتبت­(ص) ثمره­ای جز وحدت، همگرایی و انسجام امت اسلامی نخواهد داشت. هرگونه نامهربانی و جسارت به ساحتِ نورانیِ پیامبر عظیم­الشأن اسلام و کتاب آسمانیِ قرآن کریم، اهانت به جمیع انبیاء و کتب آسمانی است و هر فرد و جریانی که مرتکب این گستاخی شود بهره و حظی از فهم دین، اخلاق، معنویت و انسانیت نبرده است.

اندیشمندان محترم؛

باور داریم؛ مشترکات امت اسلامی به قدری زیاد است که هیچ بهانه­ای برای تفرقه و تنازع باقی نمی­ماند، ازجمله آن که، قدس شریف بعنوان نخستین قبله­گاه مسلمانان و سومین حرمِ شریف اسلامی، یکی از مؤلفه­های وحدت بخش جهان اسلام است، مؤلفه­ای که هویت و اعتبارِ فلسطین و مسلمانان جهان با آن تعریف و سنجش می­ شود.

مسأله فلسطین همچنان مسأله اول جهان اسلام و پشتیبانی از آرمان فلسطین و قدس شریف، پیوند­ دهنده بین مسلمانان سراسر عالم است. هرچند حالا شاهد تلاش­هایی در گوشه­ای از جهان اسلام هستیم که وحدت مسلمانان و امت اسلامی را نشانه گرفته است و متأسفانه برخی اندک از حاکمان کشورهای اسلامی با پشت کردن به محور وحدت جهان اسلام و عادی­سازی روابط با رژیم جعلی، تروریست و غاصب صهیونیستی، پایه­گذار تفرقه در میان امت اسلامی شده­اند. حاکمان این کشورها بدانند و آگاه باشند که عادی­سازی روابط با رژیم صهیونیستی دیری نخواهد پایید و لکهِ ننگ آن در تاریخ به نام آنان نزد ملت­های مسلمان و آزاده جهان، باقی خواهد ماند.

در جهان متلاطم کنونی، مسلمانان بیشتر از پیش به جای جنگ، ناامنی، درگیری، تنازع، واگرایی و تفرقه، نیاز مبرم به صلح، آرامش، امنیت، رفاه، همیاری، تفاهم، همگرایی، همبستگی و حرکتِ شتابان به سمت «احیای تمدن نوین اسلامی» دارند.

علمای بزرگوار جهان اسلام؛

به خوبی از شما آموخته­ایم که وحدت اسلامی اگر به درستی تصور شود، تصدیق آن هم به همراهش خواهد بود. در این راه، علاوه بر درک و پیروی از آیات، روایات، سیره پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع)، نگاهی به سلوک علمای بصیر و روشن­ضمیر در تاریخ معاصر به خوبی مبین تلاش و مجاهدت روشنگرانه آنان برای تحکیم وحدت بوده است. کافی است صفحاتی از زندگی عالمان برجسته­ای چون سید جمال­الدین اسدآبادی، سید قطب، شیخ محمد عبده، آیت­الله بروجردی، کاشف­الغطاء، شیخ محمد غزالی، محمد جواد مغنیه، امام موسی صدر، شیخ محمود شلتوت، امام خمینی (رض) و سیره و ندای وحدت آفرین مقام معظم رهبری حضرت آیت­الله خامنه­ای را ورق بزنیم تا در لزوم وجود وحدت ذره­ای تردید به خود راه ندهیم.

پر واضح است که وحدت­نظر در جریان و شریان اصلی و اساسی اسلام هیچگونه منافاتی با اختلاف نظر بین دیدگاههای مختلف ندارد بلکه باعث «وحدت حقیقی» می­شود. جمهوری اسلامی ایران، این مهم را به دقت دنبال کرده است. هرچند این هدف مهم، در ادوار مختلف، آماج حملات تکفیری­ها و داعشی مسلک­ها قرار گرفته است.

همان­طور که افراطیون تکفیری بخصوص در دهه اخیر به دروغ، به نام اسلام، عامل نزاع و درگیری در منطقه بوده­اند، در میان مسلمانان، گروهی اندک، شامل اهل سنّت و شیعه، بدون درک مصالح اسلام و مسلمین بر طبلِ تفرقه می­کوبند که هر دو جریان باید محکوم شوند. ما بر این باوریم که اگر دست­های اختلاف برانگیز در جهان اسلام، کوتاه شود، بیشتر از 5/ 1 میلیارد مسلمان نه تنها مشکلی با یکدیگر نخواهند داشت بلکه حامی و پشتیبان هم خواهند بود.

اندیشمندان محترم؛

انقلاب اسلامی و امام راحل عظیم­الشأن از ابتدا، منادی وحدت بودند و امام خامنه­ای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی هم «تقریب مذاهب و وحدت اسلامی» را یک راهبرد همیشگی و نه یک تاکتیک مقطعی می­دانند. امروز جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد راسخ و افتخار، الگویی از تفاهم، زندگی مسالمت­آمیز و همراه با احترام بین پیروان مذاهب اسلامی را جلوه­گر ساخته و باوجود تلاش بنگاه­های تفرقه­افکن و کینه­پراکن، زندگی مسالمت­آمیز و مودّت­آمیز ادیان و مذاهب مختلف در جمهوری اسلامی ایران، این حقیقت را اثبات می­کند که می­توان وحدت را از حرف و سخن در محافل محدود، در بین توده­های مردم، به منصه ظهور رساند.

خانم ها و آقایان؛

امروز، جهان با ویروس منحوس کووید-19 دست و پنجه نرم می­کند. همه به خوبی می­دانیم که بحرانِ کرونا، صرفا یک مسأله بهداشتی نیست، بلکه بحرانی معنادار و دارای دلالت­های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است و چالش­های گوناگونی برای کشورها و ملت­ها بوجود آورده است. معضل کرونا همچون عرصه­هایی است که مسلمانان برای مقابله جدّی با آن، به همیاری و همبستگی نیاز دارند. باور دارم که ما می­توانیم تهدید کرونا را به فرصتی برای همکاری و اتحاد جوامع اسلامی تبدیل نماییم. جمهوری اسلامی ایران با همدلی مردم، از این آزمونِ سخت، سرافرازانه در حال عبور است و اقدامات ارزشمند و مؤثری در خلال 8 ماه گذشته به رغم تحریم­های ظالمانه حاکمان خودسر آمریکا انجام داده است.

کاخ سفید با اعمال تحریم­های دارویی و عدم پشتیبانی از ملت­ها در این بحران، عملاً ثابت کرد که در زمان بحران­های جمعی هم به فکر منافع خود و بدون توجه به مشکلات سایر کشورها است.

فراتر از این، دولت پر مدعای آمریکا در ماجرای کرونا ضعف مدیریتی خویش را به نمایش گذاشت و با بیشتر از 220 هزار تلفات، رکوددار مرگ و میر ناشی از کووید-19 در جهان شد. اعتراضات مردمی ناشی از مشکلات اقتصادی ازجمله بیکاری و واکنش به تبعیض نژادی، علل آشکاری بر وجود نژاد­پرستی سیستماتیک در جامعه آمریکا است.

اندیشمندان محترم، علمای عزیز؛

انتظار می­رود در سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی که حالا شاهد افتتاحیه آن می­باشیم؛

1- بر اولویت آزادسازی قدس شریف، قبله اول مسلمین جهان و تشکیل دولت واحد فلسطینی در سرتاسر این سرزمین تاریخی به پایتختی قدس شریف تاکید شود. اساسا عادی­سازی روابط چند کشور معدودِ عربی با رژیم صهیونیستی، ضمن اینکه خیانتِ آشکار به آرمانِ فلسطین است، تأثیری در ارادهِ مقاومت و مردم اصیل فلسطین برای احقاق حقوق خود، ندارد.

2- با درنظر داشتن سرعت، گستره و شیبِ تند تحولات جهانی، از علماء، نخبگان و اندیشمندانِ جهان اسلام انتظار می­رود ضمن آگاه­سازیِ همه­جانبه نسل جوان، در حوزه اندیشه مکتب ناب اسلامِ عزیز، با استفاده از همه ظرفیت­ها ازجمله فرصتِ فضای ­مجازی، نقش مؤثر خویش را در وحدت و همبستگی مسلمانان و همه ادیان الهی درجهت صلح، امنیت و رفاه کشورهای اسلامی بیشتر از پیش ایفا نمایند.

3- شایسته است برای مقابله با ویروس منحوس کرونا و در برای کمک به کشورهای اسلامی، نسبت به ایجاد سازوکاری جدید، عملی و کارآمد، در قالب توصیه­های این کنفرانس وحدت­بخش، اقدام نمائیم.

سخن خویش را با این کلام مقام معظم رهبری به پایان می برم که «جمهوری اسلامی ایران از بن دندان معتقد به اتحاد اسلامی است، اتحاد اسلامی به معنای همدلی ملت­ها و همکاری دولت­ها است.»[1]

بار دیگر از حضور شما در این ارتباط (تصویری) کمال تشکر و امتنان را دارم.

والسلام علکیم و رحمة الله و برکاته

1- در دیدار مردم لار 19/ 2/ 1387

منبع:

1399/08/09
13:54:43
5.0 از 5
4597
تگهای خبر: اقتصاد , حامی , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳