مجلس ایران دات كام
سخنگوی هیات رئیسه مجلس:

خودرو های دنا در مالكیت مجلس می ماند

خودرو های دنا در مالكیت مجلس می ماند

به گزارش مجلس ایران دات كام سخنگوی هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: با عنایت به افزایش سرسام آور قیمت خودرو از زمان خرید بر مبنای مصوبه هیات رئیسه خودرو های دنا به نمایندگان فروخته نمی گردد و در مالكیت مجلس خواهد ماند.به گزارش مجلس ایران دات کام به نقل از روابط عمومی دفتر این نماینده مجلس، محمدحسین فرهنگی گفت: مجلس یازدهم که قریب به چهار ماه است سکان تقنین و نظارت را در بهارستان به دست گرفته، تلاش دارد ضمن اصلاح رویه های گذشته، نیازهای ضروری نمایندگان برای خدمت به مردم را نیز مهیا کند.
این نماینده مردم تبریز افزود: یکی از نیازهای نمایندگان مجلس، وجود خودرو برای سرکشی به نقاط دور و نزدیک حوزه های انتخابیه است. در دوره گذشته خودروهایی به نمایندگان داده شده که در این میان، خودرو های گران قیمت سوزوکی ویتارا و سراتو و در ادوار قبل تر زانتیا مشاهده می شود.
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس یازدهم اشاره کرد: با این وجود مجلس یازدهم بر تهیه خودروی داخلی با اولویت خودروی پژوپارس تاکید داشت اما باتوجه به برنامه تولید کارخانه ایران خودرو ناگزیر به خرید تلفیقی از دنا و پژو پارس اقدام نمود. مطابق قواعد و رویه های جاری دستگاه های دولتی این خرید حدود چهار ماه پیش با قیمت مصوب کارخانه که برای همه دستگاه های دولتی بوده انجام شد.
فرهنگی با اعلان اینکه تامین خودرو و راننده توسط مجلس برای انجام وظایف نمایندگی امری بدیهی است، تصریح کرد: رویه چند سال قبل این بود که برای صرفه جویی در هزینه ها خودرو به صورت قسطی به نماینده واگذار و در این صورت تمام هزینه های مربوط به خودرو به عهده نماینده گذاشته می شد.
وی افزود: هیأت رئیسه این رویه که موجب کاهش جدی هزینه ها برای مجلس می شد را امری منطقی تشخیص داد و مطابق آن اقدامات اداری اولیه برای اجرایی کردن آن صورت گرفت اما رهاشدگی بازار خودرو و افزایش سرسام آور قیمت خودرو ها که حتی پراید را هم تبدیل به کالایی لاکچری کرد، موجب تفاوت قیمت بسیار بالای ارزش روز خودروی خریداری شده نسبت به قیمت کارخانه شد.
سخنگوی هیأت رئیسه اضافه کرد: همین مسئله زمینه تخریب جریان مخالف مجلس انقلابی را فراهم ساخت و با هشتگ زنی و جوسازی، فضایی به وجود آمد که نمایندگانی که فقط نیازمند تامین خودرو برای سرکشی به حوزه های انتخابیه هستند، مورد بهتان قرار گرفتند.
وی اشاره کرد: این در حالیست که حدود ۶۰ نفر از نمایندگان حتی برای دریافت خودرو ثبت نام نکرده بودند و تعدادی دیگر نیز با وجود نیاز برای جلوگیری از سوءاستفاده جریان تحریف، خودرو های خودرا تحویل نگرفتند یا پس دادند، نمایندگان دیگر نیز فقط بر تامین خودرو برای انجام وظیفه نمایندگی تاکید دارند و نه بیشتر.
فرهنگی اضافه کرد: در نهایت نظر به اختلاف قیمت بسیار زیاد ارزش روز خودرو ها در مقایسه با قیمت خرید، هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی به این جمع بندی رسید که صرفه جویی قابل توجهی که در زمان خریداری و تصمیم گیری خودرو، هدف اصلی واگذاری خودرو ها به نمایندگان بود، با افزایش ناگهانی قیمت خودرو طی چهار ماه که موجب بالارفتن ارزش خودرو ها شده است، پوشش داده می شود.
وی اشاره کرد: بدین سبب مقرر شد، خودرو های خریداری شده به نمایندگان فروخته نشده و مالکیت آن متعلق به مجلس باقی بماند و در طول دوره نمایندگی از آن استفاده کنند.


منبع:

1399/07/10
13:23:18
5.0 از 5
5405
تگهای خبر: ثبت نام , دولت , قیمت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵