مجلس ایران دات كام
قالیباف:

كادر درمانی در مقابل سیل كرونا با عقل معاد ایستاد

كادر درمانی در مقابل سیل كرونا با عقل معاد ایستاد

به گزارش مجلس ایران دات كام رئیس مجلس اظهار داشت: یك عقل معاد داریم یك عقل معاش؛ در مبارزه با كرونا پرستاران و پزشكان با عقل معاد كار كردند نه با عقل معاش.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف در نشست بررسی مسائل حوزه بهداشت و درمان خصوصاً شیوع ویروس که با حضور معاونان وزارت بهداشت و درمان و روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور برگزار شد، اظهار داشت: مهمترین و اساسی ترین مشکل کشور هم اکنون شیوع ویروس کرونا است، جنگ تمام عیاری که کارکنان بهداشت و درمان، سربازان و پیش قراولان آن هستند.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: درود می فرستیم به روح شهدای مدافع سلامت که جان خودرا از دست دادند و مصداق فرهنگ حسینی و ایثارگری هستند و آنها را بعنوان شهدای مدافع سلامت می شناسیم؛ امیدواریم ما نیز در این راه گام برداریم.
وی با اشاره به اینکه کشور ما با دو جنگ اقتصادی و کرونا روبه رو است، افزود: همه اتفاق نظر دارند که هزینه های اقتصادی کرونا بمراتب بیشتر از هزینه های بهداشتی و درمانی آن است.
رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه در شرایط خاص فعلی آن چیزی که جامعه ما را از دو جنگ به سلامت عبور می دهد وحدت، همدلی، کمک به یکدیگر، گذشت و پرهیز از اختلاف و همین طور فرهنگ اربعینی است، عنوان کرد: اگر امروز از جایگاه حقوقی خود صحبت می کنم می خواهم بگویم مردم احساس نکنند بجای در کنار هم قرار گرفتن درباب موضوعات دیگر بحث می نماییم.
قالیباف با اعلان اینکه جز به حل کردن گره از کار مردم به چیز دیگری فکر نمی کنم، اشاره کرد: ۲۴۰ نفر در روز بواسطه شیوع ویروس کرونا جان خودرا از دست می دهند، موضوعی از این مهمتر نداریم، بازدید از بیمارستان امام خمینی (ره) حداقل اقدامی بوده که می توانستیم انجام دهیم و پروتکل های بهداشتی دراین زمینه رعایت شده و در این بازدید فرمانده ستاد مقابله با کرونا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و رئیس بیمارستان حاضر بودند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه چرا باید به اینگونه موضوعات توسط رسانه ها پرداخته شود، اگر بازدید از بیمارستان امام خمینی (ره) به بحثی سیاسی تبدیل و مقایسه باعقلی و بی عقلی صورت گیرد مورد قبول جامعه نیست، افزود: ما یک عقل معاد و یک عقل معاش داریم، هیچکدام از دوستان در جنگ با کرونا برمبنای عقل معاش خود حرکت نکردند.
قالیباف با تاکید بر اینکه از ۱۱۰ هزار پرستار، ۳۰ هزار کرونا گرفته و ۵۱ نفر از آنها شهید شده اند، عنوان کرد: بعنوان یک خدمتگزار با پرستارانی که در معرض خطر بودند دیدار کردم، هیچکدام از آنها بحث مالی و مادی نداشتند برای اینکه برمبنای عقل معاد خود و برای انسانیت، اسلام، آخرت، فرهنگ و ایثارگری حرکت می کنند.
وی با اعلان اینکه با عقل معاد در مقابل سیل کرونا ایستادگی می نماییم، اظهار داشت: حداقل کار ایستادن در کنار سیل زدگان کرونا است، در شرایطی که سیل کرونا، گرانی و مشکلات اقتصادی را داریم اگر کنار مردم و مجاهدان خط مقدم نایستیم از انسانیت به دور هستیم. عقلانیت این است که حداقل به پرستاران و پزشکان خداقوت بگوییم.
رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه زمانی که وارد ICU بیمارستان امام خمینی (ره) شدم فرهنگ ایثارگری آنجا حاکم بود و این باارزش است، اضافه کرد: باید کنار یکدیگر قرار گیریم و این حداقل کار است، کارکنان و پرستاران در این دیدار موضوعات معیشتی را مطرح نکرده بلکه دغدغه تامین تجهیزات را داشتند.
قالیباف با تاکید بر اینکه باید در میدان مقابله با مشکلات برمبنای اولویت ها تصمیم گیری نماییم، عنوان کرد: در مجلس دو وظیفه جدی داریم که از آنها کوتاهی نمی نماییم، در بعد نظارتی و در جنگ کرونا مصوبات و بودجه ها به صورت جدی پیگیری می شوند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قرار گرفتن در رتبه ۱۱۴ تشخیص بیماری کرونا قابل قبول نیست، افزود: در جنگ اقتصادی و جنگ کرونا به خداباوری و مردم نیاز داریم، اولویت تامین تجهیزات در بودجه سال آینده پیش بینی می شود برای اینکه تا فصل بهار آینده کرونا وجود دارد و باید سیستم بهداشت و درمان را بازسازی و نوسازی نماییم.
قالیباف با تاکید بر اینکه از ظرفیت های مردمی استفاده کنید، مردم نشان دادند که پای کار هستند، عنوان کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم کمک کرد تا در مهار موج اول کرونا موفق باشیم.
وی با اعلان اینکه ساختارها به تنهایی نمی توانند جهت دهی کنند اما باید تلاش نماییم تا ظرفیت های مردمی پای کار بیاید، اظهار داشت: در بعد نیروی انسانی، حق کارانه، اصلاح تعرفه ها و پروژه های نیمه تمام باید اقدامات لازم صورت گیرد.
رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه برخی اوقات موضوعات جزئی با هماهنگی و توجه قابل انجام است همانند مشکل انشعاب آب بیمارستان با یک تماس برطرف می شود، افزود: اولویت اول مجلس، دولت و قوه قضائیه مقابله با بیماری کرونا است، اگر بخواهیم تنها نیروهای کادر درمان کرونا را برطرف کنند این مساله امکان پذیر نیست و نباید بار را بر روی دوش وزارت بهداشت بگذاریم.
قالیباف اضافه کرد: در نظارت ها نگاه مچ گیری و حال گیری وجود ندارد بلکه نگاه ما رفع موانع است؛ همه مجامع استانی و نمایندگان در همه استانها فعال می باشند و از نخستین جلسه مجلس به موضوع مقابله با شیوع ویروس کرونا می پردازیم. در همه نظارت های میدانی حضور در کنار کادر درمان را در دستور کار قرار می دهیم و تمامی پروتکل ها را رعایت می نماییم اما این به معنای نرفتن و کار نکردن نیست.
بر اساس این گزارش علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران در این دیدار اظهار داشت: باتوجه به نقش نظارتی مجلس باید برنامه مبسوطی از نقش دستگاه های اجرائی کشور باتوجه به فرسایشی شدن شیوع ویروس کرونا تهیه و این دستگاه ها تعیین تکلیف شوند.
وی با اشاره به اینکه آرایش فعلی در حد جنگ تمام عیار نیست، افزود: دانشگاه علوم پزشکی با تنی خسته به مقابله با کرونا رفته و شرایط مطلوبی ندارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه کمتر از ۶۰ روز آینده مجلس فضای بودجه ای به خود می گیرد، عنوان کرد: درخواست داریم با نگاه سخاوتمندانه ای، کسری دانشگاه های علوم پزشکی را مورد توجه قرار دهید، چونکه بار مالی تجهیزات مورد نیاز در دوران کرونا بسیار زیاد است.
زالی با اعلان اینکه طبق نظرسنجی صورت گرفته ۹۲ درصد پرستاران از پرداختی ها ناراضی هستند و بزرگترین گلایه آنها درباب دریافت مطالبات است، اشاره کرد: لازم است حمایت خاص مجلس از شرکت های دانش بنیان را شاهد باشیم.
گفتنی است قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت در این دیدار اضافه کرد: بیماری کرونا برای همه کشورها غافلگیرکننده بود، این بیماری خارج از توان بهداشت و درمان هر کشوری است، دستاوردهای کسب شده در زمینه مقابله با بیماری کرونا متعلق به نظام جمهوری اسلامی ایران است.
وی با اشاره به اینکه با بضاعت کم خود توانسته ایم سیستم بهداشت و درمان کشور را سرپا نگه داریم، اضافه کرد: در استان سیستان و بلوچستان در یک مرکز درمانی روزانه ۴۰۰ بیمار غربالگری می شد که جو را آرام کرد، در روزهای عید و ماه مبارک رمضان به ما در زمینه کنترل بیماری کرونا کمک کرد.
بر اساس این گزارش محمد رضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: در سال های گذشته وزارت بهداشت توانسته در زمینه اقتصاد مقاومتی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی عملکرد خوبی داشته باشد هم اکنون ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می شود، اگر این توان را نداشتیم در دوران تحریم لطمه می دیدیم.
وی با تاکید بر اینکه دارو مسئله بحران برانگیز است، عنوان کرد: روپیه و یوآن کمی، بمنظور واردات دارو و تجهیزات تخصیص یافته، تولید ماسک از ۱۲۰ هزار عدد به ۵ میلیون عدد افزایش یافته و هر دارویی که برای درمان کرونا عنوان شد در داخل کشور کمتر از یک ماه به مرحله تولید رسیده است.
بر اساس این گزارش معاونان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور و روسای دانشگاه های علوم پزشکی استانها هر کدام به صورت اختصار موضوعات مربوط به بیماری کرونا شامل مشکلات کادر درمان و مسائل مربوط به تامین تجهیزات پزشکی و مضیقه بودجه را مطرح نمودند.


منبع:

1399/07/19
10:47:41
5.0 از 5
4615
تگهای خبر: اقتصاد , بازدید , پیگیری , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴